Çin'deki Hayalet Şehirler Yeni Sakinlerini Bekliyor - Son Dakika

Çin'deki Hayalet Şehirler Yeni Sakinlerini Bekliyor

5 yıl önce

1
Şehirler her zaman insanlar için yapılır, Çin'de de yüzlerce şehir, kusursuz binalar, gökdelenler bulunuyor. Fakat bu şehirlerde eksik olan tek şey insan! Çin devletinin yaptığı hesaplamalar ile yaklaşık 2026 yılına dek toplamda 250 milyon insan köylerden kentlere göçeceği için şimdiden hazırlıklara başladı. İnşa edilen yerler şimdilik hayalet şehir görünümünde olsa da ileride milyonlarca kişiye ev sahipliği yapacak.

2
"Doğmamış Şehirler" ismini verdiği çalışmasıyla şehirleri görüntüleyen Fotoğrafçı Kai Caemmerer, koca şehirlerin ilk adımlarını fotoğrafladı.

3
Caemmerer; "Bu şehirler insanlara neredeyse hiç gösterilmeden tamamlanıyor. İnsanlar bu şehirlere gelmeye başladığında bir geçiş süreci olacak. İnsanlar bu binalarda yaşam kurmaya başlarken, çevrelerinde bomboş binalar olacak."

4
"Aslında en çok ilgimi çeken şey her şeyin yepyeni olmasıydı." şeklinde duygularını aktardı.

5
İşte tamamen yeni, boş hayalet şehirler...

6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Çin Hükümetinin parasıyla, çölün üzerinde sıfırdan inşa edilen Ordos City da şu an bir hayalet şehir görünümünde.

17
Şehir, 1 milyon kişiye ev sahipliği yapması için inşa edilmişti, ancak bitmek bilmeyen projeler ve yüksek emlak fiyatları nedeniyle şehir boş kaldı.

18
Sonucunda ise Kuzey Çin'de hammadde zengini olan bu kent her türlü lüks ve konfora sahip olmasına rağmen insandan yoksun olarak kaldı.

19
Ortaya çıkan fotoğraflar, 64 milyon boş konutu ortaya koymuşken, Çinli yetkililer o zamandan beri yığınla bina inşa etmiş durumda.

20
Çin, gelecek 20 yılda her yıl 20 şehir inşa etmeşi planladığını duyururken, Forensic Asia Limited'den uzman Gillem Tulloch, yeni kurulan bölgelerden birini 'gökdelen ormanı' diye niteliyor.

21
Şehir planlanan nüfusun ancak yüzde 2'sine ulaşabilmiş. Kente yerleşenler şimdiden Ordos'tan çıkmanın yollarını arıyor.

22
Hırslı müteahhitlerin sözleriyle heyecana kapılan kent yöneticileri Ordos'u Dubai'ye benzetebileceklerini, çorak Moğol bozkırını canlı bir metrolope çevirebileceklerini ummuştu.

23
Kentin Kangbashi Bölgesi denen bu kesimdeki geniş bulvarlarda trafik sorunu yok. Ofis binaları boş duruyor. Yayalarla karşılaşmak şansa kalmış. Lüks villa siteleriniyse otlar bürümeye başlıyor.

24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39


YORUMLAR


Diğer Galeriler

Şarkıcı Linet'in, 90 kilo olduğu fotoğraflar ortaya çıktı Ünlü sunucu Diletta Leotta, terasını ringe çevirdi! Sosyal medyayı sallayan antrenman Fransız hemşireler, hükümetin salgın politikasını soyunarak protesto etti Yere uzanıp poz veren Yasmin Erbil, takipçilerine karantina tavsiyesinde bulundu Bahamalar'daki 1 aylık karantinasını bitiren ünlü model ülkesine döndü