Son Dakika Haberleri: Bu Askere Ne Oldu?

Bu Askere Ne Oldu?

12 yıl önce

1
Irak'a yönelik Amerikan operasyonunun ilk günlerinde Iark'ta çekilen bu fotoğraf uzun süre Ameriken medyasında olduğu kadar, dünya medyasında da sık sık yer buldu. Fotoğraf, Amerikan askerlerinin insani yanlarını ortaya koymak için epeyi kullanıldı. Amerikan askerinin 'iyi yüzü'nün adeta bir sembolü haline getirildi.


2
Ancak, fotoğraftaki Amerikan askerinin daha sonra başına gelenler Amerikan medyasında yer almadı. Geçen haftaya kadar...


3
11 Eylük 2001'de İkiz Kuleler'in yıkılmasından 2 gün sonra orduya yazılan Joseph Dwyer adındaki bu asker, Irak operasyonu kapsamında Irak'ta görev yaptı. İşgalin ilk günlerinde, yaralı bir Iraklı çocuğu kucağına alıp, güvenli bir yere götürüken işte bu fotoğrafı çekildi ve fotoğrafı tüm dünyada yayınlandı.


4
Ancak Joseph Dwyer için Irak kısa sürede kabusa döndü. Çatışmalar ortasında kalan, yanıbaşındaki arkadaşlarının bedenlerinin paramparça olduğuna şahit olan Joseph Dwyer, 2005'te 'Vietnam Sendromu' benzeri depresyon ve halüsinasyonlar geçirmeye başladı ve ülkesine gönderildi.


5
Polis onu etkisiz hale getirince 'Iraklılar'la çatıştığını' söyledi. Hasteneye yatırıldı ama Irak'taki teröristlerin peşinde olduğu düşüncesinden, halüsinasyonlardan kurtulamadı.

6
Geçen hafta 28 Haziran günü, bilgisayar temizleme spreyi koklayarak intihar etti.


7
Irak'tan dönen pek çok Amerikan askerinin ruhsal sorunlar yaşadığı, 'Vietnem Sendromu' benzeri vakaların hiç de azımsanacak gibi olmadığı zaman zaman tartışma konusu olmaya devam ediyor.


8
9
10
11
12
13Haber Yayın Tarihi: 09.07.2008 09:09 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Instagram fenomenine hapis şoku! 1 saatte 4 mağaza soydu Fenerbahçelilerin sevgilisi Aly Eckman, çıplak pozlarıyla Instagram sansürüne meydan okudu Otomobil alacaklar dikkat! Bu fırsatı kaçıran pişman olur, 20 gün kaldı Sosyal medya fenomeni Amanda Yenge'den, Türkiye'yi gururlandıran paylaşım! Gören şaka yaptığını sanıyor! Vücut geliştirici adam, şişme kadınla evleniyor