Son Dakika Haberleri: Bracken Mağarasına Girmek Yasak

Bracken Mağarasına Girmek Yasak

6 yıl önce

1
Amerikanın Teksas eyaletinde bulunan ünlü Bracken Mağarası'na yaklaşmak ve girmek yasak.

2
Ancak bir yolunu bulurak bölgeye giren meraklılar o anlara şahit olmak için mağaranın girişinde bekliyor.

3
Çünkü mağarada milyonlarca yarasadan oluşan bir yarasa kolonisi var.

4
Milyonlarca yarasa beslenmek için dışarı çıktıklarında inanılmaz bir görüntü yaratıyor.

5
Bracken Mağarası'nda milyonlarca Meksika serbest kuyruklu yarasası yaşıyor.

6
Meksika serbest kuyruklu yarasaları belirli zamanlarda böcek yemek için mağarayı terk ediyor.

7
İnsanların bu bölgeye girmesi yasak ama sayıları giderek artan meraklılar yarasaları gözetlemek için başka yerler buluyor.

8
Gündüzleri dinlendikleri mağaradan ayrılan yarasa kolonisinin nefes kesen uçuş gösterisini izlemek amacıyla bir araya gelen çok sayıda insan var.

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Uçan tilki yarasa familyasının en büyük türüdür. Tropikal bölgelerde yaşayan bu dev yaratıklar, görenleri dehşete düşürecek büyüklükte yaratılmıştır. Diğer yarasalarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olsa da önemli farklılıkları da vardır. İşte fotoğraflarla uçan tilki...

19
Yarasa ailesinin 200 cins olmak üzere 1000' yakın türü vardır. Kanatları açık durumdaki boyları 5 cm'den 150 cm'ye kadar değişebilir. Uçan tilkinin kanadı enine 60 cm'e ulaşırken, boyu zaman zaman 1.5 metreyi aşabilmektedir.

20
Yarasalar, dünyanın her bölgesinde yaşarlar, ancak tropikal bölgelerde sayıları daha fazladır. Yarasalar çok miktarda böcek tükettikleri için, dünyanın dengesi açısından büyük önem taşırlar.

21
Yarasanın vücudu fareye benzer ve genellikle ince bir kürkle kaplıdır. Yarasa ailesinin en büyük trü olan uçan tilkinin boyu 30-40 cm olabildiği için 'tilki'ye benzetilmektedir.

22
Yarasaların kulakları çoğunlukla çok büyük ve kıvrımlıdır. Burun ve kulaktaki bu çıkıntılar, duyu organı görevi görür, ses titreşimlerini almaya ve iletmeye yarar. Bazı yarasalar yalnız yaşar, mağaralarda, yarıklarda, içi oyuk ağaçlarda veya tavan aralarında. Diğer türler ise sürüler halinde yaşar.

23
Kuzey bölgelerdeki yarasalar kışın göç ederler veya kış uykusuna yatarlar. Yarasalar baş aşağı tutunarak uyurlar. Geceleri aktif olan yarasaların koklama ve tat alma duyuları çok iyi gelişmiştir.

24
Meyveyle beslenenler dışında, yarasaların görme duyuları iyi gelişmemiştir. Çıkardıkları çok yüksek frekanslı ses dalgalarının, etraflarındaki cisimlere çarpıp geri dönmesi yardımıyla yönlerini bulurlar. Bu sesler, çoğunlukla insanlar tarafından duyulmaz.

25
Birçok yarasa türünde, erkek ve dişi çiftleşme mevsimi dışında bir araya gelmez. Dişi çoğunlukla her yıl yaz aylarında bir tane yavru doğurur.

26
Yeni doğan yavru birkaç gün anne tarafından taşınır, anne yavrunun yanında olmadığı zamanlarda ise yavru, tünekte bırakılır. Yavrular birkaç hafta içinde uçmaya başlar. Yarasaların yaşam süresi yaklaşık 20 yıldır.

27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42Haber Yayın Tarihi: 22.10.2014 10:04 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 il açıklandı! Bakın ilk sırada kim var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin