Bu Ada Kadınlara Yasak, Erkekler ise Önce Çıplak Suya Girip Arınmalı - Son Dakika

Bu Ada Kadınlara Yasak, Erkekler ise Önce Çıplak Suya Girip Arınmalı

3 yıl önce

Japonya'da kadınların girmesine izin verilmeyen Okinoşima Adası Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Sıkı kuralların bulunduğu adaya sadece erkekler girebiliyor. Bu kişilerin de adaya çıkmadan önce soyunup okyanusta ‘arınması' gerekiyor.

1
Japonya'nın kuzeybatısındaki Kyuişi açıklarındaki 4 adadan biri olan Okinoşima'ya dini ziyaret amaçlı olarak sadece erkekler alınıyor.


Deniz tanrıçasına adanan Munaka Taişa Okitsumiya Tapınağının bulunduğu 0.7 kilometrekarelik adaya kadınların neden alınmadığı tam olarak bilinmiyor.

2
BBC Türkçe'nin haberine göre; bazı uzmanlar bunun nedeninin "kadınların adet gördüğü için adayı kirleteceğine" inanılması olduğunu söylüyor.

3
Erkekler önce soyunup arınma ayinine katılıyor
Erkekler önce soyunup arınma ayinine katılıyor
Adaya girmesine izin verilen erkekler önce soyunup arınma ayinine katılmak zorunda. Ziyaretçilerin adadan herhangi bir şey götürmeleri ve bu adada neler yaptıklarını anlatmaları yasak.

4
'Rahipler dışında yasak'
Rahipler dışında yasak


Tapınağın sözcüsü, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "Bazen adaya kadınların girmesinin yasak olduğu yönünde ifadeler görüyoruz. Aslında ilkesel olarak ada, burada 365 gün ibadet eden rahipler dışındaki herkese yasak" dedi.

5
Ada her yıl sadece bir gün 27 Mayıs'ta ziyaretçi kabul ediyor ve ziyaretçi sayısı 200 ile sınırlı. Dünya Kültür Mirası listesine girse bile adaya kadınlara yasağın kaldırılmayacağını açıklayan tapınak yetkilileri, gelecekte Şinto rahipleri dışında kimsenin alınmayabileceğini sölüyor.

6
AFP'ye telefonla açıklama yapan bir yetkili, adanın kadın ziyaretçilere yasak olmasının, ‘kadınlara karşı ayrımcılıkla' hiçbir alakası olmadığını savundu.

7
Sözcü, deniz yoluyla adaya ve tapınağa gelmenin kadınlar için tehlikeli olduğunu ve yüzyıllara dayanan bu kuralın değişmeyeceğini söyledi: "Bu kural, doğum yapan cinsiyet olan kadınları korumak için."

8
Yüzyıllardır adanın sahibi olan Şinto tapınağı kanı "pis" olarak kabul ediyor. Fakat tapınak yetkilileri bu iddiayı reddediyor ve "eski zamanlarda deniz yolculukları tehlikeli olduğu için insan soyunu devam ettiren kadınların korunması amacıyla, adaya gitmelerine izin verilmediğini" söylüyor.

9
10

Haber Yayın Tarihi: 10.07.2017 04:02 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bilim insanları ineklerin kendi aralarında konuştuklarını ileri sürdü Hülya Avşar, eski eşi Kaya Çilingiroğlu'ndan makas aldı! Alman kurduyla fotoğraf çekilmek isteyen genç kız, bu pozdan 1 dakika sonra felaketi yaşadı! 20 yaşındaki eşcinsel kıza sokak ortasında saldırı! Kanlar içinde kaldı Hayatından şüphe edilen 63 yaşındaki adamın cesedi evindeki çöp yığınının içinden çıktı!

Son Dakika Haberleri