Burun Estetiği Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey! - Son Dakika

Burun Estetiği Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey!

11.04.2014 18:19

Türkiye de en çok uygulanan estetik amaçlı ameliyatların başında burun estetiği geliyor.

1
Burun ameliyatının ardından nefes almamla ilgili kalıcı sorunlar yaşar mıyım?

Biz Kulak burun boğaz ve plastik cerrah uzmanlarının aynı anda ameliyata girmesini bunun için tercih ediyoruz. Böylece burun içinde kulak burun boğaz uzmanı burun içinde rahat nefes alınmasını sağlamakla birlikte plastik cerrahi burun şeklindeki deformiteleri tek bir seansta sağlanabilmektedir. Biz kulak burun boğaz ve plastik cerrahlar olarak 7 yıldan beri birlikte çalışmaktayız ekibimiz yılların ve vakaların fazla sayısından dolayı bir uyum ve ahenk içinde çalışmaktayız.

2
Operasyon sonrası hastanede kalmam gerekiyor mu?

Bir çok ülkede bu ameliyat günübirlik bir cerrahidir. Ancak hastanın anesteziden tam olarak uyanması ve konforlu bir şekilde taburcu olabilmesi için biz bir gece hastanemizde ağırlamaktan yanayız.

3
Ameliyatın ardından yüzde çok morluk ve şişlik olur mu? Olursa ne kadar sürede yüzümdeki morluk ve şişlik düzelir?

Lateral rinotomi dediğimiz işlemden sonra kemik çevresindeki damarların kanının göz boşluğunda birikmesidir bu görüntü hastaların morali açısından çok önemli görünse de tıbbi olarak herhangi bir önemi yoktur ve morluklar alındaki kan birikintisinden başka bir şey değildir ve ne ameliyat, ne cerrahi yetenek, ne burun şekli hakkında herhangi bir önemi yoktur 48 saat sonra tamponlar çekildiğinde aynı gün şişliklerin inmeye başladığı görülür ve ortalama bir hafta içerinde morluklar geçmektedir.

4
Yüzde oluşan ödemlerin çözülmesi 6 ay ile 1 sene arasında değişiyormuş doğrumu?

Ödemlerin çözülmesi bir süreçtir ve tamponlar çekilir çekilmez bu süreç başlar cildin lenfatik damarların farklılık gösterdiği için bu süreç uzayabilir ancak bu kişiden kişiye tamamen değişiklik gösterir. Ameliyattan sonra hastaların büyük bir çoğunluğu da 1 hafta sonrası normal bir burun yapısına kavuşurlar.

5
Burnumun ameliyattan sonraki şekli nasıl olacak ve yeni şekle nasıl karar verilecek?

Yeni teknoloji kullanılarak dijital ortamda fotoğraflarınız çeşitli özel programlarla burnunuzun ameliyat sonrası şekli tahmini olarak görülebilir ancak bilgisayarda fotoğraflarınız üzerinde oynamak cerrahi bir işlemin ameliyathanedeki zorluklarını içermez esas şeklini cerrahla birebir görüşerek isteklerinizi bildirerek cerrahi olanakların ne elverdiğini bilerek beraber karar verilmesi gerekir. Burun kemik, kıkırdak ve cilt yapısı ve yüzünüzle burnunuzun orantısı da oldukça önemlidir.

6
Burun ameliyatında lokal anestezi olabilir mi? Hastalarınız için sizin bu konuda tercihiniz ne yönde oluyor?

Ameliyatta hastanın ağrı çekmemesi ve konforunu sağlamak için hastaya çeşitli narkotik ajanlar kullanılabilir. Bunlar genel veya lokal olabilir. Biz hastanın ailesinin yanında sedasyon verilmesiyle hastamız ameliyathaneye giderken bile rahatını sağlamak ve ameliyat uzun süreceği için hastanın konforunu genel anesteziyle sağlamayı tercih ediyoruz.

7
Tampon takılmasının nedeni nedir?

Burun şeklinin sabit kalması, şişlerin engellenmesi ve kanama kontrolü için burun içinden ve burun dışından 48 saat boyunca kemik, kıkırdak ve mukozanın tespit edilmesi güzel sonuçlar almamızı sağlamaktadır bu nedenle 48 saatlik bir tampon yerleştirmekteyiz.

8
Tampon çıkarılırken çok acı hissedilir mi?

Modern tıbbın verdiği imkanlar bir çok tampon çeşitlerinin üretilmesini ve bunların çeşitli antibiyotikli pomatlarla kayganlaştırılmasını sağlamaktadır. Modern tamponlar çevreye yapışma şansı olmayan ve kaygan yapıya sahip olmasından alınmaları kolay , hızlı ve ağrısızdır.Hastalar eski ameliyatları tecrübe eden arkadaşlarıyla konuştuklarında tampon aldırmaya korkarak gelirler ancak bunun rahat bir süreç olduğunu gördükten sonra korkularının yersiz olduğunu öğrenirler.

9
Operasyonun ardından yeni hayatıma başladığım ilk günlerimde en çok nelere dikkat etmem gerekir?

İzinli olduğunuz süre yani ilk günler ameliyatın erken dönem sonrasıdır, erken dönemde doktorunuzun sizin için tavsiye ettiği burun içi temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Ameliyat sonrası ilk bir ay iyileşmekte olan dokunun ödem olması neticesinde başınızı uzun süre öne eğip kalkmak sizi rahatsız edebilir bu konuya dikkat edilmesi gerekir.İlk 2,3 ayda burun ameliyat öncesi kemik kuvvetine ulaşabileceğinden ufak darbelerden bile korunmak gerekir ameliyat sonrası erken dönemde yüzünüzdeki morarmadan kalan renk değişiklikleri olacağından güneşte kalınmaması gerekir .

10
Türkiye de en çok uygulanan estetik amaçlı ameliyatların başında gelen burun estetiği rahat nefes almakla birlikte doğal ve estetik bir görünümle hastaların daha sağlıklı ve daha estetik bir buruna sahip olmasını sağlıyor.

Son Dakika Burun Estetiği Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey! - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement