Çalışanlarına Çılgın İmkanlar Sunan Efsane Patronlar - Son Dakika

Çalışanlarına Çılgın İmkanlar Sunan Efsane Patronlar

25.07.2016 16:04

1
Bazı patronlar var ki yönettikleri işletmeler olduğu kadar çalışanlarına karşı yaptıkları ile de tüm dünyanın dikkatini çekmeye başarıyor. İşte çalışanları için yaptıklarıyla efsane olan patronlar...

2
Her şeyi başlatan aslında Netflix… Dijital yayıncılığın lider firması, şirketin bütün politikasını ‘ofissizlik' ve ‘toplantısızlık' üzerine kurdu. Ardından medya dünyasının başka bir devi Virgin Group'un CEO'su Richard Branson çalışanlarına ofise gelmeyi yasakladı.

3

Acil bir durum olmadığı sürece toplantıların yapılmadığı bir düzen kurdu. Şu anda Virgin Group'un yüzde 80'i ‘evden' çalışıyor.

4
ABD, Seattle'da Gravity adlı bir teknoloji şirketinin kurucusu ve CEO'su Dan Price, İnsan Kaynakları departmanından gelen ‘çalışanların mutsuzluğu' raporları üzerine tüm dünyanın konuşacağı bir karar aldı: Kendi maaşını neredeyse sıfıra indirip şirketteki herkese yüzde 400'e varan zamlar yaptı. Price'ın bu radikal kararıyla şirketteki en düşük maaş olan 18 bin dolar (yıllık), 70 bin dolara çıktı.

5

Elması takanların dünyanın en zengin insanları, çıkaranların ise en yoksulları olmaları ekonomik adaletsizliğin en büyük simgesi olarak gösterilir hep. Ancak Diwali'de durum farklı.

6

Elmas şirketi Diwali, bütün elmas işçilerine çekilişle ve herkese bir hediye düşecek şekilde 570 araba, 200 ev ve 300'ün üzerinde elmastan yapılmış mücevher armağan etti. Üstelik hiçbir gerekçe olmadan!

7

FullContact şirketinin CEO'su Bart Lorant, herkesi tatile çıkmaya zorluyor ve bunun için çalışanlarına her yıl maaş harici 7 bin 500 dolar ödüyor. Ama iki şartı var: Birincisi, bu tatil, gerçekten bir tatil olacak ve çalışanlar iyi bir tatil geçirdiklerini ispatlayacaklar.

8

İkincisi de iki hafta boyunca tek bir maile bile cevap vermeyecek, şirketten kimseyle iletişim kurmayacaklar. Lorant, bir röportajında şunları söylüyor: “Bunu çalışanlarımın mutluluğu için değil, işimin başarısı için yaptım ki öyle de oldu.”

9

Tiens Group Company'nin sahibi ünlü Çinli milyarder Li Jinyuan, şirketinin 6 bin 400 çalışanıyla birlikte aynı anda Fransa'ya tatile çıktı.

10

Ünlü iş adamının bu bonkör hamlesinin sebebi ise şirketin kuruluşunun 20. Yıl dönümü olması. Jinyuan'ın 6 bin 400 kişiyi Fransa ve Monaco'ya götürmesinin bedeli ise yaklaşık 15 milyon dolardı.

11

Başka bir toplu tatil meraklısı patron ise dünyaca ünlü televizyoncu Oprah Winfrey. Şirketinin değil kendisinin 55'inci yaş günü için 15 günlük bir Akdeniz turu düzenledi ve 1700 çalışanını da yanında götürdü. Dev bir gemiyle Türkiye'den İspanya'ya bütün Akdeniz kıyılarını dolaşan ekibin tek bir elemanının Oprah'a maliyeti ise 7 bin dolar oldu.

12
Ünlü iş adamının bu bonkör hamlesinin sebebi ise şirketin kuruluşunun 20. Yıl dönümü olması. Jinyuan'ın 6 bin 400 kişiyi Fransa ve Monaco'ya götürmesinin bedeli ise yaklaşık 15 milyon dolardı.

13

Boxed adlı oyun şirketinin CEO'su Chieh Huang, çalışanlarının en çok ‘çocuklarının gelecekleri' konusunda endişeli olduklarını fark etti ve bir gün 122 çalışanına hiç beklenmedik bir anda şu açıklamayı yaptı:

14

“Kaç çocuğunuz olduğu ve masraflarının ne kadar olacağının hiçbir önemi yok, bütün üniversite harcamalarını ben yapacağım.” Huang, bu hareketiyle “2015'in En İyi Patronu” seçildi.

15

Single Platform adlı start-up'ın kurucusu ve CEO'su Wiley Cerilli, şirketini sıfırdan kurdu, 100 milyon dolara sattı. Kendisi hiçbir bedel almadan, bu parayı tıpkı Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın gibi kıdem ve çalışma sürelerine göre elemanlarına dağıttı. En yüksek prim 1 milyon doları aşarken, en düşük prim bile 10 bin dolardan az değildi.

16

Her şey para, tatil değil elbette; önemli olan niyet! Küçük bir teknoloji şirketinin kurucusu olan Dan Rice ve ekibi sıkı bir Game of Thrones hayranıydı. Pazartesi günleri hem kendisinin hem de ekibinin bu tutkudan ötürü işe konsantre olamadığını fark eden Rice, Yılda 10 gün (10 bölüm için) Game of Thrones'un yayınlandığı günler işe gelmeyi yasakladı.

YORUMLAR
500

Son Dakika Çalışanlarına Çılgın İmkanlar Sunan Efsane Patronlar - Son Dakika


Advertisement