California'dan Eşcinsellere Sevindirici Haber - Son Dakika

California'dan Eşcinsellere Sevindirici Haber

05.08.2010 16:17

1
ABD'de California mahkemesinin eşcinsel evlilikler üzerindeki yasağı kaldıran kararı homoseksüeller için bir zafer oldu. Ancak uzmanlar yasağın kaldırılmasını ABD Yüksek Mahkemesi'ne kadar gitmesi beklenen bir sürecin ilk adımı olarak görüyor.
2
California'daki davanın kesin sonuçlarını öngörmek mümkün değil ancak hukuk uzmanları temyiz mahkemesinin hakimleri ve yüksek mahkeme yargıçlarının kendilerini California mahkemesi yargıcı Vaughn R. Walker'ın kararının gerekçesi dolayısıyla köşeye sıkışmış hissedebileceğini belirtti.
3
Walker, kararında California'da seçmenlerin onayladığı eşcinsel evlilik yasağının homoseksüel kadın ve erkeklere uygulanan mantıksız bir ayrımcılık olarak tanımladı. Eşcinsel evlilik karşıtları için bu karar milyonlarca Californialı seçmenin iradesini yok sayan bir saçmalıktan başka bir şey değil.
4
Ulusal Evlilik Örgütü Yönetici Direktörü Brian S. Brown, kararı “korkunç” olarak nitelendirirken, bunun “eşcinsel evlilik konusundaki kültür savaşında ilk yaylım ateşi olduğunu ve mahkemelerin yerinde kararlarına bir darbe vurduğunu” söyledi.
5
Ancak Northwestern Hukuk Fakültesi'nden Prof. Andrew Koppelman, “Eğer Yüksek Mahkeme eşcinsel evlilikleri onaylamak istemezse, bu karar işini zorlaştıracaktır” dedi.
6
Koppelman, geçmişte temyiz mahkemelerinin alt mahkemelerin hukuki bulgularını reddetmeye eğilimli olduğunu ancak eldeki kanıtlarla ilgili yerel mahkemelerin bulgularına daha fazla riayet edildiğini belirtti.
7
Koppelman, “Açıkça bir hata olmadıkça, yerel mahkemenin kanıtlarını gerçek olarak kabul etmek zorundalar. Bu durum son söz Yüksek Mahkeme'de olsa bile yerel mahkemelerin neden önemli olduğunu gösteriyor” dedi.
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35

YORUMLAR
500

Son Dakika California'dan Eşcinsellere Sevindirici Haber - Son Dakika


Advertisement