Burnu Kesilen Afgan Kadına Türkiye'de Mucize Operasyon - Son Dakika

Burnu Kesilen Afgan Kadına Türkiye'de Mucize Operasyon

1
Afganistan'da eşi tarafından burnu kesilen ve tedavi için Türkiye'ye getirilen Reza Gül, burnunun iç ve dış yapısının yeniden yapılmasının ardından, tekrar nefes almaya başladı.

2
Taburcu edilmeden önce açıklama yapan Gül (22), olaydan bir süre sonra annesi, eniştesi ve 3 aylık bebeği Sabira ile Türkiye'ye geldiğini söyledi.

3
Gül, Afganistan'da yaşadığını, 14 yaşında evlendiğini, eşinin kendisine yıllarca işkence yaptığını, kızgın ateşle vücudunun birçok yerini dağladığını anlattı.

4
20 yaşına kadar çocuk sahibi olamadığını belirten Gül, bu nedenle eşinin bir başka kadınla evlendiğini söyledi. Gül, kumasının 8 yaşında bir çocuk olduğunu ifade ederek, kendisinin bir süre sonra hamile kalmasıyla kumasının ailesi ile sürekli tartışma yaşandığını dile getirdi.

5
Gül, bebeğini annesinin evinde dünyaya getirdiğini, eşinin de kumasının ailesinden etkilenerek sürekli sorun çıkarttığını belirtti.

Reza Gül, başına gelen olaylarla ilgili şunları söyledi:

"Mahalleli, eşime, 'Artık çocuğun da oldu. Çocuğuna ve eşine sahip çık' diyordu. Eşim de bizi yanına almak istedi ama gitmek istemedim. Eşim de, 'Ben senin kocanım. Gel dedim, gelmedin demek' dedi. Mahallede Taliban hakim şu an. Geldiler ve babamdan teslim etmesini istediler. Yanlarında eşim de bulunuyordu ve 'Kızına bir şey yapmayacağız' diyorlardı. Sonra beni aldılar ama daha yolda gelenekler çiğnendiği gerekçesiyle, burnumu kestiler ve mahalleden attılar. Kumamın hala çocuğu yok."

6
Burnu kesildikten sonra ailesinin gece yarısı kendisini oradan kaçırarak Faryab'a götürdüğünü aktaran Gül, valinin kendisiyle yakından ilgilendiğini, ilk müdahalenin yapılmasının ardından Türkiye ile temas kurulmasını sağladığını ve tedavi için planlamanın yapıldığını ifade etti.

Gül, olaydan 20 gün sonra annesi ve bebeğiyle Türkiye'ye geldiğini ve hemen tedaviye başlandığını dile getirdi.

Bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Gül, "Orada ailem yaşıyor. Bundan sonra beni annem ve babam koruyabilir. İyileştikten sonra ülkeme döneceğim." dedi.

7
8
Afganistan'da daha önce de Taliban kanunları gereği kocası tarafıdnan burnu kesilen Bibi Aisha'nın burnu kesilmiş haliyle Time dergisine kapak olmuş ve dünyayı şok etmişti.

9
Daha sonra burnuna protez takılan Ayşe kapsamlı bir tedavi sonrası yeni görüntüsüne kavuştu.

10
11
12
13
14

Haber Yayın Tarihi: 10.08.2016 08:29

Son Dakika Burnu Kesilen Afgan Kadına Türkiye'de Mucize Operasyon - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı Kalça yarışmasına katılan doktor aç kaldı! Hiçbir hastane iş başvurusunu kabul etmiyor Bir çocuk annesi öğretmen, 14 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye girdi