Bosna Katliamının 15.Yıl Dönümü - Son Dakika

Bosna Katliamının 15.Yıl Dönümü

09.07.2010 14:11

1
İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa'da yaşanan en büyük katliam olan Srebreniça Soykırımı'nın Pazar günü 15'inci yıldönümü.
2
Bosna'daki savaş sırasında Birleşmiş Milletler tarafından "güvenli bölge" ilan edilen Srebrenitsa'nın Ratko Mladiç'e bağlı birliklerce 11 Temmuz 1995'te işgal edilip sivil halka karşı katliamların başlaması üzerine, bu kentten kaçan sivil halk, yaklaşık 110 kilometre uzaklıktaki Tuzla kentine varmak için orman yolunu kullanarak kaçmaya çalıştı.Ormandan kaçan sivillerin birçoğu bu yolda Çetniklerce yakalanarak katledildi.
3
Yürüyüşe katılanların çoğunluğunu gençler oluşturuyor. Aralarında yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişi, günde yaklaşık 35 kilometre yol kat ederek sürdürecekleri zorlu yürüyüşü, 11 Temmuzda Srebrenitsa soykırımını anma etkinliklerinin yapılacağı Potoçari Mezarlığında tamamlayacak. Gece ormanlık alanda konaklayacak yürüyüşçülere, organizasyon ekibi tarafından Srebrenitsa soykırımıyla ilgili sinevizyon gösterisi sunulacak.
4
Ayrıca o dönemde bu yolu kullanarak hayatta sağ kalabilen ender kişiler de bu etkinlikte katılımcılara o zaman yaşadıkları sıkıntıyı anlatacak.

Yürüyüşe katılanlar arasında çok sayıda yabancı da bulunuyor. Yurt dışında yaşayan Boşnak arkadaşlarıyla bu yürüyüşe katılanlar, bu sayede o zaman Srebrenitsa halkının yaşadığı sıkıntıyı daha iyi anladıklarını söyledi.

5
Öte yandan, yürüyüşe katılanların ellerinde Bosna Hersek'in şu anki ve bağımsızlığında kullandığı bayrağının yanı sıra Türk bayrağı taşıdıkları da görüldü. Gençlerin çoğunun ise o sırada kaybettikleri yakınlarının resimlerini tişörtlerine bastırarak giymeleri dikkat çekti. Yürüyüşe katılanlar, güzergahlarında bulunan köylerde Boşnaklarca karşılandı ve kendilerine çeşitli ikramlarda bulunuldu. Bölgedeki camilerin hoparlöründen ise ilahiler ve Kur'an-ı Kerim okunduğu duyuldu.

6
HÜZÜN HER KESİMİ BİR ARAYA GETİRDİ

Eski Bosna milli marşının da şairi olan Cemalettin Latiç'in kaleme aldığı, Celal Yusiç'in bestelediği 'Srebrenitsa Cehennemi' eseri, Karadağlı bir Sırp olan Milenko Karoviç'in kurduğu koroda yer alan 19 yaşındaki Nerina Buzaljko ve korodaki arkadaşları seslendiriyor.

Koroda, Boşnak, Sırp ve Hırvat gençler birarada şarkı söyleyerek barış mesajı veriyor. Koro, istanbul'da da konser vermek istiyor

7
SOYKIRIMIN SONUÇLARI:

Bosna-Hersek Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını ilan etmesi ve devlet içindeki Sırp'ların ayrılıkçı bir hareket başlatarak bu hareketi Sırbistan destekli bir iç savaşa döndürmesi ile katliamlar siyasi amaçlı olarak yapılmıştır. Bu katliamlar sonucunda Bosna-Hersek devleti Sırplar ve Bosnalı Müslümanlar arasında paylaştırılmıştır.

8
Açılan mahkemelerde, katliamcıların Soykırım suçu işlediklerine kadar verilmiş olmasına rağmen, suçlar bireyselleştirilerek,katliamın esas planlayıcısı olduğu iddia edilen Sırbistan Cumhuriyeti'nin sorumluluğunun olmadığına hükmedilmiştir.Bu durumda öldürülen binlerce Bosnalı Müslümanın aileleri tazminat alamayacak durumu düşmüşlerdir.Katliamların dünyada duyulması ile,Avrupa'daki Hrıstiyan devletlerin, kıtada müslüman bir devlet daha istemediği kanısını güçlendirecek

gelişmeler yaşanmıştır.

9
Avrupa güçleri,kendilerine çok yakın konumda bulunan sorun bölgelerine müdahale edememiş,gerekli koordinasyon ve harekat planlaması hem NATO hem Avrupa Birliği ülkelerince yapılamamıştır.Bu durum özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin askeri yönden hala ABD'ye bağımlı olduğu yönündeki iddiaları güçlendirmiştir. Özellikle Fransa liderliğindeki bazı ülkeler Avrupa'nın kendi ordusunu kurmasının bu gibi sorunlara daha gerçekçi müdahaleye imkân sağlayacağı yönünde görüşler üretmeye başlamışlardır.
10
SOYKIRIMIN SIRP OLMAYAN DESTEKÇİLERİ :

1)BM'nin Srebrenica'yı korumakla görevlendirilen 700 Hollanda askeri, bölgeye "güvenli" olma güvencesi ile sığınmış 8000 kadar Bosnalı müslümanı, katledilecekleri bilindiği halde Sırp milislere teslim etmiştir. Kendilerine göstermiş oldukları "üstün hizmet" sebebiyle daha sonra madalya töreni düzenlenmiş ve ödüllendirilmiştir

11
2)Fransız AFP ajansına göre, bir grup Yunan sempatizan, Srebrenica Katliamında Sırp milislerle beraber Bosnalı müslümanları katletmiştir. Haberi bazı Yunan kaynaklı siteler de teyit etmektedir.

3) NATO'nun BM gözetiminde yaptığı Sırplara yönelik hava harekat planlarını, Fransa'nın Sırplara sızdırdığı konusunda ciddi kuşkular bulunmaktadır.

12
4)Bosna devletine yardım için bazı ülkelerde düzenlenen yardım kampanyaları hakkında ciddi suçlar içeren haberler yayınlanmıştır. Türkiye'de toplanan paralar ile ilgili olarak dönemin Başbakanı, koalisyon ortağı olduğu partiye paraların yerlerine ulaştırılmadığı yolunda suçlamalarda bulunmuştur.

Son Dakika Bosna Katliamının 15.Yıl Dönümü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor