Bunları Asla Tweet'lemeyin! - Son Dakika

Bunları Asla Tweet'lemeyin!

09.03.2011 05:46

1
Hemen hemen herkesin yoğun olarak kullandığı Twitter, güçlü bir iletişim, halka ilişkiler ve pazarlama aracı.Ancak unutmayalım ki 140 karaktere sığdırarak yazılmış olsalar da, mesajlarınız eş, dost, hayran ve potansiyel sevgililerce değil sigorta firmaları, işverenler, emniyet kurumları ve hatta suç örgütleri ve suçlular tarafından da izleniyor olabilir. Basit bir mesajın size eziyet olarak geri dönmesini istemiyorsanız asla tweet'lememeniz gereken bu 11 konuya dikkat edin.
2
OFİS DEDİKODULARI, İŞVEREN ELEŞTİRİLERİ : Yöneticinize kızgınsanız, bahane uydurup işe gitmediyseniz, çalışma arkadaşlarınızla sorununuz varsa bunlardan Twitter'da bahsetmeyin. Hatta çalıştığınız yer, ürünler, servisler ve müşterilerle ilgili görüşlerinizi de paylaşmamakta fayda var. Olumlu sandığınız mesajlar bile ileride başınıza iş alabilir, sizi işinizden edebilir.
3
ÇOK ÖZEL KİŞİSEL BİLGİLER : Doğum yeri ve tarihi dahil olmak üzere hiçbir kişisel bilgiyi Twitter'da paylaşmayın. Uzmanlar, Twitter'da çokça arkadaş edinenlerin, bunlara karşı her zaman çok açık olmamamaları, iletişim bilgileri, şifre, anne baba adı gibi bilgileri asla paylaşmamaları gerektiğini söylüyor.
4
BULUNDUĞUNUZ YER : Twitter'daki ‘geolocation tool', bulunduğunuz yeri 140 karakterlik kotayı işgal etmeden duyuran güzel bir gereç. Ancak takipçiniz çoksa, evden uzak olduğunuzu veya nerede sizle karşılaşabileceğini bilmekten mutlu olacak bir takım dengesizler çıkabilir. Bu gereci çok gerekmedikçe kapalı tutun.
5
TATİL GÜNLERİNİZ : Twitter, Facebook, Foursquare gibi ortamlar, sadece iyi değil ‘kötü' insanlarca da kullanılıyor. Dostlarınıza ne zaman ve nereye tatile gideceğinizi duyurmakta bir sakınca görünmeyebilir. Ancak sizi izleyen potansiyel suçlular, o tarihlerde evde olmadığınızı bileceklerdir.
6
GÜNLÜK PROGRAMINIZ : İşe ne zaman ve nasıl gittiğinizi, nerede yemek yediğinizi, kaçta çıktığınızı Twitter'da sürekli paylaşırsanız, düşük olasılık ama, bazı takıntılı şahısların tacizlerine maruz kalabilirsiniz. Ayrıca bu kadar detayı herkesle paylaşmakta bir fayda var mı, onu düşünün.
7
ÇOCUKLARINIZIN ADLARI VE KONUMU : Dijital ortamda çalışan kimlik hırsızları çocukları da hedef alabilir. Ayrıca okula ne zaman gittiği, nerede binip nerede indiği gibi bilgileri de yazmayın.
8
YÜKSEK RİSKLİ FAALİYETLER : ABD ve Avrupa'daki sigorta şirketlerinin müşteri risklerini değerlendirirken artık Google ve Bing'e entegre edilmiş Twitter'ı kullandıkları biliniyor. Priminizin artmasına yol açacak eğlenceli faaliyetlerinizi yazmazsanız iyi olur.
9
SALDIRGAN TWEET'LER : Twiter kullanırken kişi veya grupları hedefleyen saldırgan mesajlar görebilirsiniz. Kimi ırkçı olabilen ve şiddet içeren bu tür mesajları yaymayın, bunlara asla yanıt yazmayın. Siz bu mesajlara karşı mesaj yazdıkça etkisini artırırsınız, o mesajdan sayenizde çok daha fazla insanın haberi olur. Şahsen saldırgan konuma düşmeniz de ayrıca söz konusu.
10
KONUM ETİKETİ KONMUŞ FOTOĞRAFLAR : Bugün pek çok akıllı cep telefonu, çektiğiniz fotoğraflara otomatik olarak konum etiketi yapıştırıyor. Dolayısıyla istemeden de olsa, evinizin ve işyerinizin nerede olduğu, içinde hangi eşya ve ekipmanın bulunduğu gibi bilgileri fotoğraflar yoluyla paylaşıyor olursunuz. Twiitter, bunlarla övüneceğiniz bir ortam olmamalı.
11
IRKÇI, AYRIMCI VE UYGUNSUZ FOTOĞRAFLAR : Irkçı ve ayrımcı olmak zaten kendi başına büyük bir yanlış. Yine de arada ağzınızdan ‘espriyle karışık' kaçan benzer ifadeleri Twitter'da tekrar etmeseniz iyi olacak. Buna fotoğraflar da dahil. Zira bugün pek çok işveren, kurumlarına dahil edecekleri personeli sosyal ağlarda araştırıyor. Sağduyunuzu kullanın, annenizin kızacağı şeyleri Twitter'da da söylemeyin, göstermeyin.
12
BİTMEYEN DETAYLAR, GÖRÜŞLER : Kimileri Twitter'dan çıkmak bilmez. Neredeyse her dakika yazacak birşeyler bulurlar; ne yaptıklarından haber yorumlarına, minik şiirlerden deneme yazılarına, sayfalarca yazar dururlar. Bu durum, onları izleyen kişilerin anasayfasını resmen işgale der, diğer tweet'lerin görünmesini engeller, bıktırır. Her aklınıza geleni tweet'lemeyin. Çok şöhretli biri değilseniz, emin olun bunlarla ilgilenen takipçi sayınız o kadar da yüksek değildir.

YORUMLAR
500

Son Dakika Bunları Asla Tweet'lemeyin! - Son Dakika


Advertisement