Bu Şehirde Yağmur Hiç Dinmiyor! - Son Dakika

Bu Şehirde Yağmur Hiç Dinmiyor!

02.10.2014 12:11

1
Fotoğraf sanatçısı Amos Chapple dünyanın en yağışlı yeri olan Meghalaya'da çektiği birbirinden harika fotoğraflar ile bu bölgenin gizemini gözler önüne serdi.

2
Dünyada en fazla yağış alan bölge olduğu iddia edilen Mawsynram kasabası.

3
Mawsynram kasabasının en çok yağış aldığı dönem haziran ve temmuz aylarına denk geliyor.

4
Mawsynram yakınlarında bulunan bir meteroloji istasyonu. Ölçümler genellikle aylık olarak yapılıyor. Aldığımız bilgiye göre 2014 yılı içerisinde bölgede dijital ölçüm yapan yeni bir istasyon kurulacak.

5
Meghalaya bölgesinde bulunan bir çok köyde olduğu gibi, burada yaşayan insanların kökeni Khasi. Bu ırk, 1.2 milyonluk nüfusuyla Hindistan'da yalnızca küçük bir azınlık olarak görülüyor.

6
Yoğun yağmur başlayınca yağmur suları kasaba boyunca bu şekilde akmaya başlıyor.

7
Halk, yoğun yağışa rağmen gündelik yaşamlarına devam ediyorlar ve "Yağmur hep yağıyor zaten. Bu yüzden bunu düşünmüyor, hayatımıza devam ediyoruz." diyorlar.

8
Bölgede, nüfusun yaklaşık %70'i Hristiyan. 1841 yılında, Bangladeş'ten yola çıkarak bu yüksek tepelere tırmanan ve bölgedeki ilk kliseyi kuran Thomas Jones'a, bölge halkı tarafından büyük minnet duyuluyor.

9
Bölgede en çok ilgi çeken güzelliklerden birisi ‘yaşayan köprü' olarak bilinen ve yağmurun neredeyse hiç durmadığı vadileri birbirine bağlayan doğal köprüler. Yüzyıllar boyunca, yerli halk kauçuk ağaçlarının köklerini işleyerek, bu ağaçları doğal köprüler haline getiriyor.

10
Öğrenciler bu doğal köprüleri kullanarak okula gidiyorlar.

11
Keçiler, yoğun yağmur yağışından saklanmak için durakları seçmişler.

12
Muson rüzgarları sırasında Mawsynram bölgesinde gün boyunca yağış olmuyor, fakat her gün mutlaka yağmur yağıyor. Genellikle en yoğun yağışlar gece geç saatlerde meydana geliyor.

13
İşçiler yağmur sezonunun bitişi olan ekim ayına kadar yolları ellerinden geldiğince açmakla görevlendirilmişler. Ekim ayından itibaren yağış miktarı azalıyor ve yol açmak için kullanılan araçlar bölgeye girebiliyor. İşçilerin günlük ücreti 5.40 TL.

14
Orman içerisinde oldukça eski olan bir doğal köprü artık kullanılamayacak duruma geldiği için yeni bir köprü oluşturulmuş.

15
Yerel halk tarafından kauçuk ağaçlarını işleyerek köprü oluşturmak amacıyla kullanılan ince ağaç kökleri.

16
Bu ‘yaşayan merdivenler' sayesinde, bölge halkı oldukça dik olan tepelere kolaylıkla çıkabiliyor.

17
Köprünün gövdesi bambu, fakat çevredeki diğer kauçuk ağaçlarının kökleri yapının üzerine kademeli olarak yerleştirilerek sağlam bir köprü elde edilmiş. 6-8 yıl arasın bir süre içerisinde bambunun kökleri çürüyor ve bu durum için yerel halkın koyduğu bir kural var: Yalnızca bir kişi geçebilir!

18
Şehrin pazarından bir görüntü "Yaşam devam ediyor"

19
Nem bulutları hiç eksik olmuyor haliyle...

20
Bambu ve muz yapraklarından üretilen bu şemsiyeler (Knups) oldukça meşhur çünkü bu şemsiyeyi kullanırken, işçiler iki elleriyle de çalışabiliyor ve yağmur fırtınası altında çalışırken ayakta kalabiliyorlar.

21
Pirinç tarlasında Khasi şemsiyeleri altında çalışan işçiler

22
Dünyanın en çok yağış alan bölgesi yazısı!

23
24
25
26
27
28
29
30
31
32

Son Dakika Bu Şehirde Yağmur Hiç Dinmiyor! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

2021'nin ilk bomba ayrılık haberi geldi! Jennifer Lopez, uzatmalı nişanlısı Alex Rodriguez'den ayrıldığını duyurdu Topraktan tabut fışkırdı! Arkeologları şaşırtan içindeki insanlar değil, tabutun şekli oldu Dereden akanı görenler manzara karşısında hayrete düştü Mustafa Üstündağ'ın arabada kucağına oturmuştu! Gelin adayının değişimi dudak uçuklattı Maskeli Sihirbaz hilesini ifşa etti! Yöntemi şeytanın bile aklına gelmez