CIA Bütün Sırları Gizli Müzesinde Sergiliyor - Son Dakika

CIA Bütün Sırları Gizli Müzesinde Sergiliyor

27.05.2016 11:36

1

Uzun adı 'Merkezi İstihbarat Teşkilatı' olan CIA'in ABD'nin Virgina eyaletinde bulunan merkezi binasında bir de 'gizli' bir müze bulunuyor.

2

İçinde pusula olan kol düğmeleri

3
1990'larda temelleri atılan müzede, CIA'in başlangıcını oluşturan OSS zamanından, İkinci Dünya Savaşı'nda toplanan istihbarat bilgileri ve aletlerine, Soğuk Savaş zamanında gerçekleştirilen operasyonlardan ve halen devam eden terör mücadelesinde elde edilenlere kadar birçok parça sergileniyor.

(1970'lerde helikopter böceği şeklinde dizayn edilmiş, istihbarat toplamaya yarayan bir alet. Testler etkileyici olsa da, rüzgar gibi dış etkenlerde kontrol edilmesinin güç olduğu anlaşılmış)

4
Müzenin kolleksiyonuna son eklenen parçalardan biri ise Usame Bin Ladin'e ait olduğu düşünülen AK-47 (Kalaşnikof) tipi tüfek.

5

Operasyon sırasında Bin Ladin'in yanı başında bulunan kalaşnikofun üzerindeki Çince karakterler ise dikkat çekiyor.

6

NBC'nin bildirdiğine göre, bu 'yarı-açık' müzenin dışında bir de, çok az kişinin girebildiği bir CIA müzesi daha bulunuyor. ('Charlie' ismini verdikleri robot balık. Charlie radyo dalgaları ile kontrol edilebiliyor)

7
İçi boş olan ve bozuk para gibi gözüken bu aletle mesajlar ve filmler taşınabiliyordu.

8

Amerikan Ordusu'nun Tümgenerali William J. Donovan, savaş sırasında çekilen sağdaki fotoğrafta, kılık değiştirmiş şekilde görüntüleniyor.

9
William J. Donovan'ın masası.

10
'Liberator' tabancalar, yakın mesafeden atış yapabilmeyi sağlıyordu.

11

'Microdot' kamera.

12

1960'lardan 1980'lere kadar kullanılan, Sovyet yapımı anti tank füzesi.

13
Döneminin en tehlikeli casuslarından biri ilan edilen Virginia Hall, 1945 sonrası CIA için çalışmaya başlamış.

14

Güvercinlere bağlanan kameralar zamanında, havadan görüntü almanın en etkili yöntemlerinden biriymiş.

15
Pakistan'ın Abbottabad şehrindeki Bin Ladin'in bulunduğu yerleşkenin maketi.

16

Mühendisler tarafından gerçek boyutunda oluşturulan Abbottabad yerleşkesinin, yıkıldıktan sonra geriye kalan duvarından bir parça da sergileniyor. Fotoğraftaki kişi ise Afganistan'da ölen CIA görevlisi Johnny Micheal Spann.

17

'Cornflakes' adı verilen operasyon, Alman Posta Servisi'ni yanıltmak ve anti-Nazi propagandası yapmayı hedefliyordu. Bu amaçla sahte Alman pulları üretildi.

18

CIA'in yöneticilerinden Richard Helms'in, Hitler'in düşüşünden sonra, oğlu Dennis'e el yazısıyla yazdığı bir mektup. Tarih kısmına atılmış 'V-E Day', Victory in Europe day, yani Avrupa'da Zafer Günü manasını taşıyor.

19

Afganistan'da bulunan El-Kaide eğitim klavuzu.

20

İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından kullanılan Enigma Makinesi, neredeyse kırılması imkansız kodlar üreterek mesajları şifreliyordu.

21

A-12 OXCART'ın, Kuzey Vietnam üzerindeki görevi sırasında karadan havaya atılan bir füzenin patlaması sonucu kanat kısmına çarpan şarapnel parçası.

22
Kuzey Kore ve Kuzey Vietnam'dan istihbarat toplamak için kullanılmış olan A-12 OXCART model uçak. Alttaki iki yıldız ise, eğitim sırasında ölen iki pilot olduğunu işaret ediyor.

23
CIA'in Virgina eyaleti Langley'de bulunan merkez binası.

24

CIA Merkez Ofisi'nde bulunan lobi.

25
Lobide bulunan bu duvar ise 1940'dan beri görev sırasında hayatını kaybeden CIA görevlilerini anmak için oluşturulmuş.

Son Dakika CIA Bütün Sırları Gizli Müzesinde Sergiliyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kleopatra'nın arılarla fantezisinden, Nil Nehri'ne karşı toplu cinsel tatmine! İşte Antik Mısır'ın sapkınlıkları Tek kelimeyle iğrenç! Hastane görevlisi tarafından tecavüze uğrayan yaşlı kadın kan kaybından öldü Bir zamanların ünlü modeli Loni Willison, çöpten aldığı pizzayı yedi Savaş uçağı, denizde yüzen insanların arasına düştü Aylık 10 bin TL gıda masrafı olan 11 çocuklu anne ısrarından vazgeçmiyor: Yine doğuracağım
Advertisement