Bu Maskenin Altında Kim Var - Son Dakika

Bu Maskenin Altında Kim Var

06.06.2013 12:37

Dünyada direnişin simgesi olan Guy Fawkes maskesine isim veren bu adam kimdir?

1
Tüm dünyada bir sembol haline gelen, filmlere konu olmuş ve şuan Türkiye'deki Taksim eylemlerinde de sıkça gördüğümüz Guy Fawkes maskesinin altında kim var? Guy Fawkes kimdir? Neden direnişin sembolü olmuştur? Bu gülen ve insanı tedirgin eden maskenin altında bakın kim var.
2
İngiliz tarihinin en büyük "vatan haini" olarak kabul edilen Fawkes, 1593'te Katolik oldu ve İspanyol ordusunun Hollanda'da bulunan birliğine katıldı. Kısa zamanda askeri zekâsıyla sivrilen Guy, 1604'te yurduna döndü. Burada Robert Catesby ve diğer komplocularla tanıştı. Muhafazakâr Protestan Kral I. James'e, kraliyet ailesine ve tüm diğer aristokratlara karşı yapılan ve İngiliz tarihinde "Barut komplosu" olarak bilinen olayda aktif olarak rol aldı.
3
İngiltere devlet yönetiminde ve Katolik monarşik rejimde kökten bir devrime gitmek amacıyla toplanan on iki komplocu, Westminister Sarayı'ndaki İngiliz Parlamento Binasını, o yılki -her sene ekim ya da kasım ayında tekrarlanan- aristokrasi zirvesinde havaya uçurmaya karar verdi.
4
Komploculardan birinin saray çevresinden bir tanıdığına, 5 Kasım 1605 günü saraydan uzak durmasını tavsiye eden bir mektup göndermesi sonucu komplo ortaya çıkınca; Fawkes, 5 Kasım gece yarısı parlamento mahzenlerinde bol miktarda dolu barut fıçısıyla yakalandı. Çeşitli işkencelere maruz bırakılarak yandaşlarının adlarını vermek zorunda bırakıldı. Çıkarıldığı mahkemede vatan hainliğinden hüküm giyen Fawkes, 31 Ocak 1606'da sarayın karşısında asılarak idam edildi.
5
İngilizler, tarihlerindeki bu olayı ülkenin demokrasi zincirinde önemli bir halka olarak kabul ederler.
6
Her yıl 5 Kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Şenliklerde havai fişekler patlatılır, büyük fıçılar ateşe verilerek caddelerde yuvarlanır ve bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını anmak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Günümüzde politikadan çok, eğlence amaçlı yapılan bir kutlamadır.
7
V For Vandetta ismiyle çekilen filmde ise Guy Fawkes'in asılışına gönderme yaparak onun maskesini takan bir adamın intikamını konu ediniyordu.
8
Guy Fawkes yapacağı icraatta başarısız olmuş, yakalandığında arkadaşlarının ismini vermiş, ve İngiltere'nin en büyük vatan haini ilan edilmiş olsa da yüzü bir sembol haline dönüştü belkide insanları çeken buydu.

Son Dakika Bu Maskenin Altında Kim Var - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement