Çin'in Yüzen Şehir Projesi - Son Dakika

Çin'in Yüzen Şehir Projesi

6 yıl önce

1
Artan nüfusuyla baş etmekte zorlanan Çin, tam 50 bin metrekarelik yeni yol ve yerleşim yeri inşa etmeye hazırlanıyor. Ancak bu da yeterli değil. Bir sonraki proje ise su üzerinde şehirler inşa etmek olabilir.

2
Su üzerine inşa edilmiş yüzen şehirler ihtimalini ilk değerlendiren ise AT Mimarlık Ofisi ve Çinli inşaat firması CCCC oldu. İki firma tarafından hazırlanan yüzen şehir projesinin önümüzdeki yıl pilot ölçekte denenmesi planlanıyor.

3
Hong Kong ile Macau arasında inşa edilmesi planlanan 10 kilometrekarelik ada şehir, anakaraya ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmış. Teoride, burada yaşayan halkın her türlü ihtiyacını burada karşılaması hedefleniyor.

4
Projenin mimarlarından Anthony Phan "İnsanların iş veya başka sebeplerle anakara ulaşmasına gerek kalmayacak. Her şey ada üzerinde olacak." diyor.

5
Sadece halkın sosyal ihtiyaçları değil temel ihtiyaçları bakımından da anakaraya ihtiyaç duymaması hedefleniyor. Örneğin şehrin elektrik ihtiyacının gel-git sayesinde karşılanması planlanıyor. Hatta toplanan çöplerin bile enerjiye dönüştürülmesi planlanıyor.

6
Adada bazı yerel malları üreten fabrikalar bile tasarlanmış durumda. Ada şehir, küresel gelişmelere de uyumlu. Örneğin küresel ısınma nedeniyle su seviyesi yükseldikçe, ada da yükseliyor.

7
Böyle bir şehrin yaratılması her ne kadar şimdilik biraz "fütüristik" görülse de Çinli emlak yatırımcılarının bu işle yakından ilgilenmesi bekleniyor.

8
9
10

Haber Yayın Tarihi: 04.06.2014 09:50 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Asistan öğretmenden skandal! 2 öğrencisine uyuşturucu verip üçlü ilişkiye girdi Esra Erol'un yıllar önceki hali görenleri şoke etti! Efsane dizide figüranlık yapmış Tam paketi bir ev parası! İşte rende tasarımlı Apple Mac Pro ve özellikleri 'Doğal gaz faturası fazla geldi' diyenler dikkat! İşte süper tasarruf önerileri Hastanede kaptı, bir anda vücudunu yemeye başladı!