Çocuklara Zararlar Verdiği İçin Piyasadan Kaldırılan 20 Garip Oyuncak - Son Dakika

Çocuklara Zararlar Verdiği İçin Piyasadan Kaldırılan 20 Garip Oyuncak

3 yıl önce

Oyunlar ve oyuncaklar çocukların hem psikolojik hem fizyolojik gelişiminde önemli bir yer tutuyor. Bazı üreticiler oyuncakları üretirken bunu asla hesaba katmazken bazıları ise bu durumu kendi amaçlarına uygun bir şekilde kullanmış. İşte piyasada toplatılan birbirinden tuhaf oyuncak...

1
Casus Bebekler
Casus Bebekler
Bu bebekler ise hemen hemen bir kaç ay önce toplatıldı. Çocukların görüntülerini ve ses kayıtlarını bir merkeze ilettiklerinden şüphelenilen bebekler büyük bir sansasyon yaratmış ve apar topar piyasadan kaldırılmıştı. Olay hakkında Almanya hükümeti oyuncakları evinde bulunduranların imha etmesini istemişti.

2
Marangozluk Seti
Marangozluk Seti


Günümüzde her meslek grubuna ait ürünlerin set halinde oyuncakları üretiliyor. Bu da o setlerden biridir diyecekseniz değil. Buradaki malzemelerin hepsi gerçekleri gibi çalışıyor ve tabii ki yaralanmalar da kaçınılmaz oluyor. Sadece çocuklar değil yetişkinler de yaralanınca piyasadan derhal toplatılan oyuncakların arasına giriyor.

3
Fırın
Fırın


Bu fırın da marangozluk seti gibi, gerçeği gibi çalışıyor. Hatta gerçeğinin ulaşabileceği en yüksek ısının 3 katı yükseğine çıkabiliyor. Birçok çocuğun kendini yakmasına sebep olan bu oyuncak da derhal toplatılıyor.

4
Lil Monkey Doll
Lil Monkey Doll
Bu bebek belki ilk bakışta size bir şey ifade etmeyebilir ama bu bebekten bir önce üretilen bebeğe baktığımızda, oyuncağın açık bir ırkçılık göstergesi olduğunu anlayabiliyoruz. Bu bebekten önce üretilen bebek beyaz ve şapkasında Pretty yazıyor. Bu bebeğin şapkasında ise 'Maymun' yazıyor. Yanında ise maymun yerine sevimli bir panda var. Bu bebeği üreten firma, gelen tepkiler üzerine özür dileyerek bu bebeği derhal piyasadan toplatmış.

5
Aqua Dots
Aqua Dots


Bu oyuncak suyla tepkimeye girerek boncuk haline gelen bir madde içeriyormuş. Bu madde ise güçlü bir sakinleştirici etkiye sahipmiş ve bu baloncukları yutan çok sayıda çocuğun komaya girmesinin ardından acilen piyasadan toplatılmış.

6
İğne Yapıldığında Ağlayan Bebek
İğne Yapıldığında Ağlayan Bebek


Bu bebek ilk bakışta bir doktorluk seti gibi görünüyor. İçinde şırınga, iğne gibi parçalar bulunuyor ve bebeğe iğne yapılıyor. Fakat bebek iğne yapılır yapılmaz feryat figan ağlıyor. İğne, zaten çocukların korkulu rüyası. Hatta bazı çocuklarda yarattığı travmalardan dolayı bu korkuları ilerki yaşlarında da devam ediyor. Durum böyle iken, böyle bir bebeğin üretilmesi haliyle tepki çekmiş.

7
Direk Dansı Yapan Barbie
Direk Dansı Yapan Barbie


'Bu bebek yetişkinler için üretilmiştir' gibi bir izlenim verse de kutusu, tasarımı ve satıldığı yerlerden dolayı çok sayıda çocuğun ilgisini çekmiş. Bir süre sonra bebeğin amacı fark edilince derhal toplatılmış.

8
Çim Dartı
Çim Dartı


Bildiğimiz dartın dev boyutlarda ve hedefin çim üzerinde belirlenen bir yer olanı. Dev dartlar havaya fırlatılarak hedefe isabet ettiriliyor. Bu oyuncak da oldukça keyifli görülse de bir çok çocuğun ve yetişkinin büyük yaralar almasına sebep olunca piyasadan toplatılmış.

9
Gökyüzü Dansçısı Barbie
Gökyüzü Dansçısı Barbie
Altındaki ip çekildiğinde kanatları bir pervane gibi açılan bu bebek oldukça sevimli görünse de pervaneleri bir çok çocuğun yaralanmasına sebep olmuş. Kafa yarılmaları, kaş açılmaları, diş kırılmalarından sonra bir çocuk geçici görme kaybı yaşayınca hemen piyasadan toplatılmış.

10
Rus Ruleti Silahı
Rus Ruleti Silahı


Çocuklar bu silahı alınlarına dayıyor, içindeki ok çıkmazsa sıra bir sonraki çocuğa geçiyor, yani bildiğiniz Rus ruleti. Çocukları intihara teşvik ettiğinden toplatılmış.

11
Su Kaydırağı
Su Kaydırağı


Bu kaydırak yere seriliyor, üzerine bir miktar su dökerek kaygan hale getiriliyor ve üzerine hızla atlayıp kayılıyor. Sonular tabii ki facia. Fakat henüz piyasadan toplanmadı.

12
Lego Toplama Kampı
Lego Toplama Kampı


Mesaj gayet açık fakat toplatılmış mı toplatılmamış mı bilgimiz yok.

13
Bağıran Oyuncak
Bağıran Oyuncak


Listedeki en garip oyuncak olabilir. Bu oyuncağın boynunu salladığınızda bağırmaya başlıyor ve ancak ondan daha yüksek sesle bağırdığınızda susuyor. Sonra da büyüdüğünde, karşısındakini yüksek sesle etkisi altına alabileceğini düşünen çocuklarınız oluyor.

14
Kasa Soyma Oyuncağı
Kasa Soyma Oyuncağı
15
CSI: Olay Yeri İnceleme Seti
CSI: Olay Yeri İnceleme Seti
Bu setle gerçekten içinde bulunan bir tozla parmak izi alınabiliyormuş fakat bu toz yüksek miktarda kanserojen ve uyuşturucu etkisi olan madde içerdiğinden ve bir çok çocuk bu tozu soluduğundan piyasadan çekilmiş.

16
Tıraş Edilebilen Bebek
Tıraş Edilebilen Bebek


"Daha Neler?" oyuncağı.

17
Plastik Pişirerek Böcek Yapma Oyuncağı
Plastik Pişirerek Böcek Yapma Oyuncağı


Bu oyuncağın içerisinde demir kalıplar ve bir sıvı bulunuyor. Bu sıvılar kalıplara dökülerek pişiriliyor ve çeşitli böcek figürleri oluşturuluyor. Hem kalıba dökülen sıvının kanserojen madde içermesi hem de demir kalıpların piştikten sonra 300 dereceye kadar ısınabilmesinden ötürü birçok kişi yaralandığından bir süre sonra yasaklanmış.

18
Sigara Şeklinde Şekerler
Sigara Şeklinde Şekerler


Küçük yaşlarda babalarını rol model alan çocukları sigaraya bir adım daha yaklaştırmak için üretilmiş olan sigara şeklindeki şekerler de gelen tepkiler üzerine toplatılan oyuncaklar arasında.

19
Amerikan Güreşi Figürü
Amerikan Güreşi Figürü


Bu oyuncak belki çocuklar için üretilmiş olmayabilir diyebiliriz ama yine de yanındaki kesik kadın başıyla amacından çokça sapmış bir oyuncak.

20
Gilbert'ın Atomik Enerji Laboratuvarı
Gilbertın Atomik Enerji Laboratuvarı


Bu oyuncak seti çocukları bilime yönlendirmek için birebir gibi gözükebilir fakat içinde gerçekten de radyoaktif uranyum bulunduğundan bir çok çocuğun sağlığını tamamen bozduğu fark edilir fark edilmez piyasadan çekilmiş.

Haber Yayın Tarihi: 10.07.2017 10:09 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Sevgilisini öldüren Hintli genç cinayeti canlı yayında itiraf etti Adanalı dizisinin Pınar'ı Tuğçe Özbudak, estetikle bambaşka birine dönüştü! Son hali şoke etti Düğünde rezalet! Sapkın damat garson kıza cinsel istismarda bulundu Kubilay Aka'nın cinsel içerikli mesajlarını ifşa eden Beyza Güneş'in iddialı pozları olay oldu! Ölen büyükannesinden 230 bin sterlin çalan eski model yakayı ele verdi

Son Dakika Haberleri