Çıplak Kadınlar Kabilesinin Kırmızı Sırrı - Son Dakika

Çıplak Kadınlar Kabilesinin Kırmızı Sırrı

09.11.2013 23:04

Dünya üzerindeki en ilginç kabilelerden biri olan Himbalar'ın kadınları çıplak geziyor ve ciltleri kırmızı renkte görünüyor.

1
Dünya üzerindeki en ilginç kabilelerden biri Himbalar... Kadınlar çıplak geziyor ve ciltleri kırmızı renkte görünüyor.
2
Kuzey Namibya'nın Kunene yöresinde yaşayan 20.000 ila 50.000 nüfuslu bu etnik bu grubun kadınlarının kırmızı görünmesinin ilginç bir sebebi var.
3
Himbalar için gün erken başlar. Kadınlar süsleri olan otjizelerini sürdükten sonra günlük yemek işleri ile ilgilenirler.
4
Erkeklerin işi sığırları otlatmak. Genç erkekler hayvanların karnını doyurmakla ilgilenirken kadın ve çocuklar yaşlılarla birlikte günlük işlerle ilgileniyor.
5
Himba kadınları için süslenmek çok önemli. Her sabah yaptıkları bir makyajları var. Otjite denilen bu süs makyajı keçi yağı, otlar ve kırmızı boyayla hazırlanıyor.
6
Kadınların tenlerinin kırmızıya dönmesine sebep olan bu karışım, onları güneşten koruyor. En önemli etkisi ise sinekleri uzak tutması. Kadınlar bunları vücutlarına olduğu kadar saçlarına da sürüyorlar.
7
Yaşadıkları yörenin çetin çöl şartları ve dış dünyadan kopuklukları sayesinde Himbalar geleneksel yaşam tarzlarını büyük ölçüde koruyabilmiştir.
8
Kabile üyeleri hem anne hem de baba tarafının ailelerine dâhil olur. Bu çift aileli düzen, zor iklim koşullarına karşı savaşmalarını sağlar.
9
Bu düzende her kabile üyesi anne ve baba tarafından olmak üzere iki klana üyedir. Himba klanları, en yaşlı erkek üye tarafından idare edilir.
10
Bu çift aile üyeliği, dünya üzerinde sadece Batı Afrika, Hindistan, Avustralya, Melanezya ve Polinezya'daki sınırlı sayıda toplulukta görülür.
11
Erkek çocuklar babalarının klanında yaşar, kızlar evlenince erkek tarafının klanına geçer. Ancak veraset, baba tarafının değil, anne tarafının neslini izler. Mesela bir erkek, babasının değil, dayısının keçilerini miras alır.
12
Himbalar keçi ve inek yetiştirir. Emek isteyen işlerin çoğunu kadınlar yapar: İnekleri sağmak, köye su taşımak, ev inşa etmek, çocuklara bakmak gibi.
13
Himba kadınları çocuklara bakmak konusunda kendi aralarında yardımlaşırlar, bir annenin çocuklarına diğer anneler de bakar.
14
Modern giyecekler çevrelerinde az bulunur, ancak bulunduğunda erkekler tarafından kullanılır.
15
16
17
18
19
20

Son Dakika Çıplak Kadınlar Kabilesinin Kırmızı Sırrı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement