Son Dakika Haberleri: Burası Amerikan askerlerini delirtiyor! İşte yeryüzünün en gizemli tüneli

Burası Amerikan askerlerini delirtiyor! İşte yeryüzünün en gizemli tüneli

26 gün önce

Tarihin en önemli askeri mücadelelerinden biri olan Vietnam Savaşı sırasında, Vietnam askerlerinin hayatını kurtaran Cu Chi tünelleri biliyor muydunuz? İşte savaş boyunca Amerikan askerlerini çıldırtan yeryüzünün en gizemli tünelleri...

1
Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Vietnam Savaşı, Kore Savaşı'ndan sonra Soğuk Savaş dönemininin en çekişmeli ikinci çatışma bölgesiydi.
2
Amerikan askerlerine karşı inanılmaz bir mücadele gösteren Vietnam askerlerinin, savaş boyunca kamuflaj ve gerilla saldırıları için kullandığı Ci Chu tünelleri ise şimdilerde yerli yabancı birçok turistin ilgi odağı.
3
Adeta bir yeraltı şehri olan bu tüneller savaş sürecinde 10 bin Vietnamlıyı sakladı ve Vietnam askerleri Amerikan askerlerine bu tünellerden saldırdı.
4
Uzunluğu 200 kilometreyi bulan bu tüneller, 1940 yılında küreklerle kazılmaya başladı ve yapımı 25 yıl sürdü.
5
Amerikan askerlerinin korkulu rüyası olan bu tünellerin muhteşem bir zeka ve mühendislik ürünü olduğunu söylemekte fayda var.
6
Akarsuya çıkan kaçış kapıları bulunan tünellerin içinde, birçok oda mevcut. Ayrıca, mutfak, yatakhane ve atölye de bulunuyor.
7
Vietkong gerillaları, Amerikan askerlerine baskın düzenlendikten sonra bu tüneller sayesinde gözden kayboluyorlardı.
8
Girişleri yapraklarla örtülü bu tünellerin nasıl havalandırıldığını merak ediyorsanız hemen cevaplayalım.
9
Vietnam askerleri, havalandırma bacalarını, karınca yuvalarının içine gizlenmişlerdi.
10
Güvenlik için her ihtimalin düşünüldüğü bu tünellerde, su basmasına karşı baraj sistemleri oluşturulmuş ve olası bir gaz saldırısına karşı tünel katmanlara bölünmüş.
11
Vietnam askerleri yalnızca saklanmakla kalmamış, düşmanı imha etmek için de tünelin yüzey kısımlarına bubi tuzakları kurmuşlardı.
12
Öyle ki, savaşta Amerikan ordusunun en kayıp verdiği alan bu tuzakların bulunduğu bölgeydi.
13
Tünellerle ilgili en çarpıcı detaylardan biri de, tünel girişlerini arayan Amerikan ordusunun eğitimli köpeklerine karşı bulunan çözümdü. Vietnamlılar, tünellerin gizli giriş ve çıkışlarına, Amerikan askerlerinin kullandığı sabun ve elbise parçaları koyuyor, böylece köpeklerin herhangi bir tehdit unsuru bulamayarak sessiz kalmasını sağlıyorlardı.
14
15


Haber Yayın Tarihi: 19.06.2019 10:34 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Fotoğraftaki sakin köy, şimdilerde turistlerin en uğrak noktası! Ünlü oyuncu yat turunda eşini öpücüklere boğdu! Nükhet Duru'nun çıplak küvet pozu, sosyal medyayı salladı! İşte Türk magazin tarihinin tozlu raflarından kareler Bir zamanların en ateşli yıldızıydı, şimdi gören tanıyamıyor! Soğuk algınlığına iyi geliyor, cinsel güce güç katıyor! İşte mesir macununun faydaları