Bostancı'da Çatışma - Son Dakika

Bostancı'da Çatışma

27.04.2009 10:11

1
Yılmazkaya, gazetecilere de seslenerek şöyle konuştu: “Teslim olmayan bir özel devrimci kuşağına layık olmaya çalışacağım... Devrimci karargâh savaşçısıyım. Yaşasın devrim ve sosyalizm. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının mücadele birliği. Biz düşeceğiz fakat bizden sonra bu kavga mutlaka sürecek. Nasıl binlerce yıldan beri sürdüğü gibi. (...), Şeyh Bedrettin'den, Mahir Çayanlardan, İbrahim Kaypakkaya'lardan ve Deniz Gezmiş'lerden beri sürdüğü gibi.”
2
İstanbul polisi, uzun zamandır takip ettiği ve 1 Mayıs'ta kanlı eylemler planladığı öne sürülen Devrimci Karargâh ile bazı yasadışı sol örgütlere yönelik olarak 60'a yakın noktaya dün sabah karşı operasyon düzenledi.

Polis yetkililerinden alınan bilgiye göre, hücre evlerinden birinin bulunduğu Bostancı Emek Sokak'taki binaya saat 05.00'te İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün operasyon timi girdi.

3
Terörist Orhan Yılmazkaya, eve ilk girmeye çalışan polislerden birinin olduğu tahmin edilen bir telsizden anons yaptı. Yılmazkaya, teslim olmayacağını, kanının son damlasına kadar savaşacağını, yeteri kadar el bombası ve mermisinin olduğunu söyledi.

“Müdür duyuyor musun sesimi” diye başlayan konuşmada

4
Teröristin bombalar, bubi tuzakları ve ağır silahlarla baskına hazırlıklı olması, polisin ikinci operasyon girişimini uzun süre engelledi. Polis içeriye gözyaşartıcı bomba atarken, terörist de el bombalarıyla karşılık verdi, çevreye de pencereden rastgele ateş etti.

5
En büyük panik saat 09.55'te çıktı. 30 saniye aralarla arka arkaya patlama oldu. Ardından peş peşe silah sesleri gelmeye başladı. Polisin güvenlik çemberinin arkasında bulunan Mazlum Şeker (16) boynundan vuruldu.
6
NTV kameramanı İlhan Kandaz ise başını sıyıran bir kurşunla yaralandı. Şeker olay yerinde hayatını kaybederken, bir süre patlayan silahlar nedeniyle yanına kimse yaklaşamadı. Bu an bazı televizyon kanalları tarafından canlı olarak yayımlandı.

Polis, bu olayın ardından güvenlik şeridini daha geriye çekti. Ardından bir süre daha silah

sesleri geldi. Saat 11.15'te özel tim daireye girmeyi başardı ve teröristi etkisiz hale getirdi. Ancak bir süre sonra binada bir patlama gerçekleşti.

7
Saat 11.15'te özel tim daireye girmeyi başardı ve teröristi etkisiz hale getirdi. Ancak bir süre sonra binada bir patlama gerçekleşti.

Bomba ve silah seslerinin duyulması apartmanda ve çevrede büyük paniğe neden oldu.

Alt kattaki dairelerde oturanlar üst katlara gönderildi. Apartman sakinleri, kapılarının arkasına koltuk, dolap gibi ağır eşyalar koyup kendilerini banyo ve tuvaletlere kilitledi.

8
Bostancı'daki evde yapılan aramada, Yılmazkaya'nın 3 el bombası kullandığı saptandı. 2 Kalaşnikof otomatik uzun namlulu silah, 12 şarjör, 1 tabanca, 1.5 kilo A-4 plastik patlayıcı, elektrikli fünye, bomba yapımında kullanılan malzemeler, elektronik devreler de ele geçirildi.

Çatışma sürerken, evde Melek Senem, Orhan Yılmazkaya ve Necdet Öztürk isimli teröristlerin bulunduğu bilgisi televizyonlarda ve internet sitelerinde yer aldı.

9
Ancak çatışma sonrası yetkililer içerde bir kişinin olduğunu, onun da ölü olarak ele geçirildiğini bildirdi.

Bu arada Ergenekon soruşturmasını yürüten yetkililer, baskınların Ergenekon'la ilişkilendirilmesini yalanladı.

10
Bostancı'daki olay yerine ilk ulaşan gazetecilerden biri olan Milliyet muhabiri Mehmet Akif Erdem, dehşet dolu dakikaları şöyle anlattı:

“Polis ekipleri çatışmanın yaşandığı Pınar Apartmanı'nın yaklaşık 100 metre ilerisinde, caddenin karşısında güvenlik şeridi oluşturmuştu. Saat 09.55'de 30 saniye arayla şiddetli patlamalar oldu. Patlamalardan 1-2 dakika sonra tek el uzun namlulu bir silah sesi geldi,

11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39

Son Dakika Bostancı'da Çatışma - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement