Charlie Hebdo Saldırısı Hakkında Komplo Teorileri - Son Dakika

Charlie Hebdo Saldırısı Hakkında Komplo Teorileri

14.01.2015 11:28

1
Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya yapılan ve 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının yankıları sürerken, internette komplo teorileri de üretilmeye başladı.

2
Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Charlie Hebdo binasına 7 Ocak'ta yapılan ve aralarında derginin genel yayın yönetmeninin de bulunduğu 12 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırı hakkında komplo teorileri üretilmeye başlandı. Teoriler arasında en fazla yayılanlar şu şekilde:

3
‘Charlie Hebdo saldırısını CIA yaptı'/ Rusya'nın önde gelen Komsomolskaya Pravda adlı gazete, Charlie Hebdo'ya yapılan terör saldırısının ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) imzasını taşıdığını yazdı. Bu komplo teorisine göre, ABD, Rusya'ya uygulanan yaptırımları kaldırmayı düşündüğü gerekçesiyle Fransa'yı cezalandırmak istedi. “Paris terör saldırısını ABD'liler mi planladı?” başlıklı haberde, Alexander Zhilin adlı bir siyaset bilimcinin görüşlerine de yer verildi.

4
Zhilin, Charlie Hebdo ve süpermarket saldırılarının Batılı ülkelerle Rusya arasındaki anlaşmazlıklarla bağlantılı olduğunu öne sürerek, “Saldırıyı tetikleyen, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın 5 Ocak'ta yaptığı ve Rusya'ya uygulanan yaptırımların yeniden düşünülmesi gerektiğini söylediği konuşmadır. Bu Washington'ın planlarında yoktu. Rusya'ya saldırmak için bu saldırıları yaptılar. Hollande'a yanıt olarak terörü kullandılar. Çok ucuz ve etkili bir yol” dedi.

5
‘Saldırı Müslümanları kötülemek amacıyla İsrail tarafından yapıldı'/ Bu komplo teorisine göre, Charlie Hebdo ve süpermarket saldırısı, Müslümanları dünya çapında kötü duruma düşürmek amacıyla İsrail gizli servisi Mossad tarafından yapıldı. Bu teoriye inananlar, İsrail'in, Fransa ve Filistin arasındaki ilişkilere zarar vermek istediğini savunuyor. International Business Times'ın Hindistan yayını, terör saldırısını çevreleyen komplo teorileri hakkında bir haber yapmış ve haberde, Mossad'ın bu saldırıları yapmasının zor olmadığını öne sürmüştü.

6
‘ABD Başkanı Barack Obama saldırganları teşvik etti'/ Çoğunlukla ABD'deki muhafazakarların dikkat çektiği bu komplo teorisi, Başkan Obama'nın 2012'de Birleşmiş Milletler'de yaptığı bir konuşmaya dayanıyor. Buna göre, Obama, Bengazi saldırılarından sonra yaptığı konuşmada, “Gelecek, İslam peygamberini karalayanlara ait olmamalıdır” demişti.

7
Muhafazakar siyaset yorumcusu Rush Limbaugh, bu konuşmanın Paris saldırganlarına cesaret verdiğini öne sürdü ve “Barbarca eylemleri rasyonelleştiren bir ABD Başkanı var. Bu hareketlerin sonuçları oluyor” dedi.

8
‘Saldırı askerî bir operasyondu'/ Sosyal haber sitesi Reddit, Charlie Hebdo katliamı sonrası komplo teorilerinin en fazla paylaşıldığı yer haline geldi. Kimi kullanıcılar, saldırının yalnızca iki kişiyi (Stephane Charbonnier ve Jean Cabut) öldürmek üzere planlandığını, dolayısıyla olayın bir terör saldırısı değil, suikast olduğunu öne sürerken, saldırı anındaki detaylara da dikkat çekti. Buna göre, saldırganların o gün derginin tüm çalışanlarının binada bulunacağını ve toplantı saatlerini nasıl bildikleri sorgulanıyor.

9
Bunun yanı sıra, bir iş gününde, Paris'te derginin önündeki caddede hiç trafik olmaması da komplo teorisyenleri arasında sıklıkla gündeme getiriliyor. Saldırının “çok çabuk yapıldığına ve koordinasyonlu olduğuna” işaret eden teorisyenler, bunun askerî bir operasyon olabileceğini vurguluyor. Silahların da “orduya ait gibi” durduğunun altı çiziliyor.

10

Son Dakika Charlie Hebdo Saldırısı Hakkında Komplo Teorileri - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Evli öğretmen, öğrencisiyle ilişkiye girdikten sonra polise teslim oldu Yıllar sonra ekranlara dönen Memoli yeni imajıyla tam not aldı Bahçıvan evin hanımına göz dikti! Önce tecavüz edip sonra gözünü kırpmadan öldürdü Müstehcen pozlarıyla milyonlarca takipçisini mest eden fenomene Tiktok'tan kötü haber Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı