Cildin Yaşlanmasını Önlemenin Yolları - Son Dakika

Cildin Yaşlanmasını Önlemenin Yolları

5 yıl önce

1
Cildimiz yaşlanırken birçok durumdan etkilenir. Güneş, kötü hava koşulları ve kötü alışkanlıklar. Bu durumları bilirsek cildimizin yaşlanırken de daha canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabiliriz. Peki cildimiz birçok durumdan nasıl etkileniyor? Şişli Florence Nightingale Hastanesi, dermatoloji bölümden Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken, ilerleyen yıllara rağmen, sağlıklı, bakımlı ve güzel bir cilt bütünlüğü için adımlara dikkat çekiyor;

2
Sağlıklı bir cilt=iyi bir bakım/

Cildin yaşlanmasını önlemenin en kolay yolu gençken cildimize daha sağlıklı ve daha düzenli bakım sağlamaktır.

3
Bu süreçte cildin nem desteğini sağlamak, özellikle A vitaminli yiyecekler ve kremler cildin yapısını korumasında faydalı olur.

4
Ayrıca antioksidanlar, omega-3 ve omega-6 da cildin yapısını korumasında faydalı olacaktır.

5
Yaşam biçiminizi gözden geçirin!/

Yaşam biçimimiz, diyet, genetik yapı ve kişisel özellikler. Örneğin sigara içmek serbest radikalleri açığa çıkararak kırışıklıkların artmasına yol açıyor ve cilde zarar veriyor. Başka sebepler de var tabii kırışıklıkları ve lekeyi artıran; mesela güneş ışınları ve hava kirliliği ciltaltı yağ dokusu desteğinin azalmasına yol açıyor. Stres, günlük mimiklerimiz, obezite ve uyku pozisyonumuz bile cilt yaşlanırken etkinlik sağlıyor.

6
Güneşe dikkat!/

Güneş ışınlarına aşırı maruziyet yaşlanma etkilerinde en büyük suçlulardandır. Güneş maruziyeti zamanla elastin liflerde hasarlanmaya yol açar. Elastin lif kaybı sonucu deri elastikiyetini kaybederek sarkar.

7
Ayrıca morarmaların ve yaraların iyileşmesi daha uzun sürede olur. Fakat bu etkiler gençken değil yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Bu sebeple güneş maruziyetini devamlı hale getirmeden, cildin kendini onarmasına izin vermek gereklidir.

8
Yanlış uyuma pozisyonlarına son!/

Cilt değişikliklerini etkileyen diğer faktörler mimikler, uyuma pozisyonu gibi durumlardır. Cilt elastikliğini kaybettiğinde kaşlar, göz kapağı, yanaklar ve çene altı bölgeler ve kulak memeleri yerçekimi etkisiyle sarkmaya başlar.

9
Eyvah mimiklerim çok belirginleşti!/

Mimiklerle oluşan çizgiler 30-40 yaş arası iyice belirgin hale gelmeye başlar. Alında paralel çizgiler, burundan aşağı bölge ve ağız çevresinde dik çizgiler belirgin hale gelir. Sürekli yüzüstü yatmakta şakaklarda ve yanakta çizgilerin artmasına yol açabilir.

10
Sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla kırışıklık oluşur/

Yaşla birlikte cilt su kaybettiğinden ve yağ dokusu azaldığından ciltte kuruluk artar. Kışın bu kuruluk daha fazla olduğundan yaşlılarda kış kaşıntısı oluşmaktadır. Ayrıca yaşla birlikte lenf drenajı azalır ve östrojen üretimi azalır ki bunlar da cildi destekleyen faktörlerdir.

11
Mutlu yaşa, genç kal!/

Ruh sağlığımız da cildimiz yaşlanırken etkileyici faktörlerdendir. Mutlu olduğumuz zamanlarda cildimizin parlaması da bu sebepledir.

12
Yaşlanırken doğal olarak oluşan cilt değişiklikleri nelerdir?/

Cilt daha kabalaşır

Cilt üzerinde tümörler gibi bazı lezyonlar gelişir.

Cilt elastikiyetini yitirir.

13
Yaşlanırken doğal olarak oluşan cilt değişiklikleri nelerdir?/

Üst cilt tabakası incelir ve hassaslaşır. İncelen üst tabaka sonucu alt cilt tabakası da kötü yönde etkilenir.

Cilt daha çabuk incinir ve morarmaya meyillidir. Bunun sebebi ise ciltte incelen damar duvarlarıdır.

14
Yağ dokusu kaybı yanaklarda, çenede burunda ve göz çevresinde gelişir ve yorgun görünüm olmasına sebep olur.

Ağız kenarları ve çenede bulunan kemiklerde küçülme olur ve 60 yaşından sonra ağız kenarlarında büzüşme daha belirgin hale gelir. Burundaki kıkırdak dokusu kayba uğrar ve burun ucu daha düşük görünmeye başlar.

15
Kivi cilde nem veriyor: Özellikle bol meyve ve sebze tüketimi cilt sağlığında son derece önem taşıyor. Örneğin C vitamini serbest radikallerle savaşarak hem cildin gençleşmesine katkı sağlıyor, hem de cilde nem veriyor. Örneğin 100 gr kivi, 90 mg C vitamini ihtiyacını karşılıyor.

16
Ispanak cildin su tutma kapasitesini artırıyor: A vitamini cildin gergin olmasına katkı sağlıyor ve su tutma kapasitesini artırıyor. Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler bolca A vitamini içeriyor.

17
Sıcak değil, ılık suyla yıkanın: Sıcak suyla sık duş almak, uzun süren ve banyo köpükleriyle yapılan duşlar ciltte kuruluğu artırıyor. Bu nedenle banyo ve duş süresini 10 dakikada tutmaya özen gösterin. Ayrıca sıcak değil, ılık suyla duş almaya da dikkat edin.

18
Sabunsuz temizleyicileri tercih edin: Sabunlar cildi kuruttuğu için pH'ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ile gliserin oranı yüksek sabunlar kullanın.

19
Odanın nem miktarına dikkat edin: Yazın soğutulan ve kışın da ısıtılan ofis ortamı kuru havaya maruz kaldığımız ve bundan kaynaklanan problemleri en çok yaşadığımız yerdir. Genel olarak ofis ortamındaki nem oranının yüzde 50 nem civarında olması öneriliyor.

20
Cildi nemlendiren ürünler kullanın: Kuru cilt probleminiz varsa cildi yoğun nemlendiren kremler kullanabilirsiniz. Banyo sonunda kullanacağınız vücut yağları, cildinizin nem kaybını engelleyecektir. Bebeklere uygulanan saf zeytinyağı da doğal bir ürün olduğu için rahatlıkla kullanılabilir.

21
Ellere ılık zeytinyağı banyosu yapın: Doğal bir ürün olan zeytinyağı içeriğinde yer alan, E, K vitamini, yağ asitleri ve antioksidanlar sayesinde cilt hasarının önlenmesine yardımcı oluyor. Çok kuru ve çatlak ellerinize yaklaşık 10 dakika zeytinyağı banyosu yapın.

22
Kese ve peeling yapmayın: Özellikle soğuk kış aylarında çok sık kese ve peeling uygulamaları sakıncalı. İlerleyen yaş ciltte incelme ve cilt elastikiyetinin azalması gibi bir sorun oluşuyor. Buna bir de kuru ve soğuk hava eklenince ciltte tahriş, kabuklanma ile yaralar gelişebileceği için kış ayları..

23
Alkolden uzak durun: Aşırı alkol tüketimi cildin su kaybetmesi, bunun sonucunda da kuruyup kırışmasına neden oluyor.

24
Kış ayları boyunca bir taraftan olumsuz hava koşulları, diğer taraftan stresli bir yaşam ve mevsim gereği aşırı yağlı besinler tüketmemiz, cildimizi yıprattı. Sonuç; donuk, sivilceli, lekeli ve kırışık bir cilt...

25
1- PEELING YAPTIRARAK CİLDİNİZİ YENİLEYİN.


Halk arasında ‘cilt soyma işlemi' olarak da bilinen peeling; ciltteki lekelerinin tedavisinde, sivilce ve izleri ile siyah noktaların giderilmesinde, cildin nemlendirilmesinde ve kırışıklıkların tedavisinde son derece etkili bir yöntem. Peeling; cildin kendisini yenileme sürecini hızlandırıyor ve yaşlanma etkilerini geciktiriliyor. Haftalık veya 15 günde bir uygulanan seans aralıklarıyla, yaklaşık altı seansta işlem tamamlanıyor. Daha sonra ayda bir kez koruma tedavisi olarak önerilebiliyor.

26
2-LEKESİZ BİR CİLT İÇİN 8 TANE KURU KAYISI


A vitamini, cilt ve saç sağlığı için son derece önemli... Cilt tonunu düzenliyor, güneş lekelerini gideriyor, sivilce ve izlerine de çok iyi geliyor. Nemlendirici etkisi göstererek de cildin elastikiyetini artırıyor. Böylece cildin sıkı ve gergin olmasına katkıda bulunuyor. Aynı zamanda da hücre yenileyen antiaging özelliği sahip.

27
A vitamini; karaciğer, kayısı, balkabağı, yeşil kabak, havuç, balık yağı, ıspanak, lahana, kırmızı biber ve tatlı patateste bol miktarda bulunuyor. Lekesiz ve bir cilt için günde; 8 kuru kayısı ya da yarım havuç yemeyi ihmal etmeyin. Yazın saçlarınızı güneşten korumak için de günde 1 dilim kavun, kayısı ya da havuç tüketin.

28
3-CİLDİNİZ YAĞLI İSE SU BAZLI ÜRÜNLERİ SEÇİN. Cildinize uygun bir nemlendirici seçin. Cildiniz yağlıysa ve siyah noktalarınız varsa; yağ bazlı ürünler kullanmayın. Sizin için su bazlı ürünler uygun olacaktır. Güneş koruyucu ürünlerde de bu kurala dikkat edin! Ayrıca alerjik bir cilde sahipseniz; ürününüzü, bir uzmanın önerisi doğrultusunda seçin.

29
4- HAFTADA 3 GÜN YÜRÜYÜŞ YAPIN.

Özellikle açık havada yapacağınız yürüyüşler ve egzersizler; kan dolaşımını hareketlendirip cildinizin daha ışıltılı olmasını ve genç görünmesini sağlıyor. Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız; haftada en az 3 gün, 45'er dakikalık yürüyüşler yapmayı asla ihmal etmeyin.

30
5-SARKMALARI ÖNLEMEK İÇİN 8-10 BARDAK SU.


Cildin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için; nemlenmeye, dolayısıyla suya ihtiyacı var. Vücut ağırlığımızın yüzde 60'ı sudan oluşuyor. Ancak yaşımız ilerledikçe; bu oran azalmaya başlıyor. Bunun sonucunda da; cildimiz kuruyor ve yüzümüzde kırışıklar ortaya çıkıyor.


Cildimizin elastikiyetini kaybetmesi sonucunda da sarkmalar meydana geliyor. Cildinizi susuz bırakmamak için yapmanız gereken şey; tabii ki bol bol su içmek.


31
6-GÜNDE 2-3 FİNCAN YEŞİL ÇAY YUDUMLAYIN.

Yeşil çay, içeriğindeki polifenoller sayesinde; cildi serbest radikallerden, C ve E vitaminlerine nazaran daha fazla koruyor. Bu sayede cildin sağlıklı ve ışıltılı görünmesini sağlıyor. Günde 2-3 fincan yeşil çay için.

Haber Yayın Tarihi: 13.04.2015 10:53 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İstanbul'un nadide semtinde telesiyej keyfi! 60 yıl önce çekildi Ayşen Gruda'yla, Müjdat Gezen'in nişan attığını biliyor muydunuz? Cani anneden kan donduran itiraf! 3 çocuğunu ninniler eşliğinde boğarak öldürdü Isırdığını 10 dakikada öldürüyor! Yangın ve selin vurduğu Avustralya'da katil örümcek alarmı Ramo'nun yosun gözlü güzeli Fatoş, Instagram pozlarıyla büyülüyor!

Son Dakika Haberleri