Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Sakın Yıkamayın! - Son Dakika

Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Sakın Yıkamayın!

1
İngiliz sağlık ve beslenme uzmanları, çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın gıda zehirlenmesi riskini arttırdığı uyarısında bulundu.

2
İngiltere Gıda Standartları Dairesi'nin (FSA), 4 bin 500 kişiyle yaptığı anket katılımcıların yüzde 44'ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya çıkardı.

3
FSA, tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular aracılığıyla ellere, mutfak tezgahına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söyledi.

4
İngiltere'de her yıl 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı fakat ankete katılanlarınsa yalnız yüzde 28'inin bu enfeksiyondan haberdar olduğu belirtildi.

5
Tavukları pişirmeden önce yıkayanlar bunu daha çok mikropları temizlemek için veya alışkanlık olarak yaptıklarını ifade etti.Kampilobakter, gıda zehirlenmesine neden olan bakterilerin başında geliyor.

6
Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor.

7
Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.

8
Çoğu hastanın rahatsızlığı yalnızca birkaç gün sürüyor fakat gıda zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak sendromu ve sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

9
Bu tip rahatsızlıkların ölüme de neden olabileceği belirtiliyor.

10
En büyük risk grubu 5 yaş altı çocuk ve yaşlılar.FSA Başkanı Catherine Brown, "Araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın olduğunu gösteriyor" dedi.

11
İngiltere gıda standartları Dairesi FSA Başkanı Catherine Brown, "Çiğ tavuğa dokunduktan sonra ellerin yıkanması ve iyi pişirilmesi gibi bazı tavsiyeler dikkate alınsa da araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın bir uygulama olduğunu gösteriyor." dedi.

Haber Yayın Tarihi: 30.11.2016 09:50

Son Dakika Çiğ Tavuğu Pişirmeden Önce Sakın Yıkamayın! - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Amanos'un nazar boncuğu görünümlü yangın göleti, görenleri hayran bırakıyor 19 yaşındaki kadından inanılmaz itiraf: Ünlü futbolcuyla 50 bin TL karşılığında cinsel ilişkiye girdik Bu kaçıncı! Yetenek Sizsiniz'in olaylı jürisinin kameralar önünde yine göğüsleri göründü Ünlü futbolcunun aşk krizi büyüyor! 3 çocuğunun annesine dönmesi, hamile sevgilisini isyan ettirdi Yusuf İslam'ı Müslümanlığa iten olay tüyleri diken diken ediyor