Son Dakika Haberleri: Cildimizde Bizim Göremediğimiz Mikroplar Keşfedildi

Cildimizde Bizim Göremediğimiz Mikroplar Keşfedildi

5 yıl önce

1
California Cabrillo Koleji labratuvar teknisyeni olan,Tasha Sturm 8 yasındaki oğlunun dışarda oynadıktan sonar elinde bulunan bakteri, mantarları görüntüledi.


Olağanüstü görüntüler, cildimizde yaşayan mikropların farklı dünyasını gösteriyor.

2
Bu süreci Microbe World (Mikrop Dünyası) sitesinde yayınlayan Sturm, standart mıkrobiyolojik analizlerde genel katı beşiyeri olarak kullanılan trypyische soya- ağar jölesi sayesinde mükemmel görüntüler elde etti.

3
Sturm, elleri tam manasıyla steril (mikropsuz) hale getirmek mümkün değildir, ayrıca el ve cilt üzerinde bakterilein olması gayet normal olduğunu belirtmek gerekir dedi.

4
Sanat çalışması gibi görünen bu fotograf aslında bir bakteriye ait.

5
İngiltere'deki Surrey Üniversitesi Mikrobiyoloji bölümü öğrencileri cep telefonlarına yakından bakmaya karar verince bakterileri farkettiler. İnanması zor ama cep telefonlarında tuvaletin 18 katı daha fazla bakteri bulundu.

6
Öğrenciler, bakterileri laboratuvarlarda ürettiler ve geliştirdiler. Cep telefonunu bakteri üretme kaplarına koyan öğrenciler, 3 gün sonra bu garip yaratıkları görüntülediler.

7
Üniversiteden Doktor Simon Park, cep telefonlarının sadece iletişim aracı olmadığını, bizim kişisel izlerimizi de taşıdığını söylüyor. Tabii aynı zamanda yediklerimizi, içtiklerimizi de telefonlara bir şekilde bulaştırıyoruz.

8
Üniversitede süren çalışmalar sırasında bakteriler fotograflandı ve bu görüntüler büyütüldü.

9
Bu bakterilerin tümü, iğrenç görünmelerine karşın zararlı değil. Ancak, Staphylococcus aureusgibi tehlikeli bazı bakteriler de telefonlarda görülebiliyor. Bu bakteri, "Hastane infeksiyonu" olarak adlandırılıyor. Akıllı telefonların klavye ve benzeri bir dizi tuşa sahip olması, daha çok bakteri taşımalarına neden oluyor. Eski tip telefonlar bu nedenle daha az pis olabilir.

10
Bu bakterilerden kurtulmanın yolu var mı? En iyi yöntem telefonları temiz tutmak ve mümkün olduğu kadar sık silmek.

11
Cep telefonlarında tuvaletlere oranla 18 kat daha fazla bakteri olduğunu belirten uzmanlar, ıslak mendillerin kullanılmasını öneriyor.

12
Cep telefonlarına bakteri bulaştırmamanın yollarından birisi de, tuvalete giderken, telefonu dışarda bırakmak.

13
Bakterilerin çoğu elden telefonlara geçtiği için, ellerin temizliği, telefona yabancı kişilerin dokunmamasına izin vermemek de çözüm olabilir.

14
15
16
17
18
19
GÜNLÜK HAYATTA KULLANILAN BAKTERİ YUVALARI/ Sağlık, hijyen ve temizlik konularında çalışmalar yapan Hijyen Konseyi, sağlık açısından tehlike arz eden 10 kirli nesneyi açıkladı. "Türkiye'nin hemen her yerinde bu ürünler kullanılıyor ve hastalık yapıcı mikroorganizma taşıyabiliyor. Bu eşyalarla ilgili yaptırılan araştırmalar da gözönünde bulundurulduğunda vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor.

20
Teneke kutu içeceklerin dış yüzeyi

21
Fast food ve çiğ köftecilerde verilen uzun süre bekletilmiş yeşil sebzeler

22
Otobüs içindeki tutacaklar

23
Havlu kullanılmayan spor salonlarındaki aletler

24
Hastane ve kamu binaları tırabzanları

25
El kurutma makineleri

26
Kağıt ve madeni paralar

27
Restoran menü kitapçıkları

28
Ortak kullanım alanlarındaki lamba düğmeleri

29
Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

30
Bu listenin, hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmeyen durumlarda geçerli olduğunu belirten konsey yetkilileri, listedekiler hakkında hijyen avcılarının genel olarak hijyen kurallarına yeterince dikkat edilmediğini gözlemlediğini söyledi.

31
Yetkililer, hijyen kurallarına uyulan yerlerde, saydıklarının geçerli olmadığını kaydetti.

32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
MİKROP SAÇAN EŞYALAR/ Diş fırçalarına dışkı bulaştığını ortaya koydu/ ABD'deki Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, her gün milyonlarca insanın dişlerini başkalarının dışkılarıyla fırçaladığını ortaya koydu.

50
Söz konusu araştırma, ortalama 9.4 kişi tarafından ortak kullanılan banyolarda dışkı organizmalarının yayılmasını mercek altına yatırdı.

51
Daily Mail'de yer alan habere göre; insan dışkısında bulunan çubuk şeklindeki dışkı organizmaları, mesela sifon çekildiğinde, hava yoluyla diş fırçalarına bulaşıyor.

52
Araştırma ekibinde yer alan Lauren Aber, “Asıl sorun, kendi dışkınızdaki organizmaların değil, başkasının dışkısındaki, sizin floranızın bir parçası olmayan bakteri, virüs ve parazitlerin diş fırçanıza bulaşması” dedi.

53
YÜZDE 80 İHTİMALLE.../


Araştırmada kullanılan diş fırçalarının tümü ortak kullanılan banyolardan alındı. Biriktirme yöntemine bakılmaksızın, diş fırçalarının en az yüzde 60'ının kirlendiği ortaya çıktı.

54
Ayrıca soğuk ya da sıcak su ile yıkamak ya da ağız gargarasıyla durulamak gibi temizleme yöntemlerinin etkililiğinde bir fark görülmedi.

55
Araştırmaya göre; başkasıyla ortak kullanılan banyolarda bulunan diş fırçalarına dışkı organizmalarının bulaşma ihtimali yüzde 80. Dış fırçası kabı kullanmak da bakteri üremesinin önüne geçmiyor, hatta bakteri üremesi için daha uygun bir ortam sağlıyor.

56
Diş fırçaları, hepatit türevlerinin de dahil olduğu birçok hastalığın yayılmasına neden olabiliyor.

57
BULAŞIK SÜNGERİ

58
Bulaşık süngerleri her ne kadar deterjana maruz kalsa da nemli kaldığı takdirde mikrop oluşumunu tetiklemektedir. En az iki hafta bir değiştirilmesi temizlik açısından daha uygundur.

59
KLAVYE

60
Klavyeler çok sık kullanıldığı için özellikle tuşların arasında bir çok kir birikir. Klavyelerin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

61
62
KAPI KOLU

63
Kapı kolları da sürekli elimizin altında olduğu için sürekli silinmesi gereken araçlar arasındadır.

64
65
TEMİZLİK BEZLERİ

66
Temizlik bezleri de nemli kaldığı için temizlenmesi gereken eşyalar arasındadır.

67
HALI

68
Halılarda genellikle temizliği ihmal edilen eşyalar arasındadır. En az ayda bir düzenli olarak halılar silinmeli ve havalandırılmalıdır.

69
ÇANTA

70
Çantalar da çok sık kullanıldığı için düzenli olarak temizlenmesi gereken eşyalar arasındadır.

71
DİŞ FIRÇASI KABI

72
Bu kaplarda sürekli nemli kaldığı takdirde içinde mikrop barındırma olasılığı gittikçe artar. En az iki hafta bir temizlenmesi diş sağlığınız için daha uygun olacaktır.

73
SABUNLUK

74
En az tuvalet temizliği kadar sabunlukların da temizliği önemlidir. Sabunların özellikle sabunlıuklara dokunulmadan kullanılması gerekir.

75
TELEVİZYON KUMANDASI

76
Tv kumandaları düzenli olarak hafta bir özel temizleme losyonlarıyla silinmelidir.

77
78
CEP TELEFONU

79
Cep telefonları her gün kullanıldığı gibi bir çok ortamda bulunduğu için temizliğine özellikle dikkat edilmesi gereken eşyalardan birinir.

80
81
BUZLUK

82
Her ne kadar derin dondurucuda bulunsa da bir süre sonra temizlenmeyen buzluklar mikroplar için müsait olacaktır.Haber Yayın Tarihi: 11.06.2015 10:31 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu Karadeniz halkının kabusu oldu! Gören derhal ihbar etsin