Çıplak Kadınlar Kabilesinin İlginç Sırrı - Son Dakika

Çıplak Kadınlar Kabilesinin İlginç Sırrı

1

Dünya üzerindeki en ilginç kabilelerden biri Himbalar.

2
Kadınlar çıplak geziyor ve ciltleri kırmızı renkte görünüyor. Himbalar, Kuzey Namibya'da Kunene yöresinde yaşayan 20.000 ila 50.000 nüfuslu bir etnik grup.

3
Çıplak kadınlar kabilesi olarak da bilinen bu ilkel toplulukta kadınların kırmızı görünmesinin ilginç bir sebebi var.

4
Himbalar için gün erken başlar. Kadınlar süsleri olan otjizelerini sürdükten sonra günlük yemek işleri ile ilgilenirler.

5
Erkeklerin işi sığırları otlatmak. Genç erkekler hayvanların karnını doyurmakla ilgilenirken kadın ve çocuklar yaşlılarla birlikte günlük işlerle ilgileniyor.

6
Himba kadınları için süslenmek çok önemli. Her sabah yaptıkları bir makyajları var. Otjite denilen bu süs makyajı keçi yağı, otlar ve kırmızı boyayla hazırlanıyor.

7
Bu düzende her kabile üyesi anne ve baba tarafından olmak üzere iki klana üyedir. Himba klanları, en yaşlı erkek üye tarafından idare edilir.

8
Bu çift aile üyeliği, dünya üzerinde sadece Batı Afrika, Hindistan, Avustralya, Melanezya ve Polinezya'daki sınırlı sayıda toplulukta görülür.

9

Erkek çocuklar babalarının klanında yaşar, kızlar evlenince erkek tarafının klanına geçer. Ancak veraset, baba tarafının değil, anne tarafının neslini izler.

10
Mesela bir erkek, babasının değil, dayısının keçilerini miras alır. Himbalar keçi ve inek yetiştirir.

11
Emek isteyen işlerin çoğunu kadınlar yapar: İnekleri sağmak, köye su taşımak, ev inşa etmek, çocuklara bakmak gibi.

12
Himba kadınları çocuklara bakmak konusunda kendi aralarında yardımlaşırlar, bir annenin çocuklarına diğer anneler de bakar.

13
Modern giyecekler çevrelerinde az bulunur, ancak bulunduğunda erkekler tarafından kullanılır.

14
Himbalar çok az giysi giyerler, genellikle çıplak gezeler. Ancak kadınlar güneşten korunmak için tereyağı, aşı boyası ve bitkilerden bir tür güneş kremi yaparak vücutlarına sürerler.

15
Bu karışım, ciltlerine kırmızımsı bir renk verir. Bu renk, toprağın bereketinin ve insan kanının yaşamsallığının da simgesidir.

16
Kadınlar birbirlerinin saçlarını örer ve aşıboyası karşımıyla boyarlar.

17
18
19

Haber Yayın Tarihi: 20.04.2014 14:45

Son Dakika Çıplak Kadınlar Kabilesinin İlginç Sırrı - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

TV yıldızı Megan Barton Hanson 'Sizin gözünüzde nasıl göründüğümü merak ediyorum' diyerek çıplak pozunu paylaştı Çocuk kanalında büyük rezalet: Yetişkinler çocukların önünde soyundu Doğanın aşka düşmüş hali! Kalpli pembe göle dönüşen 2 bin yıllık antik liman hayranlık uyandırıyor Ayasofya'nın 16 yıllık tatlı bekçisi Gli'den kötü haber! Ayrı bir odada bakılacak Aldatıldığını düşünen kadın, sevgilisine 'Umarım annen canlı yanmayı seviyordur' mesajını attıktan sonra evi ateşe verdi