Bu Bilboardlar Çok Konuşulacak - Son Dakika

Bu Bilboardlar Çok Konuşulacak

13.07.2009 14:39

1
İlköğretim okullarında okutulan 'Öğrenci Andı'nın kaldırılması için kampanya başlatan Mazlum-Der, hazırladığı ve içeriğinde 'Türküm' ifadesinin yerine 'Kürdüm, Lazım, Çerkezim, Ermeniyimi, Aleviyim' ifadelerinin kullanıldığı afişleri Diyarbakır'daki bilboardlara astırdı. Mazlum-Der GYK üyesi ve Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, kampanyanın sonuç alınıncaya kadar süreceğini söyledi.
2
İlköğretimde okutulan 'Öğrenci Andı'nın kaldırılması için daha önce imza kampanyası başlatan Mazlum- Der, şimdi de bu amaçla hazırladığı afişleri bilboardlara astırdı. 'Andımız kaldırılsın kampanyası' başlığı ile hazırlanan afişte, 'Öğrenci Andı' mizahi şekilde yeniden hazırlanarak çizimler eşliğinde afişe yerleştirildi. Hayat Bilgisi dersi ve 'Andımız' başlığı ile afişte verilen andın metni şöyle yer aldı:
3
'Kürdüm, Lazım, Çerkezim, Ermeniyimi, Aleviyim... Desem de, ben çalışkanım ilkin, büyüyünce işsiz kalsam da. Büyüklerimi görmek, küçüklerimi dövmektir işim. İlk işim yurdumu ve milletimi 'Üzüm'den çok sevmektir kesinlikle. Ülküm, takla atmak, yere düşmek ve ne olursa olsun taş ile yakalanmamaktır. Ey büyük Kürd, Laz, Çerkez, Ermeni, Alevi... Kaçtığın yoldan, gösterdiğin hedefe oturmadan yürüyeceğime ayran içerim. Varlığım Kürd, Laz, Çerkez, Ermeni, Alevi. Varlığına ceza olsun.
4
Ne mutlu Kürdüm, Lazım, Çerkezim, Ermeniyim, Aleviyim... Diyene, sonrada dayak yiyene.'
5
Afişin altında metninin mizahi olarak hazırlandığı belirtilerek, söz konuşu çalışmada amaçlanan olayın öğrenci andının kaldırılması olduğu uyarı yazısı yer aldı.

6
Mazulum-Der Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, kampanyayı karnelerin dağıtıldığı 12 Haziran günü başlattıklarını söyledi. Kampanyalarının sonuç alınıncaya kadar süreceğini dile getiren Çoban süreci şöyle anlattı:
7
Bunun öncesinde bir imza kampanyası başlattık. İnsanlardan söz konusu öğrenci adının Türkiyelilik gerçeğine uygun olmadığı yönünde imza aldık. Daha sonra talebimizi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ilettik. Ancak Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Biz icra makamıyız, değiştiremeyiz' yanıtını vererek, talebimizi reddetti. Salı günü de Türkiyelilik gerçeğine uygun olmayan Öğrenci Andı'nın kaldırılması için suç duyurusunda bulunup, dava açacağız. Kampanyamız sonuç alınıncaya kadar sürecek

Son Dakika Bu Bilboardlar Çok Konuşulacak - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu kaya, görünümü kadar neden olduğu batıl inançla da nam salmış Sürpriz bayramda geldi! Bengü, ikinci çocuğuna hamile WhatsApp'ın sözleşme onayı için verdiği süre bugün doldu! Twitter'da yer yerinden oynadı Serenay Sarıkaya, "Arkadaşım" dediği iş adamıyla fena yakalandı İsrail'in yok etmek için var gücüyle bombaladığı Hamas'ın tünelleri ilk kez görüntülendi
Advertisement