Bush'a Fırlatılan Ayakkabı 10 Bin Dolar - Son Dakika

Bush'a Fırlatılan Ayakkabı 10 Bin Dolar

14.12.2008 23:29

1
ABD Başkanı Bush'a ayakkabı fırlatan muhabir gözaltına alındı. Muhabirden haber alınamıyor. El Bağdadi televizyonu, muhabiri Muntasar El Zeydi'nin serbest bırakılması için dünyanın her yerindeki gazetecilere dayanışma çağrısında bulundu... Iraklıların büyük bir kısmı gazeteciyi 'kahraman' ilan etti. Sadr semtinde destek gösterisi başladı. Bağdat'ta bir ayakkabı bayrak misali direk tepesine yerleştirilerek direnişin sembölü yapıldı.

2
El Bağdadiye televizyonundan dün gece yapılan açıklamada, Irak hükümetinden El Zeydi'nin serbest bırakılması istendi.

Açıklamada, dünyanın her yerindeki gazetecilere, El Zeydi'nin serbest bırakılması için dayanışmalarını göstermeleri çağrısı yapıldı.

3
Bu arada El Bağdadiye kanalı yöneticisi Fityan Muhammed, Associated Press ajansına verdiği demeçte, El Zeydi'nin neden böyle bir harekette bulunduğunu bilmediğini, olaydan bu yana kendisine ulaşamadığını, telefonunun kapalı olduğunu söyledi.
4
Muntasar El Zeydi, dün Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunan Başkan Bush'un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush'a fırlatmış, ancak isabet ettirememişti. El Zeydi, güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilerek salondan çıkarılmıştı.

5
rak'ta, dün basın toplantısı sırasında ABD Başkanı George Bush'a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, Iraklı yetkililerce sorgulanırken, ayakkabılarına da delil olarak el konuluyor.
6
Iraklı yetkililer, Başbakan Nuri El Maliki'nin makamında korumaları tarafından sorgulanan gazetecinin 20'li yaşlarda olduğunu, ayakkabılarının kanıt teşkil ettiğini söyledi.
7
Yetkililer, daha önce Zeydi'nin alkol ve uyuşturucu testinden geçirildikten sonra, Bush'a ayakkabısını fırlatması için kendisine para verilip verilmediğini ortaya çıkarmak amacıyla sorguya çekildiğini belirtmişti.
8
Bu arada, El Zeydi'nin meslektaşları, gazetecinin geçen yıl Şii militanlarca kaçırıldığını, çalıştığı televizyon kanalı El Bağdadi'nin olaya müdahalesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi.
9
Kahire'deki El Bağdadi televizyonunun yöneticisi Abdülhamid El Sayeh, muhabirlerinin serbest bırakılması için herkesi seferber ettiklerini, dünya çapında birçok kuruluşun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi. El Sayeh, bu olayın muhabirin bırakılması ya da aksine yargılanması konusunda Iraklılar ile Amerikalılar için bir test olduğunu ifade etti.

El Bağdadi televizyonu, El Zeydi'nin bırakılması için dünya çapında gazetecilere dayanışma çağrısında bulunmuştu.

10
Bağdat'ın Şiilerin yoğun olduğu Sadr semtinde, bugün sokaklara çıkan binlerce Mukteda Sadr yanlısı, El Zeydi'nin serbest bırakılması çağrısında bulundu.Bush'u protesto eden ve Amerikan bayrakları yakan göstericiler, 'Bush Bush dinle bizi, kafanda iki pabuç izi' sloganı attılar.

11
Öte yandan El Zeydi'nin Bush'a ayakkabılarını fırlatması Arap medyasında da ilgiyle karşılandı. Londra'da yayımlanan El Kuds El Arap gazetesi editörü Abdülbari Etvan, internet sitesinde, olayı 'bir savaş suçlusu için uygun bir uğurlama' olarak nitelendirdi.

12
İdam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in avukatı Halil El Duleymi ise, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, El Zeydi için 'kahraman' ifadesini kullandı.Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, dün Irak'a sürpriz bir ziyarette bulunan Başkan Bush'un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush'a fırlatmış, ancak isabet ettirememişti. El Zeydi, güvenlik güçleri tarafından salondan çıkarılmıştı.
13
Öte Yandan, Irak Gazeteciler birliği Ahraarham da Zaidi'nin kurtarılması için seferber oldu. Arkadaşlık sitesi Facebook'ta 12 saat içinde 40'ya yakın Zaidi grubu kuruldu. El Bagdadia televizyonunun internet siteside ise şu yorumlar dikkat çekti:

14
'Kardeşimizi bırakın. O bizim için bunu yaptıq

'Allah senden razı olsun Zaidi'

'Onu çok kıskanıyorum yerinde olmak için neler vermezdim...'

15
'Sen bir kahramansın, Katil Bush'a gününü gösterdin'

'Irak işgaline en büyük ve en güzel tepkiyi sen verdin '

'Sen benim idolüm oldun. Tüm dünyada artık kahramansın'

'Bütün Batı basını seni yazıyor sen kahramansın '

16
'Videoyu gördüğümde güldüm, kahkahalar attım alkışlamaya başladım. O bir kaç saniyelik görüntü Irak'ın sembolü haline gelecek'

'Seni kurtarmak için bütün Iraklılar seferber olacağız, söz veriyoruz... Hakkımızı BM'de bile arayacağız'

'Eğer o toplantıda olsaydım, senin ardından ben de ayakkabılarımı çıkartıp atardım'

17
Öte yandan George W.Bush'a fırlatılan ayakkabının, 10 bin dolara alıcı bulduğu belirtildi.
18
Bush'un, Irak Başbakanı Maliki ile düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında El Bağdadiye televizyonu adına görev yapan Muntasır el-Zeydi isimli Iraklı gazetecinin Amerikan başkanına fırlattığı bir çift ayakkabının, ismi gizli tutulan bir başka Iraklı vatandaş tarafından 10 bin Amerikan doları karşılığında almak istediği bildirildi.
19

Son Dakika Bush'a Fırlatılan Ayakkabı 10 Bin Dolar - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Seda Sayan, Sayısal Loto çekilişini "Haydi Bismillah" diyerek yapınca gündem oldu Müge Anlı'nın vazgeçilmez ismi Arif Verimli'den takipçilerine ilginç öneri: Aşık olmayın "Doğuştan mesafem var" diyerek maske takmıyordu! Merve Boluğur sorumsuz davranışının karşılığını aldı Türkiye Güzeli yayını terk etti! Fahrettin Koca sorusuna verdiği yanıtla pes dedirtti Yeşilçam'ın tatlı sert babası Hulusi Kentmen'in harabeye dönen evi için harekete geçildi