Bu 10 Ofis Çalışanına Dikkat! - Son Dakika

Bu 10 Ofis Çalışanına Dikkat!

18.10.2011 17:48

1
Sizi canınızdan bezdiren, davranışlarıyla rahatsız eden bir iş arkadaşınız mı var? Öyleyse işte size çözüm önerileri...
2
Dedikoducu: Ofiste yaşanan son skandalın gerçekte doğru olup olmadığını ve kaynağını mı öğrenmek istiyorsunuz. Onlara sorun. Günlerini başkalarının konuşmalarını 'kaydederek' geçiren bu grup yeri geldiğinde kullanmaktan da çekinmez.
3
Onlarla başa çıkmak zor olabilir çünkü genelde dışarıdan şirin görünmeleriyle ünlüdürler. Dedikoducuyla başa çıkmanın en iyi yolu onları görmezden gelmektir ve ne yaparsanız yapın onlara hayatınızla ilgili ayrıntı vermeyin ya da söyledikleri şeyi başkasına söylemeyin.
4
Şikayetçi: Herhangi bir şey için sızlanmaları için sebep aramaya gerek yok. İster işler sıkıntıdan patlayacak kadar yavaş olsun, ister çıldıracak kadar yoğun. Her durumda şikayet edecek bir şey bulurlar.
5
Ne işe yarar biliyor musunuz? İçten bir cümle… "Gerçekten korkunçmuş. Bütün bu problemlerle nasıl başa çıkılacağını gerçekten bilmiyorum".
6
Biri onları gerçekten dinlediği için şaşırıp sessizleşirler.
7
Kontrol delisi: İş yerinde belli bir görev paylaşımı olduğuna dair inançları yoktur.
8
Şirket yazışmalarındaki resmi yazı tipinden bulaşık makinesinin nasıl organize edilmesi gerektiğine kadar mutlaka bir fikirleri vardır ve sizin de bunlara dikkat etmenizi isterler.
9
Onlarla uğraşırken olabildiğince sakin olun. Sabırlı olun, onlara nazik bir biçimde yaklaşın ve çok yavaş konuşun. Eğer onları anladığınızı gösterirseniz, büyük ihtimalle sizi bırakır, gidip başka birinin işine karışırlar.
10
Duygusal: Her şeyi trajik bir operaya çevirmekte üstlerine yoktur. Çalışma masasından gelen iniltiler ve yürek parçalayan haykırışlardan birinin öldüğünü ya da kazara bilgisayarındaki tüm bilgileri sildiğini düşünebilirsiniz.
11
Fakat genelde bunların hiçbiri doğru çıkmaz. Eğer duygusal Oyuncuya yardım etmek istiyorsanız, olabildiğince az tepki vermeye çalışın ve 'böyle şeyler olur' deyip geçin.
12
Arkadan vuran: Karşılaşmak istemeyeceğiniz en kötü ofis karakterlerinden biri. Uzun süre arkadaşınız gibi davranmasına aldanmayın. .
13
Bu fikrinizi çalmak ya da hakkınızda üst yönetime dedikodu yapmak için fırsat kolladıkları gerçeğini değiştirmez
14
Maalesef onları tanıdığınızda canınız çoktan yanmış olacak. Ne kadar cazip olsa da, bu kişiye asla ama asla güvenmeyin. Gardınızı alın. Böylelikle sizi bir kez daha incitemeyecektir.

15
Bay Jargon: Genelde yönetici konumunda bulunduklarını tahmin etmek zor değil. Ağaçların üstüne tüner ve buyrukları altındaki kişileri korkutmak ya da saygı uyandırmak amacıyla anlaşılmayan kelimeler kullanırlar.
16
Başa çıkmak için önce konuştuğu dili öğrenmelisiniz. Söylediği bir şeyin ne anlama geldiğiyle ilgili bir sorununuz varsa, sorun! Hepsi de anlamsız olmayabilir.
17
Geveze: Konuşurlar… Yine konuşur, konuşur, konuşur konuşurlar. İster dinleyen biri olsun, ister olmasın; mutlaka söyleyecek bir sürü şeyleri vardır.
18
Düşüncelerini kendilerine saklayamayan insanlardan biri olan bu ilginç tipler, akıllarından geçen her türlü ayrıntıyı bilmek istediğinizi düşünürler.
19
Başa çıkmak için "Beş dakika içinde önemli bir telefon görüşmesi yapmam gerek" gibi bir cümle harikalar yaratabilir.
20
Aynı zamanda kibarca sözünü kesip, "Bir şey sorabilir miyim?" diyerek konuşma üzerinde kontrol sahibi olmayı deneyebilirsiniz.
21
Bay/Bayan Mükemmel: İster çok çalışkan ve yetenekli olsun, ister gökyüzünden inmiş gerçek bir melek, ister doğuştan her açıdan mükemmel yaratılmış kişiler olsunlar, fark etmez.
22
Mutlaka sizin kötü görünmenize sebep olurlar. Bu durum bir süre sonra sinirlerinizi bozmaya başlar ve kendi performansınızdan endişe etmeye başlarsınız.
23
Kendi işinize odaklanmak moralinizi büyük ölçüde yükseltir. Eminiz yapmakta usta olduğunuz bir şey vardır. Kendinize bunu göstermek için bir fırsat verin.
24
Anaç: Ofisiniz yetişkin insanlarla dolu olsa da 'anaçlar' fiziksel ve zihinsel olarak herkesle ilgilenmek için orada olduğunu düşünür. Birazcık burnunuzu çekseniz hemen modası geçmiş bir tedavi tavsiye eder ya da kötü hissettiğinizde gelip rahatlatırlar.
25
Anaçlar her zaman oradadır, isteseniz de istemeseniz de. Geveze kişilerle olduğu gibi aranıza sınır çekmelisiniz. "Bir telefon görüşmesi yapmam gerekiyor" onlardan kurtulmak için hayat kurtarıcı cümle olabilir.
26
Acımasız demirbaş: Bu grup neredeyse şirket kurulduğundan beri (ya da sadece size öyle gelmektedir) buradadır ve size tüm bu süreyi anlatmaktan çekinmez. İnsan kendini neden hala aynı işte olduğunu düşünmekten alamaz.
27
Bu kişiler uzun vadede iyimserliğinizi ve kendinize güveninizi, kendi yaşadıkları acı pişmanlıkları anlatarak silebilir, işinizden aldığınız keyfi yok edebilir. İyi tarafı şu ki demirbaş sayesinde şirket hakkında tüm bilgiyi elde edebilirsiniz.

Son Dakika Bu 10 Ofis Çalışanına Dikkat! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement