Cizre'de Olaylı Akşam - Son Dakika

Cizre'de Olaylı Akşam

11.09.2010 16:13

1
Hakkari kırsalında 9 PKK'lının güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada öldürülmesine, Cizre'de BDP'liler dün akşam tepki gösterdi. BDP binasına siyah bezin yanı sıra Abdullah Öcalan fotoğrafları ve PKK flamaları asıldı. BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, parti önünden Cudi Mahallesi'ne yürüdü.
2
BDP Milletvekili Hasip Kaplan, burada yaptığı konuşmada, PKK'nın aldığı eylemsizlik kararına rağmen, operasyonların sürdüğünü söyledi. Kaplan, "Kürt halkı 10 bin yıldır bu dağlarda zaten özgür yaşıyor.
3
Bunu öğrenmek isteyenler Cizira Botan'a, Kırmızı Medrese'ye, Fepe Teyran, Melaye Ciziri'ye baksın. 1994 yılına kadar bu topraklarda özgür yaşadık. Tek devlet tek millet diyorlar.
4
Ama bizler renklerimizle ve türkülerimizle onları bölgeden sileceğiz. Melaye Ciziri türküleriyle, Mehmet Arif Cizravi sesiyle, Mem U Zin destanıyla Kürt halkını yaşatmıştır. Kim bu halkın dilini, kültürünü ve kimliğini yok edebilir ki" dedi.
5
Basın açıklamasının ardından çoğunluğunu çocukların oluşturduğu göstericiler, yollara barikat kurup ateşler yaktı. Polis, araçlardan ailelere yönelik anonslar yaparak, çocuklarına sahip çıkmasını istedi. Anonslarda, "Çocuklarınınız bayramı zehir olmasın, Onlara sahip çıkın, kötü niyetli kişilerin kullanmasına izin vermeyin" denildi.
6
Polis, bir süre göstericilerin dağılmasını bekleyerek müdahalede bulunmadı. Göstericiler bu kez İdil Caddesi üzerine çıkarak, burada karayolları binasına taş atıp, yola çöp konteynırlarıyla barikat kurarak ateş yaktı.
7
Polis, dağılmaları yönünde uyarıda bulunduğu göstericilerin, taşla karşılık vermesi üzerine gruba gaz bombası ile müdahalede bulundu. Göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.
8
9
10
11

YORUMLAR
500

Son Dakika Cizre'de Olaylı Akşam - Son Dakika


Advertisement