Boğaz Ağrısı Nasıl Oluşur? - Son Dakika

Boğaz Ağrısı Nasıl Oluşur?

11.04.2014 18:15

İltihaplar, boğaz ağrısının en sık sebepleridir ve bunlar bulaşıcıdırlar.

1
Sıvı alımınızı arttırınız. Yatak odanızda bir nemlendirici veya buhar kaynağı bulundurunuz.Tuzlu su ile günde birçok kez boğazınızı gargara yapınız.
2
Boğaz ağrısı, basit bir soğuk algınlığının yol açtığı beş ile yedi günden daha uzun sürüyorsa, kaçınabileceğiniz bir alerji veya tahriş edici maddeden olmuyorsa, doktora görünmelisiniz.
3
Antibiyotikler, bakterilerin üremesini durduran veya onları öldüren ilaçlardır. Hekim, sık boğaz iltihabına yol açan "strep" türü bakterilerden şüphelendiği zaman penisilin, eritromisin gibi antibiyotikler reçete eder. Fakat bazı bakteri türleri, penisilinden etkilenmez böylece diğer antibiyotik gruplarını kullanmak gerekir.
4
Burun tıkanıklığı olan ve sürekli ağızdan nefes alan hastalarda da boğaz kuruluğu oluşur. Bu hastalarda burun muayenesi ve tedavisi gerekmektedir.
5
Boğaz ağrısı, birçok rahatsızlığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. İltihaplar, boğaz ağrısının en sık sebepleridir ve bunlar bulaşıcıdırlar. İltihaplar, çoğunlukla virüs tarafından oluşturulurlar.
6
Soluk almada ve yutkunmada güçlük, ağzı açmada güçlük, kulak ağrısı, eklem ağrıları, yüksek ateş gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurun.
7
Sağlıklı bademcikler enfekte kalmaz ve tonsillit sebebi ile sık sık boğaz ağrısı geçirme bademcikteki iltihabın tam olarak tedavi edilmediğini gösterir.
8
Vücut, kendi yaptığı mücadele ile bu hastalık virüsünden yaklaşık bir hafta içerisinde kurtulur.
9
Bir haftadan fazla süren bir virüs enfeksiyonu, "enfeksiyöz mononükleaz"dır. Bu virüs, lenf bezlerini tutar, bademcikte büyüme yapar ve üzerini beyaz bir zar kaplar. Boyun, koltukaltı ve kasıktaki lenf bezlerinde şişme görülür. Bazen boğaz ağrısı, solumayı bile zorlaştırır.
10
Sabahları oluşan seyrek bir boğaz ağrısı sebebi de mide asit salgısının ağız ve boğaza geri gelmesi ve buna bağlı tahriş ağrısıdır.
11
Bakteriler ile virüsler arasındaki en önemli fark, bakterilerin antibiyotik ile tedavi edilebilmesi, virüslerin tedavi edilememesidir.
12
Sesini çok fazla zorlayan bir insan (örneğin bir spor karşılaşmasında) de boğaz ağrısından yakınır ve bu ağrının sebebi ses tellerinin zorlanması ve ses tellerinin yıpranmasıdır.

Son Dakika Boğaz Ağrısı Nasıl Oluşur? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Daire almak için annesine elektrik vererek öldüren adam idam edildi 65 yaşında ikiz bebek doğuran kadının çocuklarını elinden aldılar Komşularının taciz mesajı ekmeğine yağ sürdü! Çıplak fotoğraf krizi sonrası milyoner oldu Sahada başka Instagram'da başka! Ateşli hakem son yaptığıyla hayranlarının aklını başından aldı Kolombiya'nın Kim Kardashian'ı, takıntılı hayranları yüzünden yedi kez ev değiştirdi