Son Dakika Haberleri: Burnunuzdan 4 Saniye Nefes Aldıktan Sonraki Degişim

Burnunuzdan 4 Saniye Nefes Aldıktan Sonraki Degişim

5 yıl önce

1
Burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın ve sonra yaşananlara bakın. Bu yöntem 4-7-8 tekniği olarak adlandırılıyor ve iddialara göre 60 saniye içinde sizi etkisi altına alıyor.

2
Yapacağınız şey çok basit. İşte o yöntemler...


3
Burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın.

4
Nefesinizi 7 saniye tutun.

5
Nefesinizi 8 saniyede ağzınızdan verin.

6
İlk üç adımı 3-4 defa tekrarlayın.

7
Bu yöntem nasıl işe yarıyor?

8
Denildiğine göre ciğerleri daha çok oksijenle doldurabiliyor bu ilave oksijen de parasempatik sinir sistemini rahatlatıyor.


9
Yöntemi geliştiren Amerikalı Dr. Andrew Weill rahatlatıcı anksiyeteye de iyi geleceğini belirtiyor.


10
Ilık süt içtiniz, sıcak banyo yaptınız, kitabınızdan sayfalarca okudunuz ama bir türlü uyuyamadınız.


11
Durum buysa bu uyuma yöntemi tam size göredir.


12
GÖZ YORGUNLUĞU İÇİN BİTKİSEL ÇÖZÜM/ Yoğun bir gün ve gecenin ardından yorgunluk çoğu zaman gözlerinize yansıyabilir. Gözlerinizdeki yorgunluk şişlik olarak kendini belli eder.

13
Göz yorgunluğunuz, estetik açıdan da kötü bir görünüme neden olur.

14
Yorgun gözlerden kurtulmak isteyenler, bitkisel öneriler sayesinde daha sağlıklı gözlere ve güzel bir görünüme kavuşabilir.

15
Gözlerinizdeki şişliği gidermenin ve gözleri dinlendirmenin ilk önemli ve kolay çözümü şu: Bol bol su için.

16
Göz dinlendirme maskesi ile göz yorgunluğunuzu anında yok edebilirsiniz.

17
1 adet çiğ patates ya da kiviyi rendeleyin. Temiz bir beze sararak, gözlerinize tampon yapın.

18
15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Göz dinlendirme maskesini her gün tekrarlayabilirsiniz.

19
Günlük tuz tüketimi miktarını azaltın. Neden?

Çünkü tuz, vücuttaki suyu tutuyor. Bu, hem göz hem de vücutta ödem oluşmasına ve buna bağlı olarak şişmesine neden olabilir.


20
Göz çevresi bakımı için kozmetik kremler kullanıyorsanız ya da yeni kullanmaya başlayacaksanız özellikle K vitamini içeren kremleri tercih edebilirsiniz.

21
Rahatlatıcı etkiye sahip papatya ve yeşil çay gibi bitki çaylarını gece yatmadan önce içebilirsiniz.

22
Hem rahat uyursunuz hem de sabah uyandığınızda gözlerinizdeki şişliğin giderilmiş olmasının keyfini yaşarsınız.

23
Salatalığı dilimleyin, yatar konumdayken gözlerinizin üzerine yerleştirin.10 dakika bekleyin.

24
Sürenin sonunda gözlerinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

25
Salatalık gibi patetes de göz yorgunluğunuzu alır. Ayrıca göz morluklarına da iyi gelir.

26
Soğuk kompres göz yorgunluğuna çok iyi gelir. Soğuk buzlu suya bezi daldırın ve suyunu sıkıp gözlerinize yerleştirin.

27
Hem şişkinliğin hem de gözlerde oluşan iltihabın geçmesinde yardımcı olur.

28
Soğuk kompresi metal çay kaşığıyla da yapabilirsiniz. Kaşığı buzlukta 1-2 dakika bekletin.

29


Soğuyan çay kaşığını gözlerinize ve çevresine uygulayın. Bu sayede gözlerinizdeki şişlikler giderilmiş olacaktır.


30
Lavanta çiçeği yağı, göze kompres yapılırsa gözleri kuvvetlendirir ve göze rahatlık verir.

31


Göz yorgunluğu için birebir olan lavanta yağından alınmış bir damlayı ile yarım litre damıtılmış suyla karıştırın.


32
İki adet makyaj temizleme pamuğuna bandırıp her iki gözünüze koyup ortalama yarım saat bekletin. Gözünüzdeki değişimi fark edeceksiniz.

33
Gül suyu, gözler için doğal olan en yararlı sulardan biri.

34
Yorgun gözlere ve göz güzelliğinde çok etkili.

35
36
37
38
39
KALP KRİZİNİ TETİKLEYEN DAVRANIŞLAR/ Kalbi zorlayan kalp krizine davetiye çıkaran davranışlar: Dünyada kalp hastalığı belki de günlük yaşamı etkileyen en önemli hastalıkların başında geliyor. ABD'de 3 yetişkinden 1'i kalp hastalığından etkileniyor. Oysa bu 17 alışkanlıktan kaçınarak daha sağlıklı bir kalbe sahip olabiliriz.

40


TV seyretmek: Düzenli egzersiz yapsanız bile saatlerce televizyon karşısında oturmak kalp krizi ve felç ihtimalini artırıyor.


41
Bunun sebebi ise basit. Hareketsizlik kandaki yağ ve şeker seviyesini olumsuz etkiliyor. Doktorlar periodik olarak yürümeyi tavsiye ediyor. Eğer ofisteyseniz telefonla ayakta konuşarak riski azaltın.

42
Depresyonu hafife almak: Stresli, agresif ve depresifseniz bunun kalbinize ayratacağı sonuçlar ciddi olabilir. Stres, depresyon göz ardı edilmeye müsait durumlardır. Özellikle stresi içselleştirenler büyük kalp rahatsızlığı riski altındalar.

43
Ancak kalp sağlığınız için depresyonu hafife almayın. Doktorlar sorunlarınızı sürekli yakınlarınızla konuşmanızın kalbinize iyi geleceğini söylüyor.

44


Horlamayı küçümsemek: Horlama küçük bir uyarı gibi gelebilir. Ancak uyku düzensizliğinin ciddi bir uyarısıdır. Uyurken nefesinizin kesilmesi kan basıncının da yükselmesi ve kalbin uykuda daha çok çalışması anlamına gelir.


45
Daha çok şişman ve obez kişiler uyku bozukluğundan muzdarip olsa da zayıf insanlarda da görülen bu hastalık asla hafife alınmamalı. Eğer horluyor ve yorgun uyanıyorsanız doktorunuza başvurun.

46
Diş temizliğini ihmal etmek: Diş eti hastalıkları ile kalp rahatsızlıkları arasında sebebi ortaya çıkarılamasa da büyük ilişki var. Eğer dişlerinizin aralarını temizlemeyi ihmal ederseniz zaman içinde bakteri birikmesi yaşanır.

47
Bir teoriye göre bu bakteri vücuttaki iltihapları tetikler. Bu iltihaplar da damarların fonksiyonlarının aksamasına yol açabilir. Bu yüzden komple bir diş temizliği çok önemlidir.

48
Yalnız yaşamak: Tabii ki herkesin yalnız kalması gereken bir dönem olabilir. Ancak başkalarıyla iletişimde olmak sağlıklı yaşamın önemli bir parçası.

49
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki aileleri ve yakın arkadaşlarıyla güçlü bağları olan insanların kalpleri daha dayanıklı oluyor ve daha uzun bir yaşama kucak açıyor.

50


Vücüdünuza aşırı yüklenmek: Evet, sadece fit kalmak için değil kalp sağlığı için de spor yapmak önemli. Ancak sporu abartmak da kötü sonuçlar doğurabiliyor.

51
Doktorlara göre spor yaparken vücuda aşırı yüklenmek ve sonrasında sporu tamamen bırakmak kalp için zararlı. Düzenli ve yüklenmeden yapılan egzersiz ise kalbe çok faydalı.

52
Aşırı alkol tüketmek: Aşırı alkolün yüksek tansiyona yol açtığını artık bilmeyen kalmadı. Aşırı alkol aynı zamanda kandaki yağ oranını artırdığı gibi kalp durmasına kadar etkide bulunabiliyor.

53
Daha fazlası alkolde bulunan ekstra kalori kilo almaya yol açarken aşırı kilolar da kalp sağlığını tehdit ediyor.

54
Aşırı yemek: ABD'deki kalp hastası erkeklerin yüzde 72'si kadınların yüzde 64'ü obez. Bu da kilonun kalp rahatsızlıklarında ne kadar rol oynadığını gösteriyor.

55
Bu yüzden daha az yemek yiyin. Şekerli içecekler yerine su için. Ekmek ve makarna gibi yüksek kalorili ve karbonhidrat oranı yüksek yiyecekleri sofranızda azaltın.

56
"Risk altına değilim" demek: Kalp hastalıkları, dünyada en çok can alan hastalıklardan biri. Bu yüzden kişinin risk altında olmadığını zannetmesi aslında riski başlı başına artıran bir faktör.

57
Yüksek tansiyon, kolestrol, şeker, kilo sürekli takip edilmesi gereken faktörler. Sigaradan da mutlaka uzak durulmalı.

58
Kırmızı et yemek: Kırmızı et yüksek oranda doymuş yağ oranı içerdiğinden kalbe zararlı yiyecekler arasında. Doktorların tavsiyesi rejiminizde yüzde 10'dan az kırmızı et yemeniz.

59
Eğer kırmızı eti terk edemeyenlerdenseniz, ufak parçalarla az yiyin. Ayda sadece birkaç kez biftek yemek kalp sağlığınızı olumlu etkiler.

60
Kontrollerinizi ertelemek: Kolesterol, tansiyon ve kan şekerini mutlaka düzenli bir şekilde ölçün. Eğer bu değerler yükselirse kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara yenik düşme ihtimaliniz de artar.

61
Bu risk yaşlanınca daha artar. 50'li yaşlarında olan kişilerin yüzde 90'u yüksek tansiyon riski taşıyor. Bu yüzden genç yaşlarda bu değerleri kontrol etmek her zaman riski azaltır.

62
63
Ayrıca çevrenizdekileri de uyarmanız gerekir. Yılda 46 000 kişi pasif içiciliğin yol açtığı kalp hastalığından yaşamını yitiriyor.

64
İlaçları ihmal etmek: İlaçların her zaman yan etkisi vardır. Bu etkilerden dolayı ilaç almak için isteksizlik olabilir. Ancak yüksek tansiyon ilaçlarının düzenli alınması gerekir.

65
Kendinizi iyi hissetmeniz tansiyon düzenleyici ilaçları bırakmanıza gerekçe olmamalı. Bu tip ilaçları mutlaka doktor kontrolünde, uygun periyotlarda alın.

66
Meyve ve sebze yememek: Doktorlar en kalp dostu diyetlerin sebze ve meyve içerdiğini belirtiyor. Abur cuburu minimuma indirip sebze, düşük yağlı süt ve meyvelere yönelin.

67
ABD'de resmi makamlarca yayımlanan diet programlarının yüzde 50'si sebze ve meyvelerden oluşuyor. Günde beş kez sebze ve meyve yiyenlerde yüzde 20 daha az kalp riski gözüküyor.

68
Fiziksel belirtileri görmezden gelmek: Merdivenleri çıkarken nefes nefese kalıyorsanız, göğsünüzde baskı hissediyorsanız bir doktora görünme zamanı geldi. Zaman kalp hastalıklarının en değerli çözümlerinden biridir. Erken teşhis için vücudunuzda gerçekleşen ağrıları önemsemeniz gerekir. Birçok kalp krizi vakası erken doktora giderek iyileşme ile sonuçlanmıştır.

69
Tuzlu yiyeceklerden kaçınmamak: Ne kadar tuz tüketirseniz tansiyonunuz o kadar artar. Aşırı tuz tüketimi ve beraberinde yüksek tansiyon böbrek problemleri ve kalp krizi riskini artırır.

70
Doktorlara göre normalde günlük tuz limitinin 2300 miligram olması gerekli. Eğer 50 yaşından büyükseniz veya yüksek tansiyonunuz varsa günlük tuz miktarınızı 1500 miligrama düşürün.

71
Abur cubur yemek: Yüksek oranda şeker, yağ ve kalori içeren yiyeceklerin besin değeri genelde düşük olur. Araştırmalara göre yüksek kalorili yiyecekler obezite ve şeker hastalığı riskini artırır.

72
Bu yüzden besin değeri yüksek yiyecekleri tercih edin. Sebze, meyve, yumurta, fasülye, bezelye gibi yiyecekleri tercih edin. Balık ve tavuk etini tercih etmek de iyi olabilir.Haber Yayın Tarihi: 10.06.2015 12:01 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!