Bursa'da 2 Bin 400 Yıllık Saray Gün Yüzüne Çıktı - Son Dakika

Bursa'da 2 Bin 400 Yıllık Saray Gün Yüzüne Çıktı

24.07.2016 10:30

1
Bursa'da, zamanında Tophane yamaçlarında kurulu olduğu bilinen Bitinya Sarayı'na ait tünel, mahzen ve Uludağ'dan gelen suyu taşıyan kanalların bulunduğu bölümler gün yüzüne çıkarıldı.

2
Bursa'da 2 bin 400 yıllık Bitinya Sarayı'na ait tünel, mahzen ve Uludağ'dan gelen suyu taşıyan kanalların bulunduğu bölümleri ortaya çıkaran Büyükşehir Belediyesi, bütün halindeki tarihi yapıyı turizme kazandırmayı hedefliyor.

3
Büyükşehir Belediyesince Muradiye Devlet Hastanesinin karşısındaki Tophane Parkı'nda yürütülen restorasyon çalışmalarında çeşitli tüneller bulundu.

4
Geniş kapsamlı çalışmalar sonrasında tünelleri açan ekipler, 2 bin 400 yıl öncesine dayanan yaşam alanlarını ortaya çıkardı.

5
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kültür ve tarih başkenti olduğunu söyledi.

6
Bursa'da cumhuriyetin ilk dönemlerinden başlayarak Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Bitinya dönemleriyle ilgili yoğun arkeolojik çalışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Altepe, o dönemlerin eserlerini birer birer ortaya çıkardıklarını dile getirdi.

7
Son olarak Tophane yamaçlarındaki surlar bölgesinde yürütülen çalışmalar sırasında Bitinya Sarayı'nın alt katmanlarının gün yüzüne çıktığını bildiren Altepe, "Buradaki görünen ilk kapıdan girdiğimizde içinde 10 ayrı büyük mekan ortaya çıktı. Bunlar sarayın alt mekanları. Değişik amaçlarla kullanılmış. Tarih boyunca, yüzyıllar boyunca kullanmış yerler. Osmanlı döneminde de kullanılmış. Burada dehlizler, yollar var. Tüm bölgenin birbirine bağlantısı var." dedi.

8
Ortaya çıkan tarihi alanın, zamanında çok güzel inşa edildiğini hep birlikte gördüklerini vurgulayan Altepe, şöyle devam etti:

9
"İnsanın içinde rahatlıkla yaşayabileceği, havalandırmasından tüm sistemlerine kadar her şey kurulmuş. Su kanalı var. Uludağ eteklerinden Pınarbaşı üzerinden pırıl pırıl sular buraya geliyor ve sarayı besliyor. Kimsenin görmediği değişik dehlizlerden saraya giren ve herkesin rahatlıkla kullandığı en kaliteli sular burada. Değişik yerde çıkışlar var. Tüneller ve tünellerle bağlantılar var. Bu bölgenin tamamı saraylar alanı ve bu alanların hepsi birbirine bağlantılı.

10
Bitinya Sarayı ve burada hemen yanı başında Osmanlı Sarayı yani Bey Sarayı var. O da şu anda orduevinin altında, inşallah ortaya çıkaracağız. Oraya da bağlantı yolları var. Bey Sarayı ile Balibey Hanı arasında tüneller var. Bunları da ortaya çıkarıyoruz. Bunlar doğuya doğru uzantılar. Bir de batıya doğru Kaplıcakapı'ya uzantılar var. Oradan da Zindankapı'ya uzantılar var. Daha önceki yaşam buradaymış."

11
Altepe, Tophane yamaçlarındaki bu tarihi alanların bugüne kadar bilinmediğini, yaptıkları çalışmalarla her birinin tek tek ortaya çıkarıldığını ve çıkarılmaya devam edileceğini anlattı.

12
"Burası gerçekten büyük bir hazine. Büyük bir hazine bulmuş olduk. Çocukluğumuzdan beri 'Surların altında tüneller varmış, oradan başka yere çıkılıyormuş, buradan başka yere çıkılıyormuş' diye anlatılırdı. Anlatımla kalmadı, hepsinin gerçek olduğunu gördük. Bu kadar yıl sonra bunları da çıkarmak bizlere nasip oldu. Yine aynı şekilde burada Zindankapı tarafından şehir ile kale arasındaki bağlantıları sağlayacak tüneller var. Batı tarafındaki Zindankapı'dan Cilimboz Deresi'ne doğru yaklaşık 3,5 metre çapında büyük tüneller var. Onunla birlikte lojistik destek sağlanıyor ve kale dışarıdan destekleniyor. Değişik büyük tüneller mevcut. Cilimboz Deresi'ne indiğinde 2,5 metreye düşüyor."

13
Büyük dehlizlerle yukarıda saraylara, şehrin içine ulaşıldığına dikkati çeken Altepe, "Bu şekilde Osmanlı'nın 23 yıl süren kuşatmasına nasıl dayanıldığının cevabı çıkmış oluyor. İçeride pınarlar var, dereler akıyor. Her türlü sistem kurulmuş. İçerideki şartlar çok güzel. Bunlar 2 bin yıl önce yapılmış işler." dedi.

14
15
16
17
18
19
Bir diğer ilginç keşif ise Tokat'ta yaşanmıştı.

Kont Dracula'nın esir tutulduğu Tokat Kalesi'ndeki gizli geçitte yapılan kazı çalışmalarında yerin 80 metre altına inildi.

20

Tokat Kalesi'nden Pervane Hamamı'na indiği tahmin edilen ve yıllardır kapalı durumda bulunan gizli geçidin açılması için geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmaların bu yılki bölümünün startı verildi.

21

İl Özel İdaresi bütçesi ile başlatılan kazı çalışmalarında 80 metre yerin altına inilirken 200 merdiven açığa çıkarıldı.

22

Maden ocaklarında kullanılan vagon sistemi ile yerin metrelerce altından çalışan işçiler tarafından çıkarılan toprak ve kaya parçaları ise özel yapılan sistemle kaleden aşağı indiriliyor.

23

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdurrahman Akyüz, Ceylan yolu olarak bilinen gizli geçidin nereye çıkacağının henüz bilinmediği için adeta bir şehir efsanesi olduğunu kaydetti.

24

Geçidin Pervane Hamamına çıkacağının tahmin edildiğini ifade eden Akyüz, kazı çalışmalarının kentte heyecana neden olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

25

"Şu anda 80 metre indik. Yaklaşık 200 merdiven var, 360 merdiven söylendiğine göre bir bu kadar daha inmemiz gerekiyor. Raylı sistemle çalışıyoruz. Bu raylı sisteminin iniş çıkışı 20 dakika gibi bir zaman sürüyor.

26

Gerekli tedbirleri alarak çalışıyoruz. Bu yolu açmaya çalışacağız. Çalışmalarımızı ekim ayına kadar sürdüreceğiz. Havalar iyi olursa aralık ayına kadar devam edeceğiz.

27

Biz istiyoruz ki bunun ucu nereye kadar çıkacaksa, oraya kadar devam ettirelim. Eğer 2016 yılında bitmez ise 2017 yılında da devam ettireceğiz. Bu tünelden gün ışığını Tokat'a göstereceğiz."

28
29
30
31

Bir başka tünelde ise adeta dram gizli, zira bu tünel babanın kızına göz yaşartan son armağanı...

32

Hikayeyi duyanlar babanın kızına verdiği son armağını görmek için bölgeye akın ediyor.

33

Yaklaşık 150 yıl önce yaşanan olay hala duyanların tüylerini diken diken ediyor.

34

1870'lı yıllarda Yeni Zellanda'da yaşayan John Cargills isimli adamın kızı bir kazada boğularak hayatını kaybetti.

35

Genç kızın hayattayken en büyük hayali ise kendine ve ailesine özel bir plaj sahibi olmaktı.

36

Adam da kızının ölümünden sonra onun anısına 72 basamaklı bu tüneli yaptı.

37

Tünelin özelliği ise plaja açılan tek yol olması.

38

Plaja gitmenin başka bir yolu yok.

39
El değmemiş bu yer bir babanın kızına son armağanı oldu.

40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50

İki düzine klasik otomobil İngiltere'nin Liverpool kentindeki bir tünelde çürümeye terkedilmiş halde bulundu.

51

Eskiden garaj olarak kullanılan tünel çöktükten sonra otomobiller için bir mezar haline gelmiş.

52

İşte çürümeye terkedilen o otomobiller...

53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
73
74
75
76
77
78
79
80
81
82
83
84
85

Son Dakika Bursa'da 2 Bin 400 Yıllık Saray Gün Yüzüne Çıktı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bahçıvan evin hanımına göz dikti! Önce tecavüz edip sonra gözünü kırpmadan öldürdü Müstehcen pozlarıyla milyonlarca takipçisini mest eden fenomene Tiktok'tan kötü haber Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı Sahilde yürüyüş yaparken başına talih kuşu kondu! Bulduğu cisim ona 2 milyon kazandıracak Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu