Son Dakika Haberleri: “Bu Da Unutulur Mu?” Dedirten Eşyalar

“Bu Da Unutulur Mu?” Dedirten Eşyalar

7 yıl önce

1
İETT Kayıp Eşya Bürosu'nda toplu taşıma araçlarında unutulan nargile, motosiklet kaskı, mutfak robotu, ütü gibi birbirinden ilginç eşya bulunuyor.


2
İstanbul'daki toplu taşıma araçlarında unutulan ve İETT yetkililerine teslim edilen kayıp eşyalar, 1 yıl süreyle sahiplerini bekliyor. Sahibi çıkmayan kayıp eşyalar yılın belli dönemlerinde oluşturulan komisyon tarafından açık arttırmayla satışa sunuluyor.

İETT Kurumsal İletişim Müdürü Osman Çakır, İstanbul'da toplu taşıma araçlarında unutulan eşyaların hangi süreçlerden geçtiği hakkında bilgi verdi.

3
Çakır, unutulan eşyaların çeşidinin yılın belli dönemlerinde değişiklik gösterdiğini belirterek, “İlginç eşyalar geliyor, mevsimlik olduğunu söyleyebilirim. Yaz aylarında daha farklı, kış aylarında daha farklı unutulan eşyalar olabiliyor. Yazın güneş gözlüğü, kışın ise şemsiye ve hırka tipi eşyalar, ağırlıklı olarak bulunanlar arasında” dedi. Çakır, vatandaşlar ya da İETT personeli tarafından bulunan eşyaların, ilgili yönergede belirtilen usul ve yöntemlere uygun bir şekilde kayıt formu doldurularak kayıp eşya bürosuna ulaştırıldığını belirtti.
4
Kayıp eşyaların sahiplerine ulaştırılması konusunda İETT'nin önemli bir tecrübesi olduğuna vurgu yapan Çakır, eşya tesliminde çok dikkatli davrandıklarını ifade etti. Çakır, zaman zaman kendisine ait olmadığı halde büroda eşyası olduğunu iddia edenlerin çıktığını, ancak bu kişilerin sorgulamalardan geçemediğini açıkladı.

Osman Çakır, kayıp eşya bürosundan bir yıl boyunca sahiplerince alınmayan eşyaların bedellerinin belirlenmesi ve açık arttırma süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Her yıl ocak ayının gelmesiyle satış komisyonu oluşturulur, komisyon burada bulunan eşyalarla ilgili kamuoyu araştırması yapar ve muhammen bedeli tespit eder ardından satış işlemi başlatılır. Genel olarak mart ayı içerisinde Karaköy Gar binası içerisinde, 09.00-11.00 arasında satış işlemi gerçekleştirilir. Satış komisyonu muhammen bedeli belirledikten sonra bir liste oluşturur, o listede toplam satış

5
Çakır, eşyaların öncelikle toptan, eğer alıcı çıkmazsa ürün grupları halinde, yine alıcı çıkmazsa tek tek satıldığını söyledi. Satıştan elde edilen gelirin kurum içerisinde Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na gönderildiğini belirten Çakır, gelirin orada da belli bir süre muhafaza edildiğini, bu süre içinde de eşya sahiplerin çıkmaması sonucu kurumun gelirine eklendiğini ifade etti.


İETT'nin Karaköy'deki kayıp eşya deposu, 16 metrekarelik bir alandan oluşuyor. Raf ve dolap sistemiyle yeniden düzenlenen oda çok sayıda eşya depolanabiliyor. Nargile, motosiklet kaskı, mutfak robotu, stop lambası, düdüklü tencere ve darbukanın dikkati çektiği depoda, çok sayıda cezve, ütü, saat, cep telefonu, diz üstü bilgisayar, ayakkabı ve güneş gözlüğü bulunuyor.Haber Yayın Tarihi: 22.01.2013 03:01 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti! Hükümet için çalışıyordu, çıplak fotoğrafları ortaya çıkınca hayatı tepetaklak oldu 'Arılar bana bir şey yapmaz' dedi, yarı çıplak peteklerin arasına daldı! İşte Benim Stilim'le ünlenen Niran Yalaz, estetik operasyonlarla bambaşka biri oldu!