Burada Ne Suç, Ne de İşsizlik Var! İşte Son Komünist Köy - Son Dakika

Burada Ne Suç, Ne de İşsizlik Var! İşte Son Komünist Köy

28.07.2016 15:25

1
İşsizliğin ve yoksulluğun en çok etkilediği Avrupa ülkelerinden biri olan İspanya'da, bir köy bütün bunlardan etkilenmeden yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Her şeyin taban demokrasisi ve komün ilkeleriyle idare edildiği Marinaleda köyü “yeni bir ütopya”ya yolculuğun adresi gibi.

2
Polisin, suçun ve işsizliğin olmadığı; ‘'ütopya'' olarak nitelendirilen İspanyol kasabasıyla tanışın… İspanya'nın güneyinde bir Endülüs kasabası olan Marinaleda'da işsizlik diye birşey yok. Kasaba, tarım kooperatifleri sayesinde, ekonomik açıdan da refah içinde yaşıyor.

3
Marinaleda köyündeki komünün kurulması 1980'e kadar uzanıyor. Madrid'de yaşayan bir aristokrata ait topraklarda gündelikçi olarak çalışan Marinaleda'lı köylüler, “Tarlalarda kim çalışıyorsa, tarlalar onundur” diyerek, kamulaştırılması için eylemler yapmaya başlamışlar.

4
Başlarında ise öğretmenlikten gelen ve halen köyün belediye başkanı olan Juan Manuel Sánchez Gordillo vardı. 1250 hektarlık tarlaların kamulaştırılmasını talep eden köylülerin açlık grevleri, gösteriler, yürüyüşler, polis saldırıları, tutuklamalar vs. şeklindeki mücadelesi yıllarca sürmüş, ama onlar hiç yılmamışlar.

5

Çünkü, gündelikçi olarak çalışmak onlar için kölelikten başka bir şey değildir. Aldıkları ücretler geçimlerini sağlamaya yetmediği gibi, yaşanılmaz halde olan barakalarda kalmak zorundaydılar.

6
Kararlı mücadelenin sonucunda Endülüs Bölge hükümeti 1991 yılında toprakları aristokrattan alarak kamulaştırarak ve Marinaleda köylülerin kurduğu kooperatife devretti.

7

Bugün 2 bin 600 nüfuslu Marinaleda'daki evlerin duvarlarında çok sayıda slogan yer alıyor. En çok da“Ütopyaya yolculuk” yazılmış. Bir duvarda ise “Sermayeye karşı sosyal savaş” yer alıyor. Belediyenin ambleminde ise “Barışa giden bir ütopya” yazıyor.

8
Marinaleda'da toplantılar için kullanılan binaya “Halkın Evi” adı verilmiş ve girişinde “Başka bir dünya mümkün” yazıyor. Emekliler, kadınlar boş zamanlarını bu binada yapılan kültürel ve sosyal etkinliklerde geçiriyorlar.

9
Özel mülkiyetin olmadığı, tarlaların kamu malı olduğu Marinaleda'da bütün kararlar halkın katıldığı toplantılarda alınıyor. Yani yüzde 100 taban demokrasisi işliyor. Ne kadar vergi verileceğine, elde edilen fazla gelirin nasıl harcanacağına da bu toplantılarda karar veriliyor.

10
Belediye Başkanı Sánchez Gordillo, “Burada yaşayan insanların fazla paraya ihtiyacı yok” diyor. Bir çok yerde konut kredileri ve yüksek kiralar söz konusu iken Marianaleda'de konut sorunu da çoktan çözülmüş. 70 yıllığına kiralanan evler için aylık 15 Euro kira ödüyorlar. Komşu köylerde ise kiralar ortalama 500 Euro.

11

İşte o köyden görüntüler...

12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34

YORUMLAR
500

Son Dakika Burada Ne Suç, Ne de İşsizlik Var! İşte Son Komünist Köy - Son Dakika


Advertisement