Çocuğunuz Astım Hastası Olabilir! - Son Dakika

Çocuğunuz Astım Hastası Olabilir!

11.04.2014 18:21

Çocuğunuzun astım belirtilerine dikkat edin!

1
Çocuk alerjisi uzmanı Prof. Dr. İlknur Bostancı, 6 haftanın üzerinde süren öksürüğün astımın habercisi olabileceğini belirterek, ''Gece saat 2-3'te öksürükle uyanan ve dışkısında balgam bulunan, koşup oynarken yaşıtlarına göre daha çabuk yorulan ve nefesi tıkanan çocukta astımdan şüphelenilmelidir'' uyarısını yaptı.
2
Üst solunum enfeksiyonlarının çocukluk çağında sıklıkla görülebildiğini, ancak buna hışıltılı soluk alıp vermenin eşlik etmesinin astım riskini akla getirdiğini ifade eden Bostancı, astıma çevresel etkenlerin yanı sıra, bazı besinlerin de neden olabileceğini söyledi.
3
Özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda alınan gıda sonrası dudaklarda kızarıklık ortaya çıkmasının, besin alerjisi olasılığına işaret ettiğini anlatan Bostancı, astımın, ilkbahar ve sonbaharda polenlerin neden olduğu çevresel etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabileceğine işaret etti.
4
Bostancı, özellikle ''mite'' adı verilen alerjenlerin bu tür etkenlerle birleşmesinin hastalığın şiddetini artırabileceğini, bir önceki mevsimi böyle bir hastalıkla geçiren çocuklar için mevsim dönümlerinde önlem alınması gerektiğini bildirdi.
5
Prof. Dr. İlknur Bostancı, önceleri hastalık belirtileri ortaya çıktıkça bunların şiddetine göre tedavide bir ayarlama yapılması yoluna gidilirken, son yıllarda artık belirtiler ortaya çıkmadan, önleyici tedbirler uygulanması yoluna gidildiğini söyledi.
6
Belirtiler ortaya çıkmadan koruyucu ilaçlarla ilk önce aylık, daha sonra ise 3'er aylık tedavilerle hasta takip ediliyor. Hedef acile başvurunun en aza indirgenmesi değil, başvuru hiç yapılmaması. Hastanın acile başvurması kontrol mekanizmasının iyi işlemediğini gösterir
7
Çocuklar yakınmalarını belirtemediklerinden tanı daha çok anne ve babanın ifadesine göre konulur. Sürekli veya ataklar halinde gelen öksürük, astım için ipucu olmalıdır. Bunun dışında tekrarlayan hırıltı ve nefes darlığı astımı düşündürmelidir.
8
Özellikle nefes verirken göğüsten ıslık sesine benzer bir ses duyulur. Ancak her hırıltı astım değildir. Özellikle yaşamın ilk iki yılında bebeklerde solunum yolu infeksiyonları sıktır ve hırıltılı bir seyir gösterir. Bu nedenlerle, özellikle tekrarlayan hırıltılarda astım akla getirilmelidir.

9
Astımlı çocuğun muayene bulguları astım atağı dışında tamamen normal olabilir. Ancak muayenede egzema, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve hapşırıkla kendini belli eden allerjik nezle ve hırıltılı solunum olan çocuklarda astım akla gelmelidir.

10
Bazı çocuklarda astım görülme riski diğerlerine göre daha fazladır. Birinci dereceden akrabalarında astım veya allerjik nezle olan çocuklarda, bebeklikte besin allerjisi veya egzeması olan çocuklarda ilerde astım gelişme riski fazladır.

11
Astımlı hastalar sigara ile temastan, hava kirliliğinden, grip ve soğuk algınlığından, solunum yolunu tahriş eden maddelerden ve en önemlisi allerjenlerden korunmalıdır.
12
Astımlı çocuklarda basit bir grip nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle astımlı çocuklar gribi olanlarla temastan kaçınmalıdır ve her sene Eylül-Ekim aylarında grip aşısı olmaları önerilir. Grip aşısı gribi tamamen engellemez ancak sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

13
Astımlı çocukların bir kısmında evcil hayvanlara karşı allerji vardır. Bu hastalarda tedavinin en önemli kısmı evcil hayvanı evden tamamen uzaklaştırmak ve evcil hayvanı olanlarla da temas etmemektir. Evcil hayvanlara karşı allerji olmasa da allerji gelişme riski nedeniyle astımlı hastaların hayvan beslemesi önerilmez.
14
Astımlı çocuğun yakınmaları alevlendiğinde ilk yapılması gereken rahatlatıcı ilacını yarım saat ara ile 3 kere almak olmalıdır. Eğer yakınmalarda düzelme olmuyor ise derhal doktora başvurulmalıdır. Akut astım atağı sırasında kısa süreli olarak ağızdan kortizon verilebilir. Bunun önemli bir yan etkisi yoktur.
15
Astım tedavisinde bir diğer seçenek ise aşı tedavisidir. Aşı tedavisi ancak seçilmiş bazı hastalarda düşünülmelidir. Koruyucu önlemler ve ilaç tedavisi ile yeterince düzelmeyen hastalarda aşı tedavisi düşünülebilir. Aşı uzun süreli bir tedavi şeklidir. Uygun kişiler tarafından yapılmaz ise yeterince etkili olmadığı gibi bazı yan etkileri de görülebilir. Bu nedenlerle aşı tedavisine yalnızca Allerji Uzmanları tarafından karar verilmeli, aşı tedavisi yalnızca Allerji Uzmanları tarafından başlatılmalıdır.

Son Dakika Çocuğunuz Astım Hastası Olabilir! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ronaldo'nun sevgilisi Georgina Rodriguez 5. çocuğu istiyor Etle şov yapan Nusret, bu kez takipçilerinin hiç alışık olmadığı bir paylaşım yaptı Cani adam denizde boğmaya çalıştığı eşini, diri diri kuma gömerken yakalandı Metin Yüncü'nün eski eşi, gizemli mesajı yıllar sonra ifşa etti: Kocan seni Songül Karlı ile aldatıyor Alemin Kralı Oben, sabahlığının düğmesini açıp pembe iç çamaşırıyla poz verdi