'Bu da Yenilir mi?' Dedirten Yemekler - Son Dakika

'Bu da Yenilir mi?' Dedirten Yemekler

21.01.2015 12:28

1
Dünyada birçok kişi bu "farklı" yemekler için can atsa da, bu yemeklerin adını bile duymak tüyleri diken diken ediyor. İşte "Bu da yenilir mi?" dedirtecek kadar korkunç yemekler...

2
Çinliler, yılanları şarap olarak tüketiyor ve yılan şarabını çok seviyor. Daha sonra bu furyaya Koreliler ve Vietnamlılar da katıldı.

3
Sarhoş karidesler Çin'de sadece bir yemeğin ismi değil. Karidesler gerçekten sarhoş. Kabın içinde bulunan 'baijiu' likörü yüzünden sarhoş olan karidesler, canlı olarak tüketiliyor.

4
Kızarmış çıngıraklı yılan Amerika'dan bir ilginç yemek daha. İnsanı düşündürüyor.

5
Kuşla doldurulmuş fok dolması (Grönland)

6
Koyun kellesi (Norveç)

7
Çerez niyetine böcek (Afrika) Afrika genelinde, böcekleri kızartıp onları fındık, fıstık gibi çerez olarak yeme eğilimi var. Kafalarını kopartıp, ayrı ayrı kızartmak gibi meşakkatli bir işleme rağmen, hala çok popülermiş.

8
Tonbalığı Gözleri (Japonya)

9
Vietnam'da bir bara giderseniz, menüde 'Kobra kalbi (shot) ' görürseniz, sadece isimden ibaret sanmayın. Gerçekten kobra kalbini, hem de küt küt atan bir kobra kalbini içmek durumunda kalırsınız. Küçük bir öneri: olur da bunu içmeye karar verirsiniz, sakın kalbi çiğnemeyin. Çünkü içinde midenizi bozacak bir zehir var.

10
'Nsenene' adı verilen bu yemek, çekirge kızartılması. Ugandalılar, çekirgenin kendi yağında çok güzel piştiğini söylüyor.

11
Balık köftesi (Japonya) Suşi yiyenler, 'Aaa, ben suşi yedim, bunu yemekte güçlük çekmem' demeyin çünkü bu köfteler, balıkların spermlerini biriktirdikleri yerlerden yapılıyor.

12
Resimdeki çorbanın içinde bir adet azami boyutlarda yarasa var.

13
Eşek arılı krakerler (Japonya). Eşek arıları yakalanıp kaynatılıyor sonra da krakerlerin içinde fırına veriliyor. Ayrıca bu eşek arılarının %81 protein içerdiği söyleniyor.

14
Bildiğin horoz ibiği Kuzey İtalya'da yüzyıllardır lezzetle yenen bir yemek.

15
Sivrisinek yumurtaları Meksika'da genellikle acı sosla birlikte servis edilen bir yemektir.

16
Çıtır çıtır kızarmış testisler, A.B.D'de normal bir tavuk izlenimi veren ve oldukça lezzetli gözüken bu yemek, aslında boğa testisleri.

17
Tarla faresi, özellikle Meksika ve Çin'de tarla fareleri sofralardaki popüleritesini artırıyor.

18
Devasa su böcekleri, Taylandlıların damak zevkine oldukça hitap ediyor.

19
Eskimo dondurması Alaska'da çok seviliyor. Bu geleneksel ve popüler tatlının adı Yup'ik. İçindeyse; kar, ren geyiği/fok/ayı ya da balina yağı ve balık yumurtaları bulunuyor.

20
Çiğ at eti, bu yemeğin ismi 'sakuraniku' ve Japonya'da çok popüler.

21
Haggis, işkembe zarının içine, bulgur, üzüm, fıstık, ince doğranmış sakatatlar ve bol baharat karışımına iç yağ ilave edilerek doldurulması ile yapılan İskoçya'ya ait yöresel bir yemek.

22
Protein kaynağı Gine domuzu (Peru)

23
İnek kanından kokteyl biraz sütle çok lezzetli olduğu söyleniyor. Afrika'da çoğu yerel kabile tarafından ergenliğe geçiş döneminde özellikle önemli bir ritüel aracı olarak görülüyor.

24
Maymun beyni, Hong Kong'da çok seviliyor.

25
Jöleli geyik kafası Kanada'da oldukça popüler olan bu tat, kanada geyiklerinin kafalarının baharatlarla kaynatılıp, kemiklerinin çıkarılmasından sonra, jöleyle harmanlanmasıyla oluşuyor.

26
Balıklı pasta İngiltere'de efsanevi bir balıkçıyı anmak için yapılıyor. Sembolik bir anlamı var.

27
Balut, Filipinler'de bu şekilde kaynatılıyor ve kabuğundan yeniliyor. Lezzet katması için de, üstüne sarımsak, sirke ve tuz döküyorlar.

28
Görüşünü gayet normal olan bu yumurtanın kerameti, kaynatıldığı sıvıda gizli. Çinliler, yumurtayı ergenlik öncesi bir erkeğin sidiğinde kaynatıyorlar.

29
Çinliler, akrep şişin kızartıldığında zehrinin alındığı ve yağlı, lezzetli bir tada kavuştuğunu söylüyor.

30
Çin'in güneyine ait bu geleneksel çorbada akrep kullanılıyor. Pişirilirken zehri yok edilen çorbayı sadece görmek bile pek çok kişiyi ürkütmeye yetiyor. Ayrıca Çin'de akrep kızartması da sokak lezzetlerinden biri haline gelmiş.

31
Balut, döllenmiş ördek yumurtasından yapılan ilginç bir yemek. Yani içerisinde canlı bir ördek yavrusunun bulunduğu yumurtalar kaynatılıyor ve servis ediliyor. 17 günlük yumurtadan hazırlanan bu yemek Filipinler'i ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkabilir.

32
Canlı sinek larvalarıyla dolu fermente bir koyun peyniri olan Casu Marzu, oldukça sert ve aromalı bir tada sahip. İtalya'da seçkin restaurantlar da servis ediliyor.

33
Güneydoğu Asya'da yetişen bu meyve görünüşüyle deniz kestanesine benziyor. Sarı rengi lezzetli hissi uyandırsa da kokusu öyle dayanılmaz ki havaalanına girişi bile yasaklanmış. Kokusunun lağım, çürümüş et ve kirli çoraba benzediği söyleniyor. Çin'in kötü kokusuna etken yiyeceklerden sadece biri.

34
Büyük, tüylü bacaklı ve zehirli bir örümcek olan tarantula Kamboçya mutfağında kızartılarak hazırlanıyor. Üstelik tadının enfes olduğunu söyleyenler de mevcut. Sarımsak ve tuzlu bir sosa bandırılıp kızgın yağa atılarak hazırlanan kızarmış tarantulanın genellikle sadece kolları ve üst gövdesi yeniliyor. Acılı ekşili sos ve kırmızı biber ile servis ediliyor.

35
Milenyum yumurtası olarak da adlandırılan ördek veya tavuk yumurtaları kül, kil ve tuzdan hazırlanan özel bir karışım içerisinde aylarca bekletiliyor. İşlem sonrasında yumurtanın beyazı kahverengi jöle kıvamında bir hal alıyor ve sarısı yeşil renge dönüyor. Çin'de rağbet gören bir yiyecek.

36
Dev siyah bir çeşit karınca yumurtasından hazırlanan bu yemeğin keçi peyniri tadına sahip olduğu söyleniyor. Meksika'da bu yemeğin alıcısı çok. Kesinlikle listede yer alan en insaflı yemek.

37
Kore mutfağından bir yemek Sannakji. Pişirmeye bile zahmet görmeden canlı canlı yenen ahtapotlar çeşitli cinste oluyor ve çeşitli soslar ile küçük çubuklara sarılarak (spaghetti usulü) yeniliyor. Özellikle Güney Kore'de turistlerin ilginç bulup deneme cesareti gösterdikleri bu yemek Kore'liler tarafından oldukça fazla tüketiliyor.

38
Haşlaması ve kızartması yapılıyor. Tadı patatese benzediği söylenen Cicada, Çin'de şişlere geçirilerek köz de pişiriliyor. Protein açısından zengin olan böcek çiftleşince ölen cinsten.

39
Japonya'da yeniyor. Gayet tatlı olduğu söyleniyor. Soya sosu ve şeker katılarak yeniyor

40
Kızarmış çekirgeler, dünyanın birçok yerinde yenilen çekirge protein bakımından oldukça zengin bir yiyecek olarak kabulediliyor.

41
Shiokara, çeşitli deniz hayvanlarının etlerinin, kendi iç organlarında, yaklaşık bir ay boyunca tuz, su ve pirinç maltı karışımında mayalanmasıyla oluşan yemek.

42
Horoz İbiği, İtalya'da meşhur olan ve 'Cibreo' adı verilen sosun olmazsa olmaz malzemesinin horoz ibiği olduğunu biliyor muydunuz?

43
Balut-Filipinler

44
Kirpi Balığı, Bu balığın zehirli kısımları düzgün temizlenmezse, öldürücü bir yemek haline gelebiliyor. 2000'den beri Japonya'da 20'nin üzerinde kişinin bu balığı yedikten sonra hayatını kaybettiği söyleniyor.

45
Witchetty grub, Aborjinlerin geleneksel yemeklerinden biri olan Witchetty grub, büyük, beyaz, tahta yiyen güvelerin larvalarına verilen ad.

46
Kızartılmış örümcek, kızartıldıktan sonra, lime ve karabiber sosu ile birlikte sunuluyor.

47
Deniz papağanı kalbi, İzlanda'da ve Faroe Adaları'nda bulunan bu kuş türünün kalbi, İzlanda mutfağının özel yemeklerinden biri sayılıyor.

48
Black Ivory Coffee

49
Hákarl, köpek balığının fermentasyonuyla yapılan İzlanda'ya özgü bir yemektir. Daha çok İzlanda'da hákarl olarak da bilinen Grönland köpek balığından elde edilir.

50
Sannakji, canlı ahtapotun kollarının, küçük parçalar halinde kesilmesiyle yapılan Kore yemeği. Kollar hala hareket ettiğinden ve boğulma tehlikesi oluşturduğundan dikkatle yenilmesi öneriliyor.

51
Beondegi, Kore'de atıştırmalık olarak satılan, haşlanmış ipekböceği pupası.

52
Escamole, mavi agave ya da agave tequiliana bitkisinin köklerinde bulunan karınca larvalarından yapılan, bir çeşit atıştırmalık.

53
Surströmming, mayalanmış Ringa balığından yapılan bu geleneksel İsveç yemeğinin kokusunun çok keskin olduğu söyleniyor.

54
Tepa-Alaska

55
Yarasa çorbası

56
Böcekler

57
Tuna gözü

58
İnsan plesantası

59
Kobra kalbi

60
Mayalanmış kısrak sütü

61
Mantarlı tırtıl çorbası

62
Yılan kanı

63
Kurt mantarı

64
Bütün koyun başı

65
Balut (Ördek embriyosu)

66
Dev karınca lavraları

67
Balon balığı

68
Solucanlı lolipop

69
Bebek fare şarabı, sağlık açısından yararlı olduğuna inanılan bu içeceği yapmak için, yavru fareler şarap içinde bekletilerek mayalandırılıyor.

70
Kuş yuvası çorbası

71
Maymun beyni

72
Domuz cenini kızartması

73
Kan yemekleri

74
Deniz atı şişi

75
Yılan dolma

76
Kızarmış örümcek

77
Kızartılmış mars barları

78
Koyun kalbi

79
Ördek dili

80
Öküz penisi

81
Böcekli peynir

82
Çürütülmüş Alaska somonu

83
Geyik burnu

84
Yulaf ezmesi ve patatesle bulanmış, kanla hazırlanmış munbar dolması

85
Guo Li Zhuang isminde ünlü bir Çin restoranları zinciri, ününü bir şeye borçlu aslında: ellerinde hangi hayvan varsa onun penisini servis etmek. 'Arzu Alevlerinde Yanan Ejderha' bu restoranın spesiyallerinden.

86
Boğa penisli çorba Filipinler'de çok tercih edilen ve sevilen bir yemek.

Son Dakika 'Bu da Yenilir mi?' Dedirten Yemekler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu manzara ancak tek bir ülkede görülür! Binlerce kişi yarım saat boyunca birbirine inek gübresi fırlattı Yürüyerek girdiği dişçiden tekerlekli sandalyeyle çıktı! İşte şimdi tam Benjamin Button Gözümüzün önünde öyle bir değişti ki! Güldür Güldür'ün Naime'si şimdi tam bir afet Romantik komedilerin biricik güzeli, hamileliğinde cinsel ilişkiden soğuduğunu itiraf etti Dağlık alanda kaybolan adamı, paylaştığı son fotoğraf karesi kurtardı! Sır bacaklarındaki is izlerindeydi