Bu Ülkede Köylüler Ölülerinin Yağlarını Yemekte Kullanıyor! - Son Dakika

Bu Ülkede Köylüler Ölülerinin Yağlarını Yemekte Kullanıyor!

18.12.2014 10:25

1
Papua Yeni Gine'de köylüler ölü adam, kadın ve çocukları balık gibi tuzlayıp tütsülüyor. Bunu yapmadan önce ölü bedendeki yağı akıtıp yemek yağı olarak kullanıyor.

2
Bu gelenek 1975'ten beri yasaklandı ancak uzak bölgelerde hala devam ediyor. Papua Yeni Gine'nin Morobe dağlık bölgesindeki kayalıklardan geçen yolcular bu kavrulmuş cesetlerle karşılaşabilir.

3
Etleri kırmızıya boyalı ve yukardan düşmemeleri için konuldukları bamboo kafeslerin içinde hapsedilmiş gibi görünüyorlar. Bu da başıboş dolaşmakta olan kaşif ve gezginler için oldukça ürkütücü bir görüntü oluşturup onları köyden uzak tutuyor.

4
Ancak bu cenaze ritüeli sadece yabancıları korkutup kaçırmak için yapılmıyor. Ülkenin bu bölgelerinde yaşayan Anga insanlarına göre bu, ölülerine bağışlayabilecekleri en büyük onur.

5
Ölü erkek, kadın ve çocuklar etkin bir şekilde, tütsülenmiş ringa balığı pişirme tekniğiyle aynı işleme tabi tutuluyor.

6
İlk olarak deneyimli mumyalayıcılar kadavraların ayak, diz ve dirseklerinde vücuttaki yağın akması için kesikler açıyor ve bamboo direklerini bağırsaklarına sokarak kalan damlaları topluyor.

7
Bu yağ, cesedin yaşayan yakınlarının ciltlerine ve saçlarına sürülüyor böylece ölünün gücünün yaşayana geçeceğine inanılıyor. Geri kalanı da aynı sebeple yemek yağı olarak kullanılıyor.

8
Sonrasında cesedin içine hava girip çürütmemesi için göz, ağız ve anüs kısımları dikilerek kapatılıyor. Ayak tabanları, avuç içleri ve dil kesiliyor ve yaşayan eşine takdim ediliyor.

9
Vücudun kalanı ise ateş çukurunun üzerinde tütsülenerek kurutuluyor ve leşçil hayvanları uzak tutması için balçık ve toprak boyasıyla kaplanıyor.

10
Morobe dağlıklarındaki falezler, bazıları 200 yıl ya da öncesinden kalma bu cesetlerle dolu. Bazıları özel kutlamalarda indirilip kutlama sonrası yeniden geri götürülüyor.

11
Bu ölü bekçilerin, köyün koruyucuları olduğuna inanılıyor. En saygı duyulan savaşçıları, kayalıkların en çarpıcı yerlerine istilacıları gözlemeleri için yerleştiriliyor.

12
Bu ritüel Katolik Kilisesi tarafından hoşnutsuzlukla karşılanıyor ve Papua Yeni Gine bağımsızlığını aldığı 1975'ten beri yasaklanmış durumda.

13
Ancak misyonerlerin bile girmeye korktuğu bazı uzak ve özerk bölgelerdeki kabileler belki de papazları uzak tutmak için bu geleneğe devam ediyor.

14
15
Kenya'da çocukların sünneti için gerçekleştiren gelenek şaşırtıyor.

16
Kenya'nın batısında yer alan Bungoma'da Luhya kabilesi'na ait Bukusa halkının erkek üyelerinin her yılın Ağustos ayında yaptıkları bir gelenek var.

17
16 yaşından küçük bütün erkekler sünnetten hemen önce buz gibi soğuk nehre girmektedir.

18
Merasimde yapılan bütün sünnetlerde uyuşturucu babında herhangi iğne veya alkol kullanılmamaktadır.

19
Gece töreninden önce ailenin bir erkek üyesi bir inek kesmelidir. Bu ineğin etinden, elbise gibi bir parça yapılır ve sünnet edilecek olan erkeğin üst tarafına giydirilir.

20
İşte ilginç sünnet geleneğinden kareler...

21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Nepal'de kadınların yaşadığı chhaupadi adı verilen bu gelenek duyanları hayrete düşürüyor.

32
Kadınların her ay yaşadıkları bu korkunç muamele hayatlarını kabusa çeviriyor.

33
Nepal'in ücra köylerinde regl dönemindeki kadınlar ''kirli'' kabul ediliyor.

34
Bu dönemi ahırlarda ineklerle birlikte geçirmeye zorlanıyor ve yeterli yiyecek verilmiyor.

35
İnsanların arasına karışamıyor, festivallere katılamıyor ve hatta su kaynaklarına elini dahi sürmelerine izin verilmiyor.

36
Bu dönemde evlerine ve tapınaklara giremiyorlar dini törenlere katılamıyorlar.

37
Dışarı atılan, ahırlarda kalmaya zorlanan kadınlardan bazıları soğuk ve hijyenik olmayan ortamlarda kaldıkları için hastalık kaparak hayatlarını kaybedebiliyor.

38
''Chhaupadi''nin ülkenin uzak batısında yaygın olmasına karşın, ülkenin diğer kesimlerinde de regl döneminde kadınlar bu insanlık dışı uygulamaya maruz kalabiliyor.

39
Ülkede chhaupadi geleneği yasaklanmış olmasına rağmen ücra köylerde hala uygulanabiliyor.

40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
Afrika'nın simgesi haline gelmiş Kilimanjaro Dağı'nın eteklerinde, Dünya'nın en ilgi çekici kabilelerinden biri yaşıyor; Maasailer.

52
Yeryüzünün en çok ilgi gören kedileri olan aslanlarla birlikte yaşayan bu insanlar, tam anlamıyla ölüm kalım mücadelesi veriyor.

53
Kenya'nın Maasai kabilesi, savaşçı gençleri ile biliniyor.

54
Kenya'nın Maasai kabilesinden gençler için savaşçılığa geçiş töreni düzenleniyor.

55
Kabilede her 5 yılda bir düzenlenen törende, gençlerde savaşçı olmaları için aslan öldürme şartı aranıyor.

56
“Eunoto” ismi verilen törenlerde ise kutlamalar 5 gün sürüyor.

57
Bu törenler, gençler için adetlerin devamı açısından önem taşıyor.

58
Ancak son yıllarda kabile gençlerinin aslan avlama girişimi sayısı azalan aslanları korumak için görevlendirilen korucular tarafından engellenmişti.

59
60
61
62
63

Son Dakika Bu Ülkede Köylüler Ölülerinin Yağlarını Yemekte Kullanıyor! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement