Bu çılgınlığa kim dur diyecek! Sosyal medya fenomeni kendi regl kanını içip yüzüne sürdü - Son Dakika

Bu çılgınlığa kim dur diyecek! Sosyal medya fenomeni kendi regl kanını içip yüzüne sürdü

25.01.2022 11:10

İspanya'da bir sosyal medya fenomeni daha sağlıklı olmak için kendi regl kanını içtiğini açıkladı. Bilim insanları ise bu uygulamanın bilimsel dayanağı olmadığını hatırlattı. Yıllardır cildine regl kanı sürdüğünü söyleyen fenomen, hiçbir sağlık sorunu ile karşılaşmadığını ifade etti.

1
Sosyal medya zaman zaman çılgın paylaşımlara sahne oluyor. Bilim insanları bu tarz uygulamalara karşı çıkarken, fenomen isimler tuhaf paylaşımlarında kararlı. İşte onlardan biri de Jasmine Alicia Carter.
2
Instagram'da 23 bin, TikTok'ta da 13 bin takipçisi olan 30 yaşındaki Jasmine Alicia Carter, "Regl kanınızın ilaçtan farkı yok" diyerek amacını şöyle açıklıyor: Regl döngüsünde yatan kutsallığı anlamak ve onu geri almak için kadınlara yardımcı olmak.
3
Kadınlara tarih boyunca regl dönemlerinden utanmalarının öğretildiğini söyleyen Carter tampon ve pedlerin kadının kanını saklamak ve reglin normal işleyişini de bozmak için kimyasallar içerdiğini iddia ediyor.
4
Aksine regl kanında kadınların ihtiyaç duydukları tüm besleyicilerin olduğunu öne süren Carter, News Dog Media sitesine verdiği demeçte regl olduğu dönemde tuvalette çömelip menstrual kapını çıkardığını ve bu kapta biriken kanı içtiğini anlattı.
5
Bedeniyle iletişiminin çok iyi olduğunu söyleyen Carter ihtiyacına göre bazen birkaç yudum aldığını, bazen de biriken kanın tümünü içtiğini söyledi.

6
Carter'ın regl kanında bulunduğunu savunduğu besleyici maddeler arasında da protein, demir, bakır, selenyum. Regl kanındaki besin maddelerinin kişinin sağlığıyla da ilişkili olduğunu iddia eden Carter, "Örneğin her gün zararlı şeyler yerseniz regl kanının o kadar da iyi olmayacaktır" dedi.

7
Regl kanını içmenin yanı sıra bu kandan yüz maskesi yaptığını da anlatan Carter, "Hiç ciddi cilt sorunları yaşamadım ama bu maskeler sayesinde cildimin en iyi halinde olduğunu hissediyorum" ifadesini kullandı.
8
Bilim ise Carter'ın görüşlerini desteklemiyor. Cosmopolitan dergisine konuşan dermatolog Jennifer Vickers regl kanının cilde faydalı bazı özellikleri olduğu söylense de maske olarak kullanılmasının hiçbir bilimsel dayanağı olmadığının altını çizdi.

9
10
11

YORUMLAR
500

Son Dakika Bu çılgınlığa kim dur diyecek! Sosyal medya fenomeni kendi regl kanını içip yüzüne sürdü - Son Dakika


Advertisement