Çanakkale Savaşı'nın Tarihi Tanıkları - Son Dakika

Çanakkale Savaşı'nın Tarihi Tanıkları

28.11.2013 22:01

Çanakkale Savaşları'nda, İngiliz donanmasına ait top mermisi, tarihi Çimenlik Kalesi'nin, sur duvarını deldiği bölümünde 98 yıldır sergileniyor...

1
Çanakkale Savaşları'nda, İngiliz donanmasına ait Queen Elizabeth gemisinden atılan yaklaşık yarım ton ağırlığındaki top mermisi, tarihi Çimenlik Kalesi'nin, sur duvarını deldiği bölümünde 98 yıldır sergileniyor...
2
İngiliz gemisinden 18 Mart 1915'te atılan 1,65 metre uzunluk ve 492 kilogram ağırlığındaki top mermisi, Anadolu tarafında 1461-1462 yıllarında savunma amaçlı inşa edilen Çimenlik Kalesi'nin duvarını deldi ancak iki metre ilerlemesine rağmen patlamadı.
3
Daha sonra patlayıcı düzeneği devre dışı bırakılan mermi, bulunduğu yerde sergilenmeye başlandı. Savaşın büyüklüğünü gösteren en büyük kanıtlardan biri olan merminin, duvarını deldiği Çimenlik Kalesi ise kurulduğu günden itibaren sürekli askeri üs ve merkez konumunda yer aldı.
4
Söz konusu top mermisinin fırlatılmasında kullanılan Queen Elizabeth gemisi de İngiltere'nin Portsmouth kentinde inşa edildi.
5
Fairfield'de makineleri montajlanıp 16 Ekim 1913'te göreve hazır hale getirildi ve 6 pusluk 16 topun monte edilmesiyle sınıfının tek gemisi oldu.

"Duvarın kalın olması, merminin patlamasını önledi"

6
ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Esenkaya, Queen Elizabethin, 1915'in şubat ayının ortalarına doğru Çanakkale Boğazı önlerine geldiğini anlattı.
7
İngiliz yetkililerin, bu geminin toplarının Çanakkale'de denenmesini istediğini aktaran Esenkaya, şöyle devam etti:
8
"Geminin üstünde ve altında ikişer top vardı. Üsttekiler hedef tayin edici iken alttakiler ise vurucu gücü oluşturuyordu. Bu toplar 17 derecelik eğimin üzerinde atış yapar. Dik atışlıdır, yatay ve aşırtma atış yapmaz. Bu sebeple bir ihtimal Queen Elizabeth gemisinden atılan ve Çimenlik Kalesi'nin surlarında bulunan top mermisi, İkiz Koyu'ndan yapılan bir atışla buraya geldi.''
9
''Gemiden, kalenin önünde Sultan Abdülaziz'in yaptırdığı 3'lü cephanelik ve topların oluşturduğu savunma hattına bir mermi fırlatılır. Mermi yi fırlatan topun namlu çapı 38,5'luktur. Merminin ağırlığı 492 kilogram, boyu ise 1 metre 65 santimetredir. Top, ortadaki cephaneliğin yarısını çökertir. Ondan sonra gücü azalan mermi, kalenin suruna isabet eder.''
10
Duvarın büyük bir bölümünü çökertir. Gücü ve ivmesi daha da azaldığı için duvarı yaklaşık iki metre deler ama patlayacak fiziksel ortam bulamaz. Çünkü duvarın eni çok kalındır. Daha sonraki yıllarda uzmanlar, merminin içindeki patlayıcı sistemi etkisiz hale getirdi. Buraya gelen tüm ziyaretçiler o mermiyi görebilir. Savaşta mucize arayanlar varsa işte bu en hakiki mucizelerden biri; o merminin nasıl olup da orada patlamamasıdır." açıklamasında bulundu.

Son Dakika Çanakkale Savaşı'nın Tarihi Tanıkları - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement