Cinsel ilişki sonrası sakın bunu yapmayın! Mantara davetiye çıkarıyor - Son Dakika

Cinsel ilişki sonrası sakın bunu yapmayın! Mantara davetiye çıkarıyor

26.11.2019 07:58

ABD'de üç farklı kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile konuşan Insider dergisi, cinsel ilişki sonrası yapmamanız gereken 8 şeyi açıkladı.

1
Tuvalete gitmeyi ihmal etmeyin
Tuvalete gitmeyi ihmal etmeyin
Los Angeles'ta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışan Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, cinsel ilişki yaşamanın vajinada bulunan bakterilerin üriner sisteme ulaşmasında etkili olabileceğine dikkat çekerek, cinsel ilişki sonrasında tuvaleti kullanmanın önemine vurgu yaptı. Remedy Review'a danışmanlık yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Carolyn DeLucia ise konuya ilişkin "Cinsel ilişkiden sonra mesanenizi boşaltmak iyi bir fikir çünkü cinsel aktivitenin, bakterilerin önden arkaya, analdan vajinal alana transferine yardımcı olduğu biliniyor. Banyoda cinsel bölgenin yıkanması, enfeksiyon riskini azaltıyor" diye konuştu.

2
Duş alırken aşırı sıcak sudan kaçının
Duş alırken aşırı sıcak sudan kaçının
Uzmanlar, cinsel ilişkiye girdikten sonra banyo yapmak ya da duş almak konusunda hemfikir olsa da, jakuzi gibi sıcak bir suyun altına girmenin özellikle kadınlar için iyi bir fikir olmadığına dikkat çekiyor. Uzmanlar sıcak suyun "cildinizin antimikrobiyal bariyerinin etkinliğini azaltabileceğini" belirtiyor.

3
Genital bölgede kokulu ürünler kullanmayın
Genital bölgede kokulu ürünler kullanmayın
Dr. Allison Hill ve Dr. Yvonne Bohn, konuya ilişkin şunları söyledi: "Vücudunuzda bulunan normal ve yararlı bakterileri değiştirebileceği için çok fazla kimyasal barındıran sabun ve türevi malzemelerin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. İdeal olarak cinsel organınızı sadece ılık suyla yıkamanız gerekir. Jeller, kremler ve yağlayıcılar, hassas florayı bozarak kötü bakterilerin veya mantarların aşırı büyümesine neden olabilir."
4
Cinsel ilişki oyuncaklarını temizlemeye üşenmeyin
Cinsel ilişki oyuncaklarını temizlemeye üşenmeyin
Cinsel ilişki oyuncaklarının temizliği, en az vücudumuzun temizliği kadar önemli. "Oyuncaklar genellikle sentetiktir ve bakteri tutabilir" uyarısında bulunan Dr. Carolyn DeLucia, "Onları temiz tutmanız ve gelecek kullanımda enfeksiyon riski oluşmasını engeller" dedi.

5
Vajinal duş almayın
Vajinal duş almayın
Vajinal duşun normal florayı değiştirerek üriner sistem enfeksiyonları riskini artıracağı vurgulanıyor. Dr. Carolyn DeLucia, vajinal duşun, doğal bakteriyel floramızı temizleyerek, herhangi bir bakteriye veya mantara açık hale getirdiğimize dikkat çekti.
6
Cinsel ilişkinin ardından dar kıyafetler giymeyin
Cinsel ilişkinin ardından dar kıyafetler giymeyin
Cinsel ilişkinin hemen ardından sıkı bir kıyafet veya iç çamaşırı giymek iyi bir fikir olmayabilir ancak Dr. DeLucia, "Cinsel ilişki sonrası vücut sıvıları genellikle fazladır ve sürtünme bakterileri etrafa yayar, serbest drenaj ve havaya izin vermek iyi bir fikirdir. Bu şekilde vücudun kendini doğal olarak temizlemesine izin vermiş olursunuz" diyor.
7
Partnerinizle cinsel ilişki hakkında konuşmaktan kaçınmayın
Partnerinizle cinsel ilişki hakkında konuşmaktan kaçınmayın
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için düzenli olarak test yaptırmak cinsel sağlığın önemli bir parçasıdır. Partnerinizle bu konuda konuşmak, açık ve dürüst iletişim kurmak için cinsel ilişkiyi beklemeyin. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda test yaptırdıysanız, partnerinize de bu konuyu sormaktan çekinmeyin.

8
İlişkiden sonra telefonla oynamayın
İlişkiden sonra telefonla oynamayın
Cinsel ilişkinin hemen ardından telefonunuza sarılmayın. Dr. DeLucia, "Partnerinizle birlikte olmak, bağınızı güçlendirir. 'Oksijentos' adı verilen ve cinsel ilişkiden sonra salgıladığımız hormonlardan biri de bağlanma hormonudur" diyor. Atlanta Emory Üniversitesi'nden Prof. Larry Young ise "Biriyle ilk kez samimi olduğunuzda, çok sayıda dopamin ve oksitosin hormonu salgılıyorsunuz. Bu partnerinizin beyninde, sizin yüzünüze dair ipuçlarını, sesinizi işleyen sinir sistemi ile ödül sistemi arasında bir bağlantı oluşmasını sağlar" açıklamasında bulundu.

YORUMLAR (8)
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Cinsel ilişki sonrası sakın bunu yapmayın! Mantara davetiye çıkarıyor - Son Dakika


Advertisement