Son Dakika Haberleri: Bu Gerçeği Biliyor Musunuz?

Bu Gerçeği Biliyor Musunuz?

8 yıl önce

1
36 Osmanlı padişahından 21 tanesinin annesi, oğullarının Padişah olmasına yetişerek, Valide Sultan olmuştur. Bunlardan sadace biri şehit edilmiştir. Peki şehit edilen bu sultan kim? İşte çoğumuzun bilmediği o gerçek...
2
Harem-i Hümâyûn'un en yüksek makamı Valide Sultanlık idi ve protokolde Padişahtan sonra gelirdi. Valide Sultanlar, devlet içindeki büyük nüfuzlarına rağmen, siyasetle uğraşanları yok denecek kadar azdır. Bunun yanında, hemen hepsi hayır hasenat işleriyle meşgul olmuşlardır.
3
Valide Sultanı; bütün kadınlar, sultanlar, ustalar ve cariyeler sayarlardı. Haremdeki bütün işler onun emriyle yapılırdı. Has veya tahsisatlarından başka yiyecek, içecek ve yakacak tahsisleri de bulunan Valide Sultanlar, zaman zaman Padişahın ihsanlarına da mazhar olurlardı.
4
Valide Sultanların mâlî işlerini idare için bir Kethüdâ (kâhya) tayin olunurdu. Bu zat, devlet memuru olup, itimada lâyık görüldüğü için bu hizmete seçilirdi.
5
36 Osmanlı padişahından 21 tanesinin annesi, oğullarının Padişah olmasına yetişerek, Valide Sultan olmuştur.
6
36 Osmanlı padişahından 21 tanesinin annesi, oğullarının Padişah olmasına yetişerek, Valide Sultan olmuştur. Bunlardan sadece Mahpeyker Valide Sultan şehit edilmiş, diğerleri normal olarak vefât etmişlerdir.
7
Meşhur olan bazı Valide Sultanlar şunlardır:


Safiye Valide Sultan

Saliha Valide Sultan

Pertevniyal Valide Sultan

Bezm-i Âlem Valide Sultan

8
Şevkefza Valide Sultan,

Mahpeyker Valide Sultan,

Gülnuş Emetullah Valide Sultan,

9
Nur Bânû Valide Sultan,

Hatice Turhan Valide Sultan...

10
11
12Haber Yayın Tarihi: 25.03.2012 08:20 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Sevgilisine bile genç kızlar ayarlıyordu! Şimdi istismarla suçlanan Kraliçe Elizabeth'in oğlunu savunacak Böyle gelenek görülmedi! Sevdiği biri ölünce parmaklarını kesiyorlar Putin, bir an olsun yanından ayırmıyor! Tek düğmeye basıp dünyayı karanlığa gömebilir Bu işi yapan paraya para demiyor! İşte geleceğin en çok kazandıracak 6 mesleği Madonna'nın kızı sanat için herkesin önünde soyunup sevişti! Sosyal medya karıştı