Çocuğunuzu Büyütürken Bunlara Dikkat! - Son Dakika

Çocuğunuzu Büyütürken Bunlara Dikkat!

11.04.2014 18:29

Çocuğunuzu büyütürken kulaktan dolma bilgilere çok kulak asmayın, bazı doğru sanılan bilgiler sizi yanlışa götürebilir.

1
Mama daha besleyici:Anne sütünün yetmediğine ancak bir çocuk hastalıkları uzmanı karar verebilir ve bebeği mamaya başlatabilir. Bebeğinizin bezini iyice takip edin ve günde 5-6 kez altını ıslattığında yeterli besin aldığını bilin.
2
Ağlıyor kucağıma alayım:Bebeğiniz her ağladığında yanında olmanız yeterli. Kucağa almak yerine ona dokunmak, karnını ovalamak, ninni söylemek bebeğinizi avutacaktır.
3
Kucağa alışmasın diye kucağa almamak da bebeğin güven duygusunu zedeleyebilir. Bu dengeli ayarlamayı ve şımarık ağlamaları ile ihtiyaç ağlamalarını ayırt edin.
4
Şekerli su besler:İlk günlerde olabilen sarılık anne sütünün yetersizliğinden olabilir. Halk arasında bebeğe şekerli su verilir. Şekerli suyun bebeğe hiçbir faydası yoktur. Bebeğin geçici sarılığı 2 gün içinde anne sütü ile geçer.
5
Salla uyusun:Halk arasında "ayakta sallama" çok yaygın olsa da aslında tıbben önerilmeyen bir yöntemdir. Çocuğa çeşitli şekilde zarar verebilecek bu yöntem ancak çok hafif olacak şekilde olursa herhangi bir tahribata yol açmaz.
6
Saçları keselim:Bu yanlış inancın tıbbi hiçbir geçerliliği yoktur. Saç kestikçe gürleşmez. Yapısal ve genetik faktörler burada etkilidir.
7
Çok huzursuz fitil verelim:çocuğunuzun ağrısı, sancısı olabilir. Bu gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurmalı kendi kendinize fitil ya da ilaç vermemelisiniz. Bilinçsiz kullanılan fitiller çocuğun sağlığına zarar verir.
8
Bebeklerin gözleri şaşı olur:Bebeklerdeki şaşılık 1 yaşına kadar fizyolojik bir olaydır. Ancak 1 yaşından sonra geçmeyen devam eden şaşılıkları mutlaka bir göz doktoruna göstermelisiniz.
9
Çok sık banyo iyi değildir:Çocuklar banyo yapmaktan hastalanmazlar. Yazın her gün, kışın ise haftada 3 gün banyo yapmak normal ve sağlıklıdır.
10

Biberon ve emzikten vazgeçemiyor:Biberon ile bebeği beslemek anne göğsünden bebeği uzaklaştırır. Ama mama ile beslenmek zorunda olan bebeklerde en geç 2 yaşına kadar biberondan kurtulmalıdırlar.

11
Dondurma yasak: Dondurma çocukların vazgeçilmezidir. Yalayarak yenilir ve bitirildikten sonra su içilirse hiçbir boğaz enfeksiyonuna neden olmaz.
12
Yaş 2-Bezi çıkarma vakti:Her çocuğun gelişimi farklıdır. 2 yaş tuvalet eğitimi için başlangıç yaşıdır. Bunun için asla çocuk zorlanmamalı ama alıştırma eğitimine devam etmelidir.
13
Çok sıkı giydirelim üşümesin:Üşüyeceği korkusuyla çocuğu kat kat giydirmek terlemesine ve hasta olmasına neden olur. Pamuklu giysilerle gerektiği kadar çocuğu giydirmek en doğrusudur.

YORUMLAR
500

Son Dakika Çocuğunuzu Büyütürken Bunlara Dikkat! - Son Dakika


Advertisement