Bu grip 1 milyon kişiyi öldürdü! İşte insanlık tarihinde görülen ölümcül salgın hastalıklar - Son Dakika

Bu grip 1 milyon kişiyi öldürdü! İşte insanlık tarihinde görülen ölümcül salgın hastalıklar

29.01.2020 11:04

Çin'de ortaya çıkan ve 100'den fazla insanı öldüren koronavirüs, akıllara insanlığın bugüne dek yaşadığı ölümcül salgınları hatırlattı. Tarihte bir sürü örneği olan öldürücü veba o kadar ürpertici ki şu an doğduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu fark edeceksiniz. İşte insanlık tarihinde yaşanan en kötü ölümcül hastalıklar...

1
İspanyol gribi: 50-100 milyon
İspanyol gribi: 50-100 milyon
İspanyol gribi ya da İspanyol nezlesi, 1918-1920 yılları arasında H1N1[1] virüsünün ölümcül bir alt türünün yol açtığı grip salgınıdır. İspanyol Gribi, 18 ay içinde 50 ile 100 milyon arası insanın (o dönemde yaşayan nüfusunun %5'i) ölümüne sebep olarak insanlık tarihinde bilinen en büyük salgın olmuştur. İspanyol Gribi; zayıf, yaşlı ve çocuklardan çok, sağlıklı genç erişkinleri etkilemiş.
2
Fujian gribi H3N2: 1,5 milyon
Fujian gribi H3N2: 1,5 milyon
H3N2 virüsünün 1968 yılında olan 1,5 milyon kişinin ölümüne yol açan Hong Kong gribi ile aynı numaraları taşıması en büyük endişenin kaynağı olmuştur. Fakat bu salgıda beklenen ve korkulan büyük salgın olmadığı, fakat bulgularını diğer grip virüslerinden biraz daha farklı olduğu gözlemlenmiştir. H3N2 virüsünün de kendi içinde de ayrılan alt gruplarının olması bu endişelerden dünyayı rahatlatmıştır. Dünyadaki salgına bakıldığında, Amerika Teksas'ta H3N2 den 35 ölüm bildirilmiştir. Fakat bu virüs Teksas alt grubu ile anılan bir virüstür.
3
Hong Kong gribi: 1 milyon
Hong Kong gribi: 1 milyon
İlk kez Hong Kong'da ortaya çıkan bu grip H3N3 olarak biliniyor ve dünya çapında yaklaşık 1 milyon kişinin yaşamına mal oldu.
4
Üçüncü veba salgını: 12 milyon
Üçüncü veba salgını: 12 milyon
Bu veba salgını, 1855'te Çin'in Yunnan eyaletinde başlayan büyük bir kabarcıklı veba savaşı salgınıydı. Hindistan ve Çin'de 12 milyon kişi öldü ve pandemi 1959'a kadar oldukça faaldi.

Bu salgın büyük ölçüde Asya, özellikle Mançurya ve Moğolistan da görüldü.

5
Kara Ölüm: 75-200 milyon
Kara Ölüm: 75-200 milyon
Tüm istilaların annesi, Kara Ölüm muhtemelen insanlığın tarihindeki en yıkıcı salgınlardır. Tahmini olarak 75 ila 200 milyon ölüme neden olmuş ve bunun nedeni Yersinia pestis bakterisidir.

Avrupa'nın toplam nüfusunun %30-60'ının azaltılmasından sorumluydu. Salgın bir dizi dini, sosyal ve ekonomik çalkantı yaratmaktan doğrudan sorumludur .

6
Antonine Plague: 5 milyon
Antonine Plague: 5 milyon
Yakın Doğu'daki kampanyalardan geri dönen birlikler tarafından Roma İmparatorluğu'ndan yayıldı. Salgın, Roma İmparatoru Lucius Verus, Marcus Aurelius Antoninus olmak üzere birçok önemli insanın ölümüne neden oldu. Veba , beş milyon can aldı.
7
Marsilya'daki Büyük Plague: 100 bin
Marsilyadaki Büyük Plague: 100 bin
Avrupa'daki en önemli salgınlardan biriydi. Hastalık Marsilya'dan geldi ve şehirde yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetti. Hastalığın devam etmemesi için hükümet Marsilya ve Provence geri kalanların arasındaki iletişimi yasakladı. Hükümet bununla ilgili yasalara aykırı davrananların ağır cezaya ve ölümle cezalandırılacaklarını duyurdu. Ayrıca Fransız hükümeti yasanın gereğinin yerine getirdiğini görmek için Marsilya'yı korumak için Murde la Peste denilen ve kırsal kesimde bir veba duvarı inşa etti ve geri kalan Provence ayrıldı .

8
İtalyan veba: 60 bin
İtalyan veba: 60 bin
Kuzey ve orta İtalya'yı harap etti. Bir milyon kişinin yaşadığı nüfusun yaklaşık %25'i öldükten sonra sona erdi. Salgın, Siyah Ölüm ile başlayan yüzlerce yıllık ölüm salgınının bir parçası olarak düşünülür. Genel olarak, Milan Büyük Plague'in toplam nüfusu olan 130 bin iken yaklaşık 60 bin kayıp verdi.
9
Amerikan Veba Kralı: 5 bin
Amerikan Veba Kralı: 5 bin
Philadelphia'da baş gösteren ve yaklaşık 5 bin kişiyi öldüren sarı humma oldu. Vebaya yakalanan insanlar ateş ve kas ağrısı çekti. Kişinin karaciğeri normal çalışmamaya başlayacağı için kurbanlar sarılık geçirirdi. Sonunda hastalığın sivrisinekler tarafından taşındığı ortaya çıktı.

Son Dakika Bu grip 1 milyon kişiyi öldürdü! İşte insanlık tarihinde görülen ölümcül salgın hastalıklar - Son Dakika


YORUMLAR (2)

Diğer Galeriler

65 yaşında ikiz bebek doğuran kadının çocuklarını elinden aldılar Komşularının taciz mesajı ekmeğine yağ sürdü! Çıplak fotoğraf krizi sonrası milyoner oldu Sahada başka Instagram'da başka! Ateşli hakem son yaptığıyla hayranlarının aklını başından aldı Kolombiya'nın Kim Kardashian'ı, takıntılı hayranları yüzünden yedi kez ev değiştirdi Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı