Bu Adanın Gizemi Çözülemiyor! - Son Dakika

Bu Adanın Gizemi Çözülemiyor!

30.01.2012 15:36

1
Socotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

2
Adanın en dikkat çekici özelliği yukardan bakıldığında mantara, yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri.

3
Hint okyanusunda bulunan adaya en yakın yer 250 kilometre mesafedeki Somali. Ancak iki yer arasında en ufak bir benzerlik yok.

4
Adaların sembolik bitkisi ise şemsiye görünümündeki "ejderin kanı ağacı". Ağacın kırmızı özsuyu eski çağlardan bu yana boya maddesi olarak kullanılıyor.

5
Birçok izole ada sisteminde olduğu gibi, yarasalar Socotra'nın da vazgeçilmez canlılarından.

6
1967'de Mahra Sultanlığı kaldırıldıktan sonra Socotra, Yemen Halk Demokratik Cumhuriyeti'ne bağlanmış. Her yıl turist akınına uğruyor.

7
Ayrıca adadaki taşlarla kaplı, üstünde hiç toprak bulunmayan tepelerin arasından bile eşsiz bitkiler fışkırıyor.

8
2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40000 kişi yaşıyor. Böylece ada orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.

9
Elbette, Socotra`nın denizi de en az karası kadar ilginç. Dışardan bakıldığında beyaz kumlu sahil ve kristal mavisi deniziyle sıradan bir tropik denizden farksız görünen deniz, derinlere gidildikçe enteresanlaşıyor.
10
Bölgenin geri kalanına ve iklime hiç uymayan akıntıların ulaşımı zorlaştırdığı denizin dibi, olumsuz koşullar nedeniyle adaya yaklaşmaya çalışırken alabora olmuş gemilerin batıklarıyla dolu.

11
12
13
14
15
16

Son Dakika Bu Adanın Gizemi Çözülemiyor! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement