Bu Bitkileri Dikkatli Tüketin - Son Dakika

Bu Bitkileri Dikkatli Tüketin

18.09.2015 09:52

1
Bakanlık daha önce yayınladığı zararlı tıbbi bitki listesine yenilerini ekledi. Vatandaşların bilinçlenmesi ve gelişigüzel bitki kullanımının azaltılması için yayınlanan yeni listede şunlar yer aldı:KediotuEl titremesi, bitkinlik, kramp, göğüs sıkışması gibi durumlara yol açtığı görülebilir.

2
Ökseotu/ Baş ağrısı, hipotansiyon, yüksek ateş, göğüs ağrısı, alerjik reaksiyonlar, titremeler, koma ve halusinasyon görülebilir.

3
Özellikle zayıflama hapları, çaylar v.b. ürünlerin içerisinde kullanılan acı çehre tohumu (akdiken tohumu diye de bilinir) adlı bitkinin zararları, ilk etapta su kaybı sebebiyle ortaya çıkıyor. “Zayıflama” etiketiyle pazarlanan ve acı çehre tohumu içeren bu ürünler, genelde su kaybına dayanarak kilo verdirdikleri için (özellikle ilk kullanıldıkları dönemde) vücut, oluşan su kaybını dengelemekte zorlanmaya başlıyor. Önceleri karın ağrısı ve ishal ile ender de olsa kendini göstermeye başlayan zararlar, zamanla rutin hale geliyor.

4
Akdiken (Cehri)/ Uzun süreli kullanım özellikle potasyum kaybına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Yüksek dozda kullanım böbrek iritasyonuna neden olabilir.

5
Genelde sabah akşam alınan zayıflama tabletleri, içeriğinde bulunan acı çehre tohumu sebebiyle vücuttaki su kaybını hızla yükseltiyor. İshal ve mide kramplarına eşlik eden en büyük risk ise şüphesiz bağışıklık sisteminin zayıflaması.

6
Yulaf/ Protein içeriği ile ilgili veriler mevcut olmadığından çölyak hastalığı olan kişilerce dikkatli kullanılmalıdır. Araç ve makine kullanımını etkileyebileceğinden kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır.

7
Ayı üzümü/Bulantı, kusma, aşırı duyarlık gösterebilir. Bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

8
Arnika/ Alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır.

9
Paprika/ Hipotermi, uzun süre yüksek dozda gastrit, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve etkileri görülebilir.

10
Sinameki/Aşırı dozda sıvı dengesizliğine yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Bağırsak tıkanıklığında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında apandisitte ve elektrolit eksikliğinde kullanılmamalıdır.

11
Hiyarşembe/ Doz aşımı durumunda kramp benzeri şikayetler ve etki oluşabilir. Uzun süreli kullanılmada başta potasyum olmak üzere elektrolit kaybına neden olabilir. Bu durum bağırsak sorunları, kas güçsüzlüğü, ödem ve kemik erimesine neden olabilir.

12
Zerde/ Safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmaz. Safra taşı olması durumunda doktor kontrolü gerektirir. Mide ülserinde kullanılmaz.

13
Tekeotu/ Kapsüller ve tabletler değişik dozajlarda satılmaktadır. Yüksek dozlarda kullanımı terlemeye ya da hararete neden olabilir.

14
Altınmühür/ Böbrek rahatsızlıklarında, midede gelişen hastalıklarda, yeni doğanlarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

15
Şahtere/ Safra kanalı tıkanıklıklarında, safra taşı olanlarda ve safra ile ilgili başka rahatsızlıklarda ayrıca hepatitte kullanımı tavsiye edilmemektedir.

16
Kokulu Yonca/ Deride enflamasyon, varis, duyarsızlaşma, bacaklarda ani şişkinlik oluşursa derhal doktora başvurulmalıdır.

17
Çakşırotu/ Yüksek dozlarda kullanımı huzursuzluk, başağrısı, diyare, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve dudaklarda şişmeye neden olabilir.

18
DÜNYANIN EN FAYDALI BİTKİLERİ/ Dünya artık bitkilerden nasıl yararlanacağının peşinde koşmaya başladı. Peki en çok tercih edilen bitkiler hangileri? İşte en çok tercih edilen bitkiler ve faydaları...

19
Eski dönemlerden beri insanlar kendilerini tedavi etmek için bitkilere yönelmektedir. İnsanların son dönemde bitkilere daha çok yönelmelerinin nedeni ise sağlık sigortalarının ve ilaç fiyatların artmasıdır. Bunun yanı sıra bazı sağlık sorunlarında tıbbın çare olamamasıdır. Bizde bu talepten yola çıkarak size Dünya'da insanlar için faydalı olan en iyi on iki bitkinin listesini yaptık.İşte size doğal tedavi olarak kullanacağınız bitkiler:

20
1- ALOE VERA: Halk arasında en çok bilinen ve kullanılan bitkiler arasında aloe vera birinci sıradadır. Genelde güneş yanıkların da veya her hangi yanık kazalarında tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

21
Aloe vera bitkisinin yetişmesi için gerek tek şey sudur. Aloe vera bitkisinin acı azaltma ve hızla iyileştirme özelliği vardır.

22
2- KIZILCIK SUYU: Toplum arasında kızılcık suyunun en çok bilinen özelliği boşaltım sistemi sorunlarını çözmektir. Kızılcık suyu c vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir.

23
Kızılcık suyu bakteriyel enfeksiyonları tedavi ederek hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Kızılcığın içerisinde bulunan asitler sayesinde tümör ve böbrek taşı oluşumunu engeller.

24
3- EKİNEZYA: Ekinezya bitkisi yaraların iyileştirilmesinde kullanılan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir bitkidir. Özellikle ekinezya bitkisi kış aylarında gribe iyi geldiği için daha kullanılmaktadır.

25
Ekinezya bitkisi ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve çabuk iyileşme sağlar. Öksürük, boğaz ağrısı, göğüs de oluşan tıkanıklıklara ekinezya bitkisi sayesinde kolayca atılmaktadır.

26
4- SİYAH YILAN KÖKÜ: Siyah yılan kökü bitkisi özellikle menopozlu kadınların kullanması gereken bir bitkidir. Siyah yılan kökü bitkisi sinirlerin gevşemesine yardımcı olur ve sakinlik verir. Ayrıca siyah yılan kökü bitkisi adet döneminde oluşan ağrı ve kramplara da iyi gelmektedir.

27
Uyumakta zorluk çekenlerinde rahatlıkla da papatya bitkisini kullanabilirler.

28
7- HAYIT AĞACI: Hayıt ağacı bitkisi menstural dönemini düzenler ve hormon salgılamasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında fayda veren bir bitkidir. Hayıt ağacı bitkisi hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaz.

29
8- KAHVE: Kahve içeriğinde bulunan kafein nedeniyle beslenme uzmanları pek önermez. Fakat yapılan araştırmalara göre her gün bir fincan kahve mutlaka içilmelidir.

30
Bir fincan kahvenin soğuk algınlığı ve astıma iyi geldiği bilinmektedir. Fiziksel dayanıklılığı artırır.

31
9- ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI: Çuha çiçeği yağı genel olarak romatoid artiridin etkilerini azaltma da kullanılmaktadır. Ayrı zamanda kolesterolün düşmesinde de büyük etki sağlamaktadır.

32
Özellikle solunum yolu ve sindirim sistemi şikâyeti olanların çok tercih ettiği bir bitkidir.

33
10- GÜMÜŞ DÜĞME: Gümüş düğme bitkisi dayanılmaz ağrılara ve migrene çok iyi gelmektedir.

34
Gümüş düğme bitkisi yüksek ateşi düşürür aynı zamanda acıyı azaltmaktadır. Ayrıca vücutta oluşan iltihapları kurutur ve hiçbir yan etkisi yoktur.

35
11- KETEN TOHUMU: Keten tohumu susam tanelerinden biraz daha büyüktür. Keten tohumu omega 3 ve omega 9'un yanı sıra lif, protein, magnezyum, çinko gibi birçok mineraller açısından oldukça zengindir.

36
12- SARIMSAK: Sarımsak kokusu yüzünden pek tüketilmeyen bir bitkidir. Ama yararı oldukça çoktur. Sarımsak vücuda direnç verir ve soğuk algınlığına da iyi gelmektedir.

37
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sarımsağın en büyük özelliği kansere iyi gelmesidir.

Son Dakika Bu Bitkileri Dikkatli Tüketin - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement