Çerkeslerin Büyük Göçünün 150. Yılı - Son Dakika

Çerkeslerin Büyük Göçünün 150. Yılı

21.05.2014 09:50

1
Bugün Çerkes sürgününün 150. yıl dönümü.21 Mayıs 1864'de Soçi yakınlarında Çerkeslerin yenilgisiyle sonuçlanan savaşın ardından, Çarlık Rusyasının Kafkasya'yı işgal etmesiyle sürgün politikası da başladı.

2
Resmi olmayan rakamlara göre 1 buçuk milyona yakın Çerkes, sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar ve açlık gibi nedenlerden dolayı 400-500 bin arası Çerkes hayatını kaybetti.

3
Çarlık Rusya yaklaşık 1 buçuk milyonunun Karadeniz'de boğulduğu bilinen bir halkın sürgün edilişini, resmi tarihe "gönüllü olarak gittiler" diye geçti. Kalanlarınsa, dilleriyle, harfleriyle, kültürleriyle oynamaya devam etti, asimilasyon uyguladı.

4
Çerkesler sürgün edilen, öldürülen, denize atılan yurttaşlarının, soydaşlarının ardından hâlâ yas tutmaktadırlar. Çerkesler, yitirdiklerine duydukları saygı ve hissettikleri acıyla, uzun yıllar Karadeniz'den çıkan balığı bile yemedi.

5
Sürgün esnasında 40 kişilik teknelere bindirilen Çerkesler, dillerini bilmediği askerlere isimlerini veremedikleri için kardeşlerinden, eşlerinden, ailelerinden, akrabalarından ayrı düşmüşlerdir.

6
Büyük Sürgün'den 65 yıl sonra bilimsel bir çalışma için Adıge'ye giden Gürcü tarihçi Simon Canaşia'nın karşılaştığı 91 yaşındaki bir ihtiyarın anlattıkları, geçmişte yaşanan acının mahiyeti açısından kanıt niteliği taşımaktadır.

7
Adıge'de genelde Şapsığların yaşadığı bir bölgede yaşayan bir ihtiyar, tanıklık ettiği Büyük Sürgün'le ilgili şunları söylemişti:

8
"Deniz kenarında yedi yıl boyunca duran insan kemikleri vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı."

9
"Deniz yedi yıl boyunca insan kafataslarını kıyıya atmayı sürdürdü. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem."

10
Bugün Türkiye topraklarında yaşayan Çerkeslerin nüfusu hala Kafkasya'da yaşayan soydaşlarının nüfusundan daha fazladır.

11
Bu açıdan bakıldığında Çarlık Rusyası'nın asimilasyon ve yok etme politikasının bir anlamda istenilen sonucu verdiği söylenilebilir.

12
101 yıl süren Çerkes-Rus savaşlarının Soçi'de çok kanlı ve dengesiz güçler arasında gerçekleşmişti.

13
Çerkesler, atalarının bu topraklarda soykırıma uğratılıp Osmanlı topraklarına sürüldüğünü ve bu sürgün yolculuğunda yüz binlercesinin açlık ve bulaşıcı hastalıklardan öldüğü hatırlatıyorlardı.

14
Bu nedenle Çerkesler, 2014 yılında yapılan Soçi Olimpiyatlarına karşı çıkmıştı.

15
Fakat Çerkesler tarihe bir kara leke olarak düşen Büyük Sürgün'ü unutmamakta ve unutturmamak adına da mücadelelerini sürdürmeye devam etmekteler.

16
Bu nedenle birçok ülkeye dağılmış olan Çerkesler, özellikle 21 Mayıs tarihinde olmak üzere çeşitli etkinlikler ve eylemler düzenliyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Çerkeslerin Büyük Göçünün 150. Yılı - Son Dakika


Advertisement