Bu Nasıl Gelenek? Ölülerle Çekilmiş 25 Ürkünç Fotoğraf - Son Dakika

Bu Nasıl Gelenek? Ölülerle Çekilmiş 25 Ürkünç Fotoğraf

1

Kraliçe Victoria devri (1837-1901) İngilteresi'nde ölülerle fotoğraf çektirmek ölüm acısıyla başa çıkabilmenin bir yöntemiydi. Ölülerle birlikte poz veren aileler, uyuyor gibi gözüken çocuklar ve zarif bir şekilde arkalarına yaslanan genç kadınlar...

2
İşte o fotoğraflardan bazıları...
İşte o fotoğraflardan bazıları...

Victoria dönemi ölümlerle doluydu. Difteri, tifo, kolera salgınları ülkede çok sayıda ölüme yol açtı. 1861'den sonra da Kraliçe bir tür ölüm modası yarattı.

3

Aslında "memento mori-öleceğini unutma" eşyaları Victoria devrinden önce de farklı şekillerde bulunuyordu.

4

Ölülerin kesilen saçları kolyelere ya da yüzüklere konuluyor, balmumundan ölüm maskeleri yapılıyor ve tablolarla heykellerde ölümün sembolleri yer alıyordu.

5

Ancak 1800'lü yılların ortalarında fotoğraf daha popüler ve ucuz hale geldi. Bu şekilde memento mori fotoğrafları ortaya çıktı.

6

Aslında fotoğraf yine de pahalı bir lükstü ancak yine de portreden daha ucuzdu.

7
Victoria döneminde kızamık, difteri, kızıl hastalığı ve kızamıkçık hastalıkları sık görülüyor ve çocuklarda ölümcül oluyordu.

8

Çoğunlukla çocuklarının fotoğraflarını çektirip, anılarını yaşatmak, ailelerin aklına ölümden sonra geliyordu.

9

Ancak tıp alanındaki ilerlemeler çocukların yaşama şansını arttırınca, ölüm fotoğraflarına talep azaldı.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Haber Yayın Tarihi: 24.01.2017 15:55

Son Dakika Bu Nasıl Gelenek? Ölülerle Çekilmiş 25 Ürkünç Fotoğraf - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kumaş maske ile ilgili korkutan gerçek: Virüsü parçalara ayırıp daha uzağa yayıyor Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı