Bu Sinek Alkolik - Son Dakika

Bu Sinek Alkolik

22.02.2012 09:58

1
Sirke sineklerinin (Drosophila melanogaster) özellikle larvalarının tehlikeli parazitlerle mücadele edebilmek için 'alkollü yiyeceklerle' beslendikleri belirlendi.
2
ABD'deki Emory Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, bu sineğin larvalarının çürümüş meyveler, üzüm gibi alkol oranı yüksek yiyeceklerle beslendiklerini gösterdi.
3
Yaban arılarının yumurtalarını sirke sineklerinin larvalarının üzerine bıraktığını ve böylece yaban arası larvalarının sinek larvalarıyla beslendiğini belirten bilimadamları, hayatta kalabilmek için sinek larvalarının "alkol tükettiklerini" vurguladı.
4
Özel bir enzim sayesinde sinek larvalarının etil alkolün zehrinden arınabildiği belirtildi.
5
Bu özellik sayesinde yaban arılarının "aşırı alkollü" sineklerin larvalarına daha az yumurta bıraktığı, ayrıca alkolün sinek larvalarının içindeki yaban arıları larvalarında gelişim bozukluklarına, hatta ölümlere neden olduğu, sinek larvalarının hayatta kalma şansının böylece arttığı vurgulandı.
6
Konuya ilişkin makale "Current Biology" dergisinde yayımlandı.
7
8
9
10
11
12
13
14

Son Dakika Bu Sinek Alkolik - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

65 yaşında ikiz bebek doğuran kadının çocuklarını elinden aldılar Komşularının taciz mesajı ekmeğine yağ sürdü! Çıplak fotoğraf krizi sonrası milyoner oldu Sahada başka Instagram'da başka! Ateşli hakem son yaptığıyla hayranlarının aklını başından aldı Kolombiya'nın Kim Kardashian'ı, takıntılı hayranları yüzünden yedi kez ev değiştirdi Su içmek için nehir kenarına geldi! Muhtemel sonu bekleyen fotoğrafçı olanlar karşısında dondu kaldı