Bu ülkeye turist olarak gidiyorsanız dikkat! Halkla konuşmanız yasak - Son Dakika

Bu ülkeye turist olarak gidiyorsanız dikkat! Halkla konuşmanız yasak

24.02.2020 14:56

Dünyanın en kapalı ülkesi olan Kuzey Kore, pek çok konuda diğer devletlerden ayrışıyor. Turistler için belirlenmiş alanlar dışında seyahat etmenin, fotoğraf çekmenin bir hayli zor olduğu ülke bu yönüyle de büyük bir gizem barındırıyor. İşte neredeyse herkesin merak ettiği o ülkede yaşanılanlar.

1
Kuzey Kore! Özgürlüğün biraz anlamını yitirdiği ülke. Belki de dünyanın en gizemli ülkesi. Tüm dünya orayı özellikle merak ediyor. Turistler için ayrılmış özel bölgeleri, fotoğraf çekmenin yasak olduğu, giriş çıkışlar için hayli zorlanılan bir ülke Kuzey Kore.
2
Yurt dışından gelenlerin sadece önceden belirlenen yerleri görebildiği Kuzey Kore, başkenti Pyongyang'ın mimarisiyle de sık sık gündeme geliyor.
3
Devasa gökdelenlerin, hemen hemen hiç trafiğin olmadığı geniş bulvarların bulunduğu Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang, ülkeye gelen turistlerin görebildikleri az sayıdaki bölgelerden biri.
4
Kore yüzyıllar boyunca varlığını sürdüren, zaman zaman da işgal edilen bir ülkeydi. İkinci Dünya Savaşı sorasında yaşanan savaşta Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ayrılan yarımadada günümüzde gerginlik azalmadan devam etmektedir.
5
Yaklaşık 3.5 milyon insanın yaşadığı Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang, geniş caddeleri ve yüksek binalarıyla dikkat çekiyor. Taedong nehrinin ikiye ayırdığı Pyongyang, geniş bir düzlük üzerine kuruludur.
6
Kuzey Kore'ye, Güney Kore vatandaşlarının girişi de pratikte yasak. Öyle ki 1953'te biten savaş sonrası ayrı düşen ailelerin dramları ve kavuşamama hikayeleri günümüzde de devam ediyor.
7
Ağırlıklı olarak başkent Pyongyang ve savaştan kalma yerlerin ziyaretçilere gezdirildiği Kuzey Kore'de, izinsiz fotoğraf çekmek başınıza büyük sorunlar açabilir.

8
Ağırlıklı olarak başkent Pyongyang ve savaştan kalma yerlerin ziyaretçilere gezdirildiği ülkede, izinsiz fotoğraf çekmek başınıza büyük sorunlar açabilir.
9
Kuzey Kore'de dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta yerel halkla kuracağınız ilişki. Yabancıların, yerel halkla samimi bir ilişki kurması şüphe uyandırıcı bir durum.

10
Kuzey Kore seyahati boyunca turizm ofisinden yabancı dil bilen görevliler eşliğinde gezeceğinizden ötürü, yerli halktan biriyle temas kurmanız pek de olası değil.
11
Kuzey Korelilerin turistlerle iletişim kurmaları yasak. Turistlerin halktan birine soru sorması da yasak.
12
Turistlerin alışveriş yaptığı dükkanların dahi ayrı olduğu Kuzey Kore'de, internetin ve haberleşme cihazlarının da kısıtlı olduğunu unutmamanız gerekiyor. Kuzey Kore'nin resmi para birimi Won, Kuzey Kore Wonu'nu bu ülke vizesi için başvurduğunuz ülkedeki elçiliklerden temin etmeniz mümkün. Yabancı paranın kabul edilmediği ülkede, bu tip işlemleri önceden halletmiş olmanız büyük önem taşıyor.

YORUMLAR (10)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Bu ülkeye turist olarak gidiyorsanız dikkat! Halkla konuşmanız yasak - Son Dakika


Advertisement