Bu Gerçeği Biliyor Musunuz? - Son Dakika

Bu Gerçeği Biliyor Musunuz?

25.03.2012 20:20

1
36 Osmanlı padişahından 21 tanesinin annesi, oğullarının Padişah olmasına yetişerek, Valide Sultan olmuştur. Bunlardan sadace biri şehit edilmiştir. Peki şehit edilen bu sultan kim? İşte çoğumuzun bilmediği o gerçek...
2
Harem-i Hümâyûn'un en yüksek makamı Valide Sultanlık idi ve protokolde Padişahtan sonra gelirdi. Valide Sultanlar, devlet içindeki büyük nüfuzlarına rağmen, siyasetle uğraşanları yok denecek kadar azdır. Bunun yanında, hemen hepsi hayır hasenat işleriyle meşgul olmuşlardır.
3
Valide Sultanı; bütün kadınlar, sultanlar, ustalar ve cariyeler sayarlardı. Haremdeki bütün işler onun emriyle yapılırdı. Has veya tahsisatlarından başka yiyecek, içecek ve yakacak tahsisleri de bulunan Valide Sultanlar, zaman zaman Padişahın ihsanlarına da mazhar olurlardı.
4
Valide Sultanların mâlî işlerini idare için bir Kethüdâ (kâhya) tayin olunurdu. Bu zat, devlet memuru olup, itimada lâyık görüldüğü için bu hizmete seçilirdi.
5
36 Osmanlı padişahından 21 tanesinin annesi, oğullarının Padişah olmasına yetişerek, Valide Sultan olmuştur.
6
36 Osmanlı padişahından 21 tanesinin annesi, oğullarının Padişah olmasına yetişerek, Valide Sultan olmuştur. Bunlardan sadece Mahpeyker Valide Sultan şehit edilmiş, diğerleri normal olarak vefât etmişlerdir.
7
Meşhur olan bazı Valide Sultanlar şunlardır:

Safiye Valide Sultan

Saliha Valide Sultan

Pertevniyal Valide Sultan

Bezm-i Âlem Valide Sultan

8
Şevkefza Valide Sultan,

Mahpeyker Valide Sultan,

Gülnuş Emetullah Valide Sultan,

9
Nur Bânû Valide Sultan,

Hatice Turhan Valide Sultan...

10
11
12

Son Dakika Bu Gerçeği Biliyor Musunuz? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son Dünya basını bu haberi konuşuyor! Kraliyet'in olaylı gelini Meghan Markle düşük yaptı Van Gölü çekilince 2 bin 750 yıllık liman gün yüzüne çıktı 50'sinden sonra bunu da yaptı! Yıldız şarkıcı Jennifer Lopez çırılçıplak poz verdi Ağrı Dağı'nın vahası! Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın yaşadığı bağ görenleri büyülüyor