Burdur'da Bin 550 Yıllık Restoran Bulundu - Son Dakika

Burdur'da Bin 550 Yıllık Restoran Bulundu

09.10.2014 10:33

1
Burdur'u Gölhisar ilçesinde bulunan Kibyra Antik Kenti'nde yapılan kazılarda Doğu Romalılar döneminde kullanılmış yaklaşık bin 550 yıllık olduğu belirtilen restoran bulundu.

2
Kibyra Antik Kenti'nde yapılan kazılarda görevli Diyarbakır Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı'ndan Araştırma Görevlisi İsmail Baytak, yaptığı açıklamada, antik kentin agora bölümünde yaptıkları çalışmalarda bir fırın, fırının önünde küçük bir ocak ve hemen yanında 1 metre çapında 2 büyük ve bir küçük mermer masaya rastladıklarını söyledi.

3
Bütün bu buluntulardan söz konusu yapının şimdiki tanımlarıyla bir restoran ya da lokanta olarak kullanılmış olduğunun anlaşıldığını anlatan Baytak, "Ortaya çıkarılan masalar içerisine yemek servisi yapılabilecek şekilde tasarlanmış. Küçük ocakta ise tencere ya da demlik gibi şeyler ısıtılmış" dedi.

4
Baytak, fırının alt kısmında cam, seramik, kemik kalıntıları ve sikkeler bulduklarını da söyledi. Bu buluntular ışığında yapının bin 500 ya da bin 550 yıllık olduğunu söyleyebileceklerini dile getiren Baytak, şunları kaydetti: "Fırının çevresindeki mermer masalar 25 kişilik ve yemek servisi yapıldığı anlaşılıyor. Restoran kentin agora bölümünde yer alıyor.''

5
İşte Burdur'da bulunan bin 550 yıllık restoranın görüntüleri...

6
7
8
9
10
11

Son Dakika Burdur'da Bin 550 Yıllık Restoran Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement