Böyle Gelenek Görülmedi! 6 Ay Boyunca İnek Kanı İçip, Yarışa Hazırlanıyorlar - Son Dakika

Böyle Gelenek Görülmedi! 6 Ay Boyunca İnek Kanı İçip, Yarışa Hazırlanıyorlar

25.12.2018 14:40

21. yüzyılda hala teknoloji ile tanışmamış insan kitlesine rastlamak oldukça zor. 6 ay inek kanı ile beslenen bir kabileye rastlamak ise imkansız denecek kadar zor. Bodi Kabilesi'nin geleneği duyanları şaşkınlığa uğratıyor.

1
Bodi ya da diğer adıyla Me'en kabilesi Etiyopya'nın güneyinde, Omo vadisi yakınlarında yarı göçebe olarak hayatlarını sürdürmekte. Onları ilginç kılan ise Haziran ayında Ka'el adını verdikleri yeni yıl törenleri için düzenledikleri geleneksel yarışma.
2
Eric Lafforgue, bu enteresan kabilenin ilginç yanlarını gün yüzüne çıkartıp tüm dünyayla paylaşmayı kendisi için bir görev bildi. Ka'el töreninde düzenlenen yarışmaya sadece bekar erkekler katılabiliyor.
3
Yarışmanın amacı "en büyük" olabilmek. Tabii ki mecazi anlamda değil. Hedef vücut ağırlığını en az iki katına çıkartabilmek. Yarışma Ka'el töreninden tam 6 ay önce başlıyor ve yarışmacılar bu süre zarfında akıl almaz bir diyete başlıyor.
4
Bu diyette yarışmacılar 6 ay boyunca sadece süt ve kan içiyorlar. Ayrıca bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmeleri yasak.
5
Kan, Afrika'nın yüksek sıcaklığında çok çabuk pıhtılaşıp bozulduğu için yarışmacılar yaklaşık 2 litre kanı tek seferde tüketmek zorunda.
6
Dolayısıyla da çoğu zaman yarışmacıların midesi bunu kaldırmıyor ve kusmaya başlıyorlar.
7
Bu arada belirtmekte fayda var. Kan temini için hayvanları öldürmüyorlar. Sadece hayvanların boyunlarında bir delik açıp gerekli kanı sağladıktan sonra deliği kapatıp hayvanları istirahate bırakıyorlar.
8
Yarışma günü gelip çattığında ise yarışmacılar vücutlarını çamur ve kille kaplıyorlar. Kafalarına da büyükçe bir tüy takıyorlar.
9
En sonunda da çadırlarından çıkıp köyün kutsal sayılan ağacının çevresinde tam 4 saat boyunca yürüyorlar. Köyün yaşlıları ve diğer erkekleri de bu töreni izleyip birinciyi belirliyor.

Son Dakika Böyle Gelenek Görülmedi! 6 Ay Boyunca İnek Kanı İçip, Yarışa Hazırlanıyorlar - Son Dakika


YORUMLAR (24)
  • ..: tek güzel tarafı, geleneklerine sahip çıkmaları. bizim gibi körelmemişler. ha mantıklı mı, değil. lakin özlerini koruyor olmaları güzel Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • ÜSKÜDARLI DAYI: ÜSKÜDAR GELENEĞİ. BİZ DE EVVELDEN BÖYLEYDİK NE ÖRFÜMÜZ KALDI NE ADETİMİZ YAHUUUUU ..... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • yeterr: merak ettiğim o ellerindeki pet şişe sularını nerden buldular.muhtemelen haberi yapan ajans vermiştir. :) Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Çobanın dağda bulduğu taş, bölgede tek bir şeyin varlığına işaret ediyor Muhteşem kamuflaj! Fotoğraftaki yılanı kimse göremiyor Boşanma öncesi sınırları yıktı geçti! Kim Kardashian bu kez tamamen soyundu Sevgilisi, Dele Alli'yi oyun bağımlılığı yüzünden terk etti Psikolojik sorunu için doktora giden genç kadının komaya kadar uzanan hazin sonu