'Burlesque Fest'in 2 Ünlü Dansçısı İstanbul'da - Son Dakika

'Burlesque Fest'in 2 Ünlü Dansçısı İstanbul'da

03.05.2014 12:22

1
Burleskin iki ünlü ismi bu gece İstanbul'da sahne alacak. Onlara göre yaptıkları iş striptizden bir hayli farklı. İçinde teatral özellikler barındıran güçlü bir sanat. Rollerine kapılıp çıplaklıklarını bile farketmeyeceğinizi iddia ediyorlar.

2
Bu şovu duyduğunuzda aklınıza ilk ince belli ve dolgun göğüslü kadınlar, kırmızı rujlar, büyük tüyler, danteller, satenler gelebilir. Ama mesele sadece renkli kostümlerden ibaret değil.

3
Doğuşu 1840'lı yılların İtalya'sına dayanıyor. Aslında işçi kesiminin, üst sınıf geleneklerini, sosyal alışkanlıklarını, kültürünü ve modasını eğlenceli bir şekilde eleştiren gösteri sanatı. Daha sonra yolu ABD'ye düşüyor, caz ve dansla buluşuyor.

4
Oyunlar sadece zengin kesimi değil, tüm sosyal sınıf profillerindeki insanların her türlü romantik ilişkileriyle alay edip dalga geçip abartı bir anlayışla sergileniyor.

5
Bu gece 360 İstanbul ‘Burlesque Fest'te sahne alacak baş dansçılardan Fay Loren, yıllar içinde şovun çok abartılı bir değişim geçirmediği görüşünde.

6
Loren değişimle ilgili şunları söyledi: Zamanda yolculuk eden bir sanatçı, bugünkü şovlarda, hâlâ eski geleneklerin izlerini görebilir. Tabii eskisi kadar aristokratlar ve kraliyet aileleriyle alay etme dürtüsü kalmadı.

7
Müzik daha hızlı, ışıklar daha göz alıcı ve kostümler daha sansasyonel, bir de 14'üncü yüzyılda kadın kılığına giren erkeklerin yerini bizim gerçek kadın burlesk sanatçılarımız aldı.

8
Şovun bir diğer baş dansçısı Vesper Julie, yaptıkları işin striptizile arasındaki farklı şöyle anlatıyor: Bizim yaptığımız sanatta biraz cazibe, biraz alaycılık var. Burlesk, kadını bir obje olarak görmez aksine keyiften ve sevmekten korkmayan, kusurlarını kabullenen güçlü bir kadın resmi çizer. Striptiz gibi temelinde çıplaklık yok.

9
İçinde teatral özellikler var. Her aktör ve aktristin yaptığı gibi bir karakteri canlandırmak, yorumlamak ve ifade etmek söz konusu. Muziplikler o kadar ön plandadır ki, çıplaklık fark edilmez bile.

10
Roma doğumlu olan ve ülkesinde, ‘Burlesk'in Venüsü' lakabını alan Vesper Julie, çıplak kaldıkları şovlar ve seksi dansların, dansçıların çevresi tarafından nasıl karşılandığını ise şöyle anlatıyor:

11
Bir modelin mayo veya iç çamaşırı defilerine çıkması, bir tiyatrocunun müzikal yapması veya bir aktristin sevişme sahnesi rolünü yerine getirmesi gibi normal bir iş bu.

12
Erkek arkadaşım da çok anlayışlı. Sanatıma saygı duyuyor hatta zaman zaman tavsiyelerde bulunuyor. Kıskanç bir erkek olsaydı ilişkimiz zorlaşabilirdi.

13
14
15
16
17
18
19
20
21

Son Dakika 'Burlesque Fest'in 2 Ünlü Dansçısı İstanbul'da - Son Dakika Magazin


YORUMLAR
500
Advertisement